Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Dukketeater for en grå dag: Anomalisa
Omtale
Omtale

Dukketeater for en grå dag: Anomalisa

Av Benjamin Yazdan 10. februar 2016


Cinematekene er et samarbeid om felles digitale visninger på cinematekene i Bergen, Kristiansand, Lillehammer, Oslo, Stavanger, Tromsø og Trondheim. Montages setter gjennom ukentlige artikler fokus på filmene i utvalget. Animasjonsfilmen Anomalisa er Månedens film på Cinemateket i Oslo og Cinemateket i Bergen i februar, og vises dessuten fire ganger i Trondheim. Visningstider og info finnes her eller hos ditt cinematek.

*

Den hyllede manusforfatteren og regissøren Charlie Kaufman tar steget inn i animasjonsfilmen, og er ikke redd for å gjøre resultatet unheimlich.

Anomalisa åpner med en sort skjerm, som for å nullstille forventningene våre. Et mylder av stemmer snakker i munnen på hverandre, i en slags atonal flerstemthet. Dette er Charlie Kaufmans første spillefilm (i samarbeid med Duke Johnson) siden den polariserende regidebuten Synecdoche, New York fra 2008, der vi møtte en enestående Philip Seymour Hoffman i hovedrollen som nevrotisk playwright med et labyrintisk sinn, i en minst like labyrintisk by i total oppløsning.

Kanskje var den litt for forelsket i sin egen symbolikk; muligens kom den litt for lenge etter den amerikanske postmodernismens storhetstid. Eller var den bare forut sin tid som radikal filmfortelling – litt for lukket om seg selv for et publikum som hadde vendt seg til Kaufmans inviterende metafiksjoner, i samarbeid med regissør Spike Jonze? Det er uansett gledelig å ønske Kaufman velkommen tilbake som regissør.

I Anomalisa møter vi Michael, via stemmen til den britiske skuespilleren David Thewlis (Mike Leighs Naked, Harry Potter-filmene); en fremmedgjort og nedtrykt forfatter av selvhjelpsbøker for kundebehandlere, som har reist fra Los Angeles til Cincinnati for å forelese på en hotellkonferanse.

En deprimert selvhjelpsforfatter på et fremmedgjørende sted – premisset er umiskjennelig kaufmansk, om enn ikke spesielt originalt. Filmen baserer seg på det vi kan omtale som en «kontemporær urtekst»: Middelaldrende mann velter seg i ennui og gjør ikke stort for å unnslippe tomheten, men ender til slutt med å være mer i kontakt med sine følelser.

I møte med Anomalisa, er det vanskelig å ikke tenke på Wes Anderson og hans Fantastic Mr. Fox (2009). Andersons pertentlige dukkehusestetikk og bittersøte melankoli befinner seg et godt stykke unna Kaufmans beske intertekstualitet, men begge har en tilnærming til film som farges av at de også er manusforfattere: Anderson med sin gjenkjennelige fortellerstemme og sine narrative krumspring; Kaufman med sitt metafiksjonelle nett, hvor dels innadvendte, dels popkulturelle referanser krangler om oppmerksomheten.

Stop motion-kuriositeten Anomalisa er Kaufmans første animasjonsfilm, slik Fantastic Mr. Fox var det for Anderson. Roald Dahl-adaptasjonen var et publikumsfrieri på tvers av aldersgrupper; Anomalisa er som antydet en nokså dyster affære, og henvender seg utelukkende til voksne.

Filmen inviterer oss inn i et merkelig, originalt fiksjonsunivers, malt i duse farger. Animasjonens uttrykk er sparsomt, minimalistisk. Denne stringensen lar det verbale få forrang; de utsøkte dialogene – eller monologene – som flakker mellom deadpan og alvorstung melankoli bærer filmen fremover i dens relative fravær av visuell historiefortelling.

Hotellet i sentrum av fortellingen ligner et pregløst, senkapitalistisk mikrosamfunn. Alle ansatte og besøkende ser helt like ut, og snakker i det samme, monotone toneleiet (Tom Noonan); de er brikker i en dystopi av et servicesamfunn; en ansamling funksjonelle rom hvor alt fungerer, og hvor alt alltid er på det jevne.

Også Michaels familie, som vi får møte gjennom telefonsamtaler fra hotellrommet, høres ut som den vennlig innstilte stemmen fra room service. Kaufmans styrker som show, don’t tell-forteller er på sitt beste når hovedpersonens depressive sinnsstemning gis et subtilt uttrykk som dette; menneskene filtreres gjennom et audiovisuelt slør av meningsløshet.

Det kan høres entydig og morbid ut, men de mange glimtene av mørke morsomheter gjør Anomalisa til noe mer enn bare variasjoner over den samme tristessen. Dukkene er ubehagelig unheimlich også i utseende; «maskene» har tydelige sømmer, slik at vi hele tiden stiller oss kritiske til illusjonen. Dette understreker følelsen av at Kaufman søker en ny tilnærming til animasjonsfilm; han stiller spørsmål rundt hvorvidt det er mulig å skape noe mer autentisk – å nærme seg en renere ”sannhet” – ved å synliggjøre og omfavne det kunstige og konstruerte.

Jennifer Jason Leighs rollefigur, innadvendte Lisa, er den første som snakker med sin «egen stemme». Den snodige romansen mellom Michael og Lisa opptar mye av filmens spilletid, og her treffer ikke alltid Kaufman punktet mellom distanse og inderlighet med god nok presisjon.

Scenen der Lisa, på Michaels hotellrom, synger Cyndy Laupers «Girls Just Wanna Have Fun», rommer imidlertid den mest fascinerende bruken av popkultur jeg har sett på lenge. Om det lykkes eller ikke kommer nesten an på hvor mye ironisk distanse man vil tillegge Kaufman, men det ligger en nerve i akkurat denne måten å anvende musikk på, som i sin absurde idérikdom sender tankene til moderne mini-mesterverker som klubbscenen i Den store skjønnheten og Rihanna-dansen i Girlhood.

Anomalisa er – ikke minst ved å være en animasjon – mer direkte og renskåren enn Synecdoche, New York, og et potensielt steg i en ny retning for en som tidligere har beskjeftiget seg med snirklete, innfløkt metafilm. Om den på noen måte markerer et veiskille i karrieren er for tidlig å si, men det er ingen tvil om at Charlie Kaufman gjenoppfinner seg selv allerede i sin andre spillefilm som regissør.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 1 kommentar

  1. Linnea sier:
    10. februar 2016, kl. 11:52

    Bare å elske! Ikke enig i at romansen mellom Michael og Lisa er filmens svakeste del, tvert i mot synes jeg det er her at den ble så engasjerende og rørende. I denne scenen er det som om jeg glemmer at jeg ser en animasjonsfilm, og det kan jeg ikke huske å ha opplevd tidligere.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Nanako Matsushima i «Ringu» (1998)

Ringu er sluttet – død via video og horrorens medierte realisme [5]

Av Karsten Meinich

Fra venstre: «Shadows of Forgotten Ancestors» (1965) og «The White Bird Marked with Black» (1971)

Gjenoppdagelsen av ukrainsk poetisk film – et blikk på Ukrainske filmdager (15.-23. januar)

Av Nastya Feschuk

«12 edsvorne menn» (1957, Sidney Lumet)

Makt og ansvar: 12 edsvorne menn

Av Olav Evang

Otar Iosselianis «Once Upon a Time There Was a Singing Blackbird» (1970)

Otar Iosselianis slentrende filmverden: Once Upon a Time There Was a Singing Blackbird (1970)

Av Karsten Meinich

Harvey Keitel i to utsnitt fra en scene i «Bad Lieutenant» (1992).

Skyld og straff, lidelse og frelse – en dialog om Abel Ferraras Bad Lieutenant (1992)

Av Karsten Meinich

Indieperle tilbake fra glemselen – River Phoenix og Lili Taylor briljerer i Nancy Savocas Dogfight (1991)

Indieperle tilbake fra glemselen – River Phoenix og Lili Taylor briljerer i Nancy Savocas Dogfight (1991)

Av Karsten Meinich

Charlotte Gainsbourg i «Antichrist» (Foto: Zentropa)

Kjønnskamp i Edens hage: Lars von Triers Antichrist [1]

Av Lars Ole Kristiansen

Spagetti med rød saus og hvit parmesan: The Great Silence (1968)

Spagetti med rød saus og hvit parmesan: The Great Silence (1968) [1]

Av Jakob Skrede Langedal

Del på Bluesky
Del på Facebook
Omtaler

Stillferdig tristesse: Gullpalme-vinner Nuri Bilge Ceylans Det ville pæretreet
Omtale

Stillferdig tristesse: Gullpalme-vinner Nuri Bilge Ceylans Det ville pæretreet

Av Benjamin Yazdan

Holy Motors er et kreativt, men overfladisk eksperiment i postmoderne ånd
Omtale

Holy Motors er et kreativt, men overfladisk eksperiment i postmoderne ånd [5]

Av Erik Vågnes

Litterære dialoger i Ridley Scotts The Counselor
Omtale

Litterære dialoger i Ridley Scotts The Counselor

Av Thor Joachim Haga

«Oppenheimer» (Bilde: UIP)
Omtale

Leksikon om lys og mørke: Christopher Nolans Oppenheimer [4]

Av Karsten Meinich

Woodshock er en audiovisuell scrapbook
Omtale

Woodshock er en audiovisuell scrapbook

Av Truls Foss

Oppviglerske genier og den franske nybølgens største skvulp: Richard Linklaters Nouvelle vague
Omtale

Oppviglerske genier og den franske nybølgens største skvulp: Richard Linklaters Nouvelle vague [1]

Av Sigrid Elise Strømmen

For store rubinsko: biografifilm-syndromet i Judy
Omtale

For store rubinsko: biografifilm-syndromet i Judy

Av Ida Cathrine Holme Nielsen

Grådighetens mosaikk: Martin Scorseses Killers of the Flower Moon
Omtale

Grådighetens mosaikk: Martin Scorseses Killers of the Flower Moon

Av Benjamin Yazdan

Se alle

Benjamin Yazdan (f. 1992) bor i Oslo og studerer psykologi ved UiO. Han har en bachelorgrad i litteraturvitenskap.

anomalisa

Anomalisa2015

Produksjonsland

  • USA

Premieredato

  • 04.02.2016

Regi

  • Charlie Kaufman
  • Duke Johnson

Manus

  • Charlie Kaufman

Produsert av

  • Charlie Kaufman
  • Dino Stamatopoulos
  • Duke Johnson
  • Rosa Tran

Skuespillere

  • David Thewlis
  • Jennifer Jason Leigh
  • Tom Noonan

Foto

  • Joe Passarelli

Produksjonsdesign

  • Huy Vu
  • John Joyce

Kostyme

  • Susan Donym

Klipp

  • Garret Elkins

Lyd

  • Aaron Glascock
  • Christopher S. Aud

Musikk

  • Carter Burwell

Festivaldeltakelse

  • TIFF '16
  • Venezia '15
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies