Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
«Napoleon» (Foto: Apple Original Films / SF Studios / Aidan Monaghan)
Podkast
Podkast

Filmfrelst #577: Ridley Scotts Napoleon

Av Redaksjonen 8. desember 2023


«Napoleon» (Foto: Apple Original Films / SF Studios / Aidan Monaghan)

Vi har vært på kino og sett regissør Ridley Scotts nye film Napoleon, og diskuterer resultatet i denne podkastepisoden.

«På papiret er Ridley Scott, med sin imponerende CV hva gjelder historiske epos, den optimale kandidaten til å yte Napoleon rettferdighet på lerretet,» skriver kollega Thor Joachim Haga i starten av sin omtale av Napoleon her på Montages.

Og nettopp Scotts filmografi og mange meritter innen episke produksjoner om historiske perioder og figurer, blir en naturlig del av vår diskusjon i podkasten nedenfor, der vi sakte, men sikkert kommer til poenget: Hva har den 86-årige britiske veteranen utrettet i sin film om den selvtitulerte franske keiseren Napoleon Bonaparte?

Ved mikrofonene sitter redaktørene Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen, som i gjennomgangen av Napoleon også lar assosiasjonene flyte fritt på tvers av Scott-filmografien (1492: A Conquest of Paradise får enda en velfortjent dag i solen).

God lytting!

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes   |  Spotify   |  RSS

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 1 kommentar

  1. Jon Christoffersen sier:
    9. desember 2023, kl. 13:02

    Sant – Phoenix spiller ofte utrolig sutrete menn! Og det gjør han godt. Men imitasjonen til Lars Ole var heller ikke dårlig! På forhånd tenkte jeg at det ville være vanskelig for Joaquin Phoenix å spille Napoleon, en leder som får folk med seg. Han er jo nettopp spesialist på å spille ensom ulv, en som sirkler litt ute i periferien og har mer enn nok (altfor mye) med seg og sitt. Noen episk, karismatisk selger- eller ledertype virket det veldig usannsynlig at han skulle kunne gestalte med troverdighet. Det klarte han heller ikke, noe dere fikk fram fint i podcasten. Kanskje litt rar casting, siden dette lå i kortene.

    Ellers synes jeg egentlig det var greit at vi ikke fikk inntrykk av Napoleon som noe militærstrategisk geni på slagmarken. Her legger Scott seg nær de fantastiske passasjene om Napoleon i Krig og Fred av Tolstoj. I romanen beskrives de store slagene som fullstendig tilfeldige og kaotiske. Ledernes betydning nedtones til et absolutt minimum. De kunne like godt holdt seg hjemme. Planene som legges på forhånd og ordrene som gis i kampens hete blir uansett aldri fulgt. Tipper Tolstoj var inne på noe her!

    En liten utfordring: Vi har en del eksempler på at svært gamle regissører leverer gode, store filmer. Kan dette være et tegn på at regissørens betydning er litt mindre enn det vi ofte får inntrykk av gjennom filmkritikk og på Montages? Det virker for meg sannsynlig at veldig mange andre må trå kraftig til når regissøren er så gammel, og at æren slik sett i noe mindre grad bør tilfalle regissøren. Nå ryker jeg kanskje på en smell mtp aldersdiskriminering/fordommer. Men synes dette kan være verdt å tenke litt på. Kanskje regissørene -i likhet med generalene- sitter igjen med en litt for stor del av kaka til slutt.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Her er den bombastiske første traileren til Ridley Scotts episke Napoleon
Trailer

Her er den bombastiske første traileren til Ridley Scotts episke Napoleon [4]

«Napoleon (foto/copyright: SF Studios).

Ridley Scott og manusforfatter David Scarpa sår tvil rundt lengre versjon av Napoleon

Snow White and the Huntsman-regissør Rupert Sanders lager Napoleon

Snow White and the Huntsman-regissør Rupert Sanders lager Napoleon

Spielberg skal virkeliggjøre Kubricks Napoleon-drøm

Spielberg skal virkeliggjøre Kubricks Napoleon-drøm [13]

Av Sveinung Wålengen

Matte overflater i Ridley Scotts Napoleon
Omtale

Matte overflater i Ridley Scotts Napoleon [3]

Av Thor Joachim Haga

Fra venstre: Greta Gerwigs «Little Women» (2019), Autumn de Wildes «Emma» (2020), Yorgos Lanthimos' «The Favourite» (2018), Céline Sciammas «Portrett av en kvinne i flammer» (2019) og Whit Stillmans «Love & Friendship» (2016).
Podkast

Filmfrelst #388: Det moderne kostymedramaet – i filmer som Little Women, Emma og The Favourite [4]

«Napoleon» (Foto: Apple Original Films / SF Studios / Aidan Monaghan)
Podkast

Filmfrelst #577: Ridley Scotts Napoleon [1]

Del på Bluesky
Del på Facebook
Filmfrelst

Filmfrelst er en podkast fra Montages-redaksjonen, med livlige diskusjoner og intervjuer.

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes  |  Spotify  |  RSS

Filmfrelst #226: Cannes 2016 – Bruno Dumonts Ma Loute og Alain Guiraudies Rester vertical
Cannes 2016

Filmfrelst #226: Cannes 2016 – Bruno Dumonts Ma Loute og Alain Guiraudies Rester vertical [1]

«Prospect» (2018)
Podkast

Filmfrelst #339: Spillefilmdebuten Prospect og andre nye, uavhengige science fiction-filmer [10]

Fra venstre, Daisy Ridley i rollen som Trudy Ederle i «Young Woman and the Sea» og regissør Joachim Rønning under innspillingen. (Foto: Disney)
Podkast

Filmfrelst #597: En samtale med regissør Joachim Rønning om Young Woman and the Sea

Filmfrelst #529: Vår guide til Film fra sør 2022
Podkast

Filmfrelst #529: Vår guide til Film fra sør 2022

Filmfrelst #213: Berlinalen 2016 – Philippe Grandrieuxs Malgré la nuit
Berlinalen 2016

Filmfrelst #213: Berlinalen 2016 – Philippe Grandrieuxs Malgré la nuit

Filmfrelst #93: Filmåret 1994
Podkast

Filmfrelst #93: Filmåret 1994 [14]

Filmfrelst #37: Topp 100 – del 2/2
Podkast

Filmfrelst #37: Topp 100 – del 2/2 [42]

Filmfrelst #189: Terminator-serien
Podkast

Filmfrelst #189: Terminator-serien [5]

Se alle
Ill.: «Napoleon» (Foto: Apple Original Films / SF Studios / Aidan Monaghan)
napoleon

Napoleon2023

Produksjonsland

  • USA

Premieredato

  • 22.11.2023

Regi

  • Ridley Scott

Manus

  • David Scarpa

Skuespillere

  • Ben Miles
  • Joaquin Phoenix
  • Mark Bonnar
  • Rupert Everett
  • Tahar Rahim
  • Vanessa Kirby

Foto

  • Dariusz Wolski

Klipp

  • Claire Simpson
  • Sam Restivo

Musikk

  • Martin Phipps
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies