Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Filmfrelst #412: Charlie Kaufmans I’m Thinking of Ending Things
Podkast
Podkast

Filmfrelst #412: Charlie Kaufmans I’m Thinking of Ending Things

Av Redaksjonen 9. september 2020


I denne podkastepisoden diskuterer vi Charlie Kaufmans nye film, I’m Thinking of Ending Things, som er produsert av Netflix og ble sluppet på strømmetjenesten 4. september.

I’m Thinking of Ending Things er basert på Iain Raids roman ved samme navn, men adaptasjonen tar seg store friheter. Ikke overraskende, for Charlie Kaufman har for lengst utmerket seg som en av Hollywoods mest oppfinnsomme og særegne manusforfattere. Med Synecdoche, New York («New York i et nøtteskall», 2008) debuterte han som regissør, og først syv år senere fortsatte han sin reise bak kameraet med den underlige og tungt kritikerroste animasjonsfilmen Anomalisa (2015).

Etter fem års pause returnerer han altså med Netflix-produserte I’m Thinking of Ending Things, som med sin tøylesløse blanding av stemninger og sjangeruttrykk mildt sagt utfordrer sitt publikum – på godt og vondt.

Ved lydopptakeren sitter Karsten Meinich, Lars Ole Kristiansen og Pernille Middelthon. Episoden inneholder spoilere.

God lytting!

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes   |  Spotify   |  RSS

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 1 kommentar

  1. Tonny Albrigtsen sier:
    14. september 2020, kl. 05:53

    Savner at dere møter filmen på et litt dypere nivå, og ikke gjentar hverandre så mye. Jeg tror filmen står og faller på om man finner den selvopptatt eller generelt opptatt av frykten for at man er overflødig. De mest interessante aspektene ved filmen for meg er delene som sentrerer rundt kommunikasjon og det autentiske. Har lest litt rundt etter at jeg så filmen tidlig i går, og det virker som mange anmeldere/kritikere opplever en stor forskjell der. Noen ser ut til å mene at Kaufman lager selvbiografiske og dogmatiske filmer, mens andre ser de generelle styrkene (konstruksjonen og framstillingen er fremragende).

    Jeg har ikke lest kildematerialet, men skulle kanskje ønske at jeg hadde gjort det. Thriller-aspektet virker som en ganske enkel form for subversjon, mens dette orienterer seg mer rundt ganske kompliserte tanker om minner og hukommelse, og muligheten til å leve autentisk. Rammefortellingen forsvinner dermed i stor grad, og man sitter igjen med opphakket dialog og mer eller mindre obskure referanser og frampek/tilbakepek. Det var ikke noe jeg direkte mislikte.

    Problemet oppstår idet man spør seg om filmens mannlige figur representerer Kaufman selv. Det er vel og bra å være opptatt av mannsrolle, men å grave så dypt etter egne feil som han potensielt gjør her er både selvmedlidende og patetisk. Det er et problem som går igjen i alle manusene til Kaufman, og selv om det ikke har blitt mindre relevant (som det til en viss grad påpekes i forhold til Synecdoche), er det forståelig at man går litt lei den evige variasjonen av sutring.

    Det forbeholder imidlertid at man er villig til å kalle det det. Jeg opplevde filmen som håpefull selv om den var litt frekk underveis. En del av grepene fra kildematerialet (forstår jeg nå) var overflødige, men man setter kanskje pris på sånt hvis man først er kjent med det.

    Så en slags forlengelse av postmoderne litteratur på tidlig to-tusentall og ganske tidløse refleksjoner, som tross alt er godt gjennomført. Svak tommel opp fra meg.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«The Queen's Gambit» (Netflix, 2020)

Motens uslåelige våpen: The Queen’s Gambit [1]

Av Ida Cathrine Holme Nielsen

Brad Pitt som Cliff Booth i «Once Upon a Time in… Hollywood» (2019).

The Adventures of Cliff Booth blir tittelen på David Finchers Tarantino-film – Brad Pitt bekrefter innspillingsstart i juli

«My Octopus Teacher» (Netflix)
Forfattere om film

Jeg er sliten i søkemotoren: My Octopus Teacher

Av Cesilie Holck

Fra venstre: «Narnia»-filmserien (2005-2010) og Greta Gerwig, i «Frances Ha». (Bilder: Disney/Arthaus)

Greta Gerwig skal regissere to påkostede Narnia-filmer for Netflix

Mats Steen / «Ibelin» (Euforia Film, Foto: Medieoperatørene/Bjørg Engdahl)

TIFF-aktuelle Ibelin kjøpt opp av strømmegiganten Netflix

Splintrer fra et knust speil: Andrew Dominiks Blonde
Omtale

Splintrer fra et knust speil: Andrew Dominiks Blonde

Av Hedda Robertsen

A House of Dynamite. Rebecca Ferguson as Captain Olivia Walker in A House of Dynamite. Cr. Eros Hoagland/Netflix © 2025.
Omtale

Kathryn Bigelows A House of Dynamite – Musikalsk om dystopi og paranoia

Av Thor Joachim Haga

Her er de første trailerne til Netflix’ to kommende norske sjangerfilmer: Troll og Blasted – Gutta vs Aliens
Trailer

Her er de første trailerne til Netflix’ to kommende norske sjangerfilmer: Troll og Blasted – Gutta vs Aliens

Del på Bluesky
Del på Facebook
Filmfrelst

Filmfrelst er en podkast fra Montages-redaksjonen, med livlige diskusjoner og intervjuer.

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes  |  Spotify  |  RSS

Fra filmene «First Cow» (Foto: Allyson Riggs/A24 ) og «Undine» (Foto: Hans Fromm/Schramm Film)
Berlinalen 2020

Filmfrelst #381: Kelly Reichardts First Cow og Christian Petzolds Undine [1]

Brasilianske «Kill Me Please» er en av årets Film fra sør-favoritter.
Podkast

Filmfrelst #284: Film fra sør 2017

Filmfrelst #421: Seriefrelst – The Mandalorian
Podkast

Filmfrelst #421: Seriefrelst – The Mandalorian

Filmfrelst #324: Film fra sør 2018 – en samtale med regissør Mani Haghighi (Pig)
Podkast

Filmfrelst #324: Film fra sør 2018 – en samtale med regissør Mani Haghighi (Pig)

Filmfrelst #119: Cannes 2013 i gang – Asghar Farhadis Le passé m.m.
Podkast

Filmfrelst #119: Cannes 2013 i gang – Asghar Farhadis Le passé m.m.

Filmmusikken i 2010
Podkast

Filmfrelst #56: Filmmusikken i 2010 [3]

Filmfrelst #559: The Sweet East
Podkast

Filmfrelst #559: The Sweet East

Fra venstre: «A Prayer for the Dying» og regissør Dara van Dusen med skuespiller Kristine Kujath Thorp under Oslo Pix 2026. (Bilder: Eye Eye Pictures)
Podkast

Filmfrelst #677: Oslo Pix 2026 – Dara Van Dusen og A Prayer for the Dying

Se alle
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies