Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Årets beste filmer – topplister for 2020
Topplister
Topplister

Årets beste filmer – topplister for 2020

Av Redaksjonen 9. februar 2021


Filmåret 2020 ble noe helt annet enn de fleste kunne forutse, med avlyste festivaler, nedstengte kinoer og utsatte blockbustere. Ikke desto mindre vil vår tradisjonsrike, grundige kåring av fjorårets beste filmer prege Montages i dagene fremover.

Tidligere har vi offentliggjort bidragsyternes individuelle lister samtidig, men i år velger vi å publisere disse én og én, som en slags forsinket julekalender. Felleslisten som oppsummerer kåringen er imidlertid klar, og denne gir en tydelig pekepinn på hvilke verker som gjorde inntrykk på redaksjonen og kritikerne.

Uten internasjonale festivaler som Cannes og (for de fleste av oss) Venezia, bærer repertoaret fra 2020 preg av færre genuine oppdagelser enn vi vanligvis er bortskjemte med å kunne presentere. Til gjengjeld har færre av oss sett akkurat de samme filmene, så variasjonen vi ønsker at skal prege en slik oppsummering, er noenlunde intakt.

Felleslisten nedenfor er som vanlig ment å være et supplement til de individuelle listene, og vi oppfordrer leserne våre til å gjøre seg kjent med titlene som enten ikke har blitt sett av tilstrekkelig mange (eksempelvis Eliza Hittmans Never Rarely Always Sometimes eller Pietro Marcellos Martin Eden), eller er for egenartede i sitt uttrykk til å skape konsensus når “regnestykket” skal summeres.

Ingen vil bli overrasket av at Bong Joon-hos Gullpalme- og Oscar-vinnende Parasitt topper listen, og til vår store glede ble filmen en fenomenal kinosuksess i Norge – i grevens tid, før koronaen sørget for ulike nivåer av nedstengning. Noen vil kanskje undre seg over hvorfor Christopher Nolans Tenet har gjort det så skarpt her, og svaret får man i de individuelle listene i løpet av de neste dagene, der hver og en kritiker argumenterer for sine valg. Denne påkostede og imøtesette blockbusteren ble lansert midt i pandemien, med et uttalt ønske om å bringe folk tilbake til kinoene i en vanskelig tid. Verken kritikermottagelsen eller billettsalget svarte til forventningene, men gjennom vinteren har Tenet skapt mange engasjerende diskusjoner. Har vi å gjøre med en fremtidig kultfilm?

En film som trolig ville blitt vist på norske kinoer i et vanlig år, er Kelly Reichardts mesterverk First Cow, som fikk sin europeiske premiere under fjorårets Berlinale (vår podkast), og som noen fikk muligheten til å oppleve på stort lerret under Bergen internasjonale filmfestival i høst. Vi krysser fingrene for at vår begeistring for dette vakre og subtile amerikanske eventyret kan bidra til at First Cow får en ny sjanse hos distributørene i løpet av 2021.

Kelly Reichardts «First Cow» har imponert mange av Montages’ bidragsytere.

Metoden som ligger bak vår kollektive liste, er den samme som tidligere. Redaksjonen har slått sammen summen av filmenes plasseringer på de individuelle listene, og deretter vurdert og justert resultatet.

Her er reglene for hva Montages definerer som en 2020-film:

  • Filmen har hatt premiere på norske kinoer i 2020.
  • Filmen har hatt premiere på cinematekene i 2020 (og får ikke ordinær kinopremiere i 2021).
  • Filmen har ikke gått på norske kinoer, men ble lansert på DVD/Blu-ray/VOD i 2020.
  • Filmen har blitt sett på festival i 2020, og står foreløpig uten norsk kinodistribusjon (filmer få hadde anledning til å se på festival i 2020, vil trolig dukke opp på flere av 2021-listene).

God lesning – og god film!

*

Topp 20 – 2020

1. Parasitt av Bong Joon-ho
2. Tenet av Christopher Nolan
3. First Cow av Kelly Reichardt
4. Lyset fra sjokoladefabrikken av Dag Johan Haugerud
5. Sjel av Pete Docter og Kemp Powers
6. Mank av David Fincher
7. Little Women av Greta Gerwig
8. Uncut Gems av Safdie-brødrene
9. Et glass til av Thomas Vinterberg
10. Matthias & Maxime av Xavier Dolan / Waves av Trey Edward Shults

11. The Souvenir av Joanna Hogg
12. A Hidden Life av Terrence Malick
13. 1917 av Sam Mendes
14. The Lighthouse av Robert Eggers
15. On the Rocks av Sofia Coppola
16. Monos av Alejandro Landes
17. Never Rarely Sometimes Always av Eliza Hittman
18. Undine av Christian Petzold
19. Richard Jewell av Clint Eastwood
20. For Sama av Waad Al-Kateab og Edward Watts/ Honninglandet av Tamara Kotevska og Ljubomir Stefanov

Hederlige omtaler: «Wolfwalkers», «Om det uendelige», «Martin Eden», «Borat Subsequent Moviefilm», «Beanpole», «My Octopus Teacher», «Corpus Christi», «Possessor», «A Rainy Day in New York», «Unge Ahmed», «Kunstneren og tyven», «Dark Waters», «Colletive», «Ema», «Cuties», «Transnistra», «Let Them All Talk», «The Assistant», «Den gyldne hanske», «Tommaso»/«Siberia».

*

Delta gjerne i samtalen om årets utvalg nedenfor, eller i et av kommentarfeltene til bidragsyternes lister, etter hvert som de publiseres.

Denne artikkelen har 17 undersaker:

  • Benjamin Yazdans topp 20, 2020
  • Eivind M. Nordengens topp 20, 2020
  • Erik Ivar Sæthers topp 10, 2020
  • Helga Brekke Mathisens topp 10, 2020
  • Hilde Susan Jægtnes’ topp 10, 2020
  • Ida Cathrine Holme Nielsens topp 10, 2020
  • Ida Madsen Hestmans topp 20, 2020
  • Karsten Meinichs topp 20, 2020
  • Kristine Tingvik Aas’ topp 20, 2020
  • Lars Ole Kristiansens topp 20, 2020
  • Live Øra Danielsens topp 20, 2020
  • Roskva Koritzinskys topp 20, 2020
  • Sveinung Wålengens topp 20, 2020
  • Thor Joachim Hagas topp 20, 2020
  • Trond Johansens topp 20, 2020
  • Truls Foss’ topp 20, 2020
  • Vanja Ødegårds topp 10, 2020

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 20 kommentarer

  1. Simen Kolstad Lindblad sier:
    11. februar 2021, kl. 13:04

    Synes dere har satt sammen en veldig fin kollektiv liste, til tross for et merkelig filmår. Det var absolutt en del høydepunkter å hente i 2020. Blir spennende å lese de individuelle listene deres!

    Min egen 2020-liste bærer preg av at jeg ikke har fått sett Mank eller First Cow enda (håper fortsatt på en kino-mulighet utover våren), men legger seg for øvrig ganske tett opp mot listen deres. (I et parallelt univers sitter jeg for øyeblikket og vurderer plasseringen til Dune *insert emoji som ser med lengselsfullt blikk mot horisonten*

    Min topp 15, 2020:

    1. Parasitt (av Bong Joon-ho)
    2. Monos (av Alejandro Landes)
    3. Tenet (av Christopher Nolan)
    4. The Souvenir (av Joanna Hogg)
    5. Matthias & Maxime (av Xavier Dolan)
    6. Et glass til (av Thomas Vinterberg)
    7. The Lighthouse (av Robert Eggers)
    8. Sjel (av Pete Docter og Kemp Powers)
    9. Uncut Gems (av Safdie-brødrene)
    10. Om det uendelige (av Roy Andersson)
    11. Little Women (av Greta Gerwig)
    12. On the Rocks (av Sofia Coppola)
    13. Undine (av Christian Petzold)
    14. Ham On Rye (av Tyler Taormina)
    15. Lyset fra sjokoladefabrikken (av Dag Johan Haugerud)

    Hederlige omtaler: Den sorte jord (Agnieszka Holland), Dark Waters (Todd Haynes), Colletive (Alexander Nanau), Ema (Pablo Larraín)

    Beste kortfilm: The Fall (av Jonathan Glazer)

    Beste tv-serie: DEVS (av Alex Garland)

    Svar
    • Lars Ole Kristiansen sier:
      12. februar 2021, kl. 23:17

      Veldig hyggelig å høre at du synes felleslisten leverer, og at vi deler så påtagelig mange favoritter! Ettersom «Ham on Rye» fikk europeisk lansering i år, blir den eventuelt 2021 for meg – planlegger å se den på MUBI i løpet av de nærmeste dagene. :-)

    • Simen Kolstad Lindblad sier:
      13. februar 2021, kl. 14:48

      Ah, jeg var faktisk usikker på om «Ham on Rye» hadde premiere i Europa før eller etter nyttår 2020/2021, men da leker jeg røver og bøyer reglene litt i dette tilfellet.

      Jeg syntes det var en artig, liten film. Hint av Richard Kelly og David Lynch i visse sekvenser. Den når ikke helt opp til øverste hylle, men klarte å sette fingeren på en følelse av ungdommelig ensomhet som jeg ble overraskende berørt av. Hadde vært spennende å høre hva du synes om den!

  2. OJ sier:
    12. februar 2021, kl. 01:22

    Min Topp 20 – 2020
    1. Parasitt av Bong Joon-ho
    2. Monos av Alejandro Landes
    3. Richard Jewell av Clint Eastwood
    4. The Gentlemen av Guy Ritchie
    5. Light of My Life av Casey Affleck
    6. Dark Waters av Todd Haynes
    7. 13 måneder av Niels Arden Oplev, Anders W. Berthelsen
    8. The Hunt av Craig Zobel
    9. 1917 av Sam Mendes
    10. Moffie av Oliver Hermanus
    11. Let There Be Light av Marko Skop
    12. The Trial of the Chicago 7 av Aaron Sorkin
    13. Motherless Brookly av Edward Norton
    14. I’m Thinking of Ending Things av Charlie Kaufman
    15. The Devil All the Time av Antonio Campos
    16. Ma Rainey’s Black Bottom av George C. Wolfe
    17. Hillbilly Elegy av Ron Howard
    18. Greenland av Ric Roman Waugh
    19. Little Women av Greta Gerwig
    20. Patrick av Tim Mielants
    + Honorable mentions:
    Above Suspicion av Philip Noyce
    Uncut Gems av Safdie-brødrene
    A Hidden Life av Terrence Malick
    Palm Springs av Max Barbakow
    Relic av Natalie Erika James
    His House av Remi Weekes
    The Peanut Butter Falcon av Tyler Nilson, Michael Schwartz
    Den største forbrytelsen av Eirik Svensson
    Med livet foran seg av Edoardi Ponti
    Hateren av Jan Komasa
    Overløperen av Florin Gallenberger
    Pieces of a woman av Kornél Mundruczó
    Waiting for the Barbarians av Ciro Guerra
    Mosul a Matthew Michael Carnahan
    Den utrolige historien om rosenes øy av Sydnia Sibilia
    Saint Maude av Rose Glass
    Arkansas av Clark Duke
    The Oak Room av Cody Calahan
    Summerland av Jessica Swale
    TeneT av Christopher Nolan

    Svar
    • Sauermugg sier:
      12. februar 2021, kl. 20:18

      Når kommer podcasten?

    • Lars Ole Kristiansen sier:
      12. februar 2021, kl. 23:05

      Podkasten er ferdig innspilt, så vi kjører den ut i løpet av neste uke. :-)

  3. Øystein sier:
    13. februar 2021, kl. 11:48

    Hei
    Nysjerrig på hvorfor du syns Ma Rainey og Da 5 Bloods er overvurderte? Jeg likte de veldig godt.

    Svar
    • Øystein sier:
      13. februar 2021, kl. 11:49

      Til Lars Ole

  4. Øystein sier:
    14. februar 2021, kl. 17:25

    Min liste:

    1. Tenet
    2. Parasitt
    3. Dick Johnson er død
    4. I’m thinking of ending things
    5. den usynlige mannen
    6. Mank
    7. Bad Education
    8. Little Women
    9. 1917
    10. Da 5 Bloods
    11. Uncut Gems
    12. Ma Rainey’s Black Bottom
    13. The Forty-Year-Old Version
    14. Borat påfølgende kinofilm
    15. Honey Boy (usikker om den blir rekna som 2020 film)
    16. Wolfwalkers

    Overvurderte: A Rainy Day in New York og On the Rocks.

    Svar
    • Øystein sier:
      15. februar 2021, kl. 14:31

      Kan legge til Dark Waters og Richard Jewell, spesielt Richard Jewell havner høyt oppe.

  5. Tonje Skar Reiersen sier:
    16. februar 2021, kl. 07:08

    Stusser over at Corpus Christi ikke har fått plass verken på hovedlista eller på noen av de individuelle, kun fått hederlig omtale av Karsten. Topp tre i 2020 for min del.

    Svar
    • Lars Ole Kristiansen sier:
      17. februar 2021, kl. 18:08

      …men se her! –> https://montages.no/2021/02/hilde-susan-jaegtnes-topp-10-2020/

      Har dessverre ikke sett filmen selv, og det må jeg herved få gjort noe med.

    • Tonje sier:
      17. februar 2021, kl. 21:27

      Ja, se der, ja! Det var en liste etter mitt hjerte!

  6. Tonny Albrigtsen sier:
    19. februar 2021, kl. 09:45

    Nesten slått meg til ro med konseptet toppliste nå. Her er noen av filmene jeg likte som ikke snakkes om så mye:

    1. She Dies Tomorrow
    Går fra det klaustrofobiske ved psykisk lidelse til eksistensiell farse når hovedpersonen (som er overbevist om at hun skal dø snart) begynner å smitte omgivelsene sine med tankene.

    2. Black Bear
    Ble veldig overrasket (traileren var et hinsides rot) over den treffende behandlingen av sjalusi og kunstnerisk oppofrelse.

    3. True History of the Kelly Gang
    En verdig blanding av Apokalypse Nå og en familiedynamikk som er så utpreget blåst opp at jeg virkelig følte den.

    4. Riding Your Wave
    Yuasa fortsetter å lage noe av det mest spennende innenfor japansk animasjon. Ikke hans beste verk (Tatami Galaxy, Night is Short, Devilman Crybaby), men selv de gode tingene han lager er mye bedre enn det aller meste annet.

    5. Straight Up
    Årets beste komedie, selv om (og kanskje fordi?) den balanserer hårfint på grensen mot å fornærme spekter av seksualitet og tilby forståelse for det samme. En Gilmore Girls-lignende varme og smarthet.

    6. La Verite
    Den var nydelig!

    TV-serier jeg likte: Raised by Wolves, Years and Years, Japan Sinks, Pen15… Sikkert noe jeg ikke kommer på i farten.

    Svar
  7. Lars sier:
    19. februar 2021, kl. 12:51

    Få ut den jævla podcasten nå da!

    Svar
    • Mads sier:
      24. februar 2021, kl. 10:31

      Montages elsker å tease oss lyttere, ref 80-talls listen ;)

  8. Jan sier:
    4. mars 2021, kl. 12:46

    1.Parasitt
    2.Om det uendelige
    3.Kunstneren og tyven
    4.Uncut gems
    5.Et glass til
    6.Lyset fra sjokoladefabrikken
    7.Beanpole
    8.Collective
    9.De elendige
    10.Soul

    Takk for nyydelig pod. Som vanlig! Veldig mye spennende som skal på lista (for en som fikk sett alt for lite i fjor). Den store overraskelsen var On the Rocks. Fikk sjokk da jeg så hvor høyt Lars-Ole hadde denne:) Veldig enig i Roskvas innvendinger. Husker med smågru den scenen på resorten i Mexico (I lys av forventing minner personlig skuffelsen om While We’re Young av Baumbach). Og ikke blitt så overrasket over listeplassering siden Blackhat. Måtte bare få det ut. Gleder meg til neste store listeprosjekt!

    Svar
  9. Christian Høkaas sier:
    4. mars 2021, kl. 16:24

    Her trengs det litt oppvask i gjennomlesingen.

    > 2. Lady Bird

    Lady Bird kom ut for flere år siden. Det skribenten mener er «Little Women».

    Og «Citizen Kane» kom ikke ut i 2941.

    Svar
    • Karsten Meinich sier:
      4. mars 2021, kl. 17:11

      Fikset, takk for godt observert korrektur!

  10. Maria Tengs sier:
    9. mars 2021, kl. 09:38

    Takk for fine toppliste-podcaster! Hos meg går det i mye av det samme som hos dere, med unntak av 7. og 10. plass:

    1. Little Women
    2. Parasitt
    3. Wolfwalkers
    4. Et glass til
    5. Never Rarely Sometimes Always
    6. The Lighthouse
    7. Bombshell
    8. Dick Johnson is Dead
    9. Sjel
    10. Black is King

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

80-tallets beste filmer: 190-181
Topplister

80-tallets beste filmer: 190-181 [4]

Årets beste filmer 2022: 10.-1. plass
Topplister

Årets beste filmer 2022: 10.-1. plass [29]

80-tallets beste filmer: 200-191
Topplister

80-tallets beste filmer: 200-191 [12]

80-tallets beste filmer: 180-171
Topplister

80-tallets beste filmer: 180-171 [7]

Tre sentrale Sam Peckinpah-filmer, fra venstre: «Bring Me the Head of Alfredo Garcia», «The Getaway» og «Straw Dogs».
Topplister

Topp 5: Sam Peckinpah-filmer

Årets beste filmer 2022: 20.-11. plass
Topplister

Årets beste filmer 2022: 20.-11. plass [10]

Noen av de beste filmene fra 2024: «Anora», «The Substance», «Poor Things» og «Challengers».
Topplister

Årets beste filmer 2024: Kritikernes topplister

Fra venstre: Cher i «Moonstruck» (1987) og «Mask» (1985).
Topplister

80-tallets beste filmer: 170-161 [6]

Del på Bluesky
Del på Facebook
Topplister

Alt kan rangeres.

5 uforglemmelige Brian De Palma-øyeblikk
Topplister

5 uforglemmelige Brian De Palma-øyeblikk [5]

Bjørn Floberg i «Insomnia» og «Ti kniver i hjertet»
Topplister

Topp 5: Bjørn Floberg-roller

Topp 10: Tegneserie-adaptasjoner
Topplister

Topp 10: Tegneserie-adaptasjoner [30]

00-tallets beste filmer: 10-1
Topplister

00-tallets beste filmer: 10-1 [59]

Årets beste filmer – topplister for 2016
Topplister

Årets beste filmer – topplister for 2016 [27]

«Det store blå» (Besson, 1988)
Topplister

Topp 10: Filmer under vann [11]

Filmfrelst #155: 90-tallets 100 beste filmer – del 2
Podkast

Filmfrelst #155: 90-tallets 100 beste filmer – del 2 [11]

00-tallets beste filmer: 75-51
Topplister

00-tallets beste filmer: 75-51 [9]

Se alle
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies