Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Von Donnersmarck tar avskjed i The Tourist
Omtale
Omtale

Von Donnersmarck tar avskjed i The Tourist

Av Karsten Meinich 7. januar 2011


Alle har godt av en ferie, og i romjulen spaserte jeg fredelig langs den myldrende hovedgaten i Istanbul nettopp med følelsen av å være avkoblet; være en turist. Etter et bedre måltid gikk jeg en tur på kino, og av mangel på bedre alternativer bestemte jeg meg for å se The Tourist – en film det etter mitt syn var én særlig grunn til å se:

Dette er den nye filmen til regissør Florian Henckel von Donnersmarck, som etter den forbløffende brakdebuten med mesterverket De andres liv i 2006 raskt skjøt opp i toppsjiktet av nye europeiske registemmer. Det har dermed forståelig nok vært knyttet store forventninger til hans videre karriere, og dette lå bak min nysgjerrighet for The Tourist. Etter at suksessen med De andres liv kulminerte i en Oscar-statuett ble von Donnersmarck et av Hollywood-bossenes mest ettertraktede bytter, og regissøren bet på og tilbragte flere år i navigasjon mellom tilbudene. Til slutt endte han altså opp med å regissere stjernespekkede The Tourist som sin andrefilm.

Sammenhengen mellom regissør og emne er lett å identifisere, for også her iscenesetter han karakterer som observerer og lister seg rundt hverandre – med von Donnersmarck som gudsblikket på utsiden av det hele. Men i dette stopper også likhetene. Til forskjell fra den dypt humane forståelsen han hadde for Stasi-overvåkeren Wiesler i De andres liv, er det i The Tourist knapt noe annet enn overflate å spore i stoffet. Den livløshet jeg opplevde i The Tourists retningsløse karakterer er så diametralt forskjellig fra det engasjerende nærværet i De andres liv som man kan komme.

Så det er fristende å spørre: Hvordan var det mulig? The Tourist er nemlig ikke bare et kunstnerisk feilsteg for von Donnersmarck, det er også et av de prosjektene hvor Hollywood-maskineriet så åpenbart har sviktet i alle ledd. Fra ideen om å gjøre en remake (franske Anthony Zimmer fra 2005 er utgangspunktet) til å la manuset kvernes gjennom flerfoldige omskrivninger og ned til castingen av Angelina Jolie og Johnny Depp i hovedrollene. Alt svikter. Det siste er tilsynelatende en vinnerformel, men fra første scene er det åpenbart at den eventuelle gnisten mellom Jolie og Depp er like død som et bål slukket av en bøtte vann. Det endelig manuset er ført i pennen av de tre Oscar-vinnerne Julian Fellowes, Christopher McQuarrie og von Donnersmarck selv, og i historien spiller Jolie og Depp to figurer i en polert katt og mus-intrige som foregår litt i Paris og mye i Venezia. Spørsmål om identitet og romantikk (i ordets verste betydning) styrer plottets fremdrift, men filmen er blottet for både fare og drama.

Tilnærmet alle bikarakterer og statister kaster lengselsfulle blikk etter Jolie når hun spaserer gjennom en scene.

Så hva konkret er galt? For det første har ikke filmen noen tone. Den blir aldri spennende eller truende, så som thriller fungerer den ikke. Innledningsvis overvåkes Jolies mystiske karakter av Interpol og fransk politi, og dette tynes for komikk basert på stereotyper og gags som ikke står i stil med filmens glamorøse setting og cast. Fortellingen i seg selv er treg som en snegle, hvor en etterforskning uten risiko og et mysterium uten forundring skaper meningsløst fyll. Og hele tiden beveger vi oss mellom grandiose hoteller og glamorøse kostymer, som er fotografert i et hav av lys som forfalsker selv de ekte, pustberøvende stedene i Venezia. Alt i en strøm av meningsløshet forsterket av et fraværende uttrykk i både Jolie og Depps masker (ok: ansikter). Spørsmålet «Hva gjør vi egentlig her?» lyser ut av scenen der de introduseres for hverandre på et tog mellom Paris og Venezia. Man skulle tro det var umulig for disse to vanligvis karismatiske personlighetene å bli kjedelige sammen, men von Donnersmarck klarer denne regibragden. Han instruerer dem vekk fra den egenart og gnist som kan ha gjort dem til filmstjerner i utgangspunktet. The Tourist har altså blitt et ergerlig tilfelle av en fjærlett film uten underholdningsverdi.

Det er fristende å se den titulære turisten som regissøren selv. Scene etter scene opplever jeg filmen som om det ikke er noen i den. Visstnok er Jolie, Depp og Venezia eksponert på film, men vi er der ikke, vi er utenfor det hele som om vi hverken følger med i guideboka eller går langs fortauene (eller kanalene) i byen som utgjør filmens utstillingsvindu. Jeg har ingenting imot filmmediets iboende overfladiskhet, men The Tourist forstyrret meg. Kan dette være den mest innholdsløse filmen noensinne? Eller i alle fall i nyere tid. Den er verdiløs, ment ikke bare som et utsagn, men ved at den hverken kulturelt, i tiden eller som underholdningskonsept er noe eller fremmer noe. Den tilfører rett og slett ingenting. En filmatisering av det store intet.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 4 kommentarer

  1. Ole sier:
    8. januar 2011, kl. 17:02

    he he. «En filmatisering av det store intet.» Herlig.

    Svar
  2. Jenny Jacobsen sier:
    11. januar 2011, kl. 08:01

    Vel, min personlige mening er at Jolie generelt like karismatisk som en teskje, så med henne på posteren blir filmen lite fristende å se for min del. På den andre siden hadde det vært fint å se Depp i en annen rolle en Burton/gal oversminka karakter – så sånn sett frister filmen. Men jeg hører fra flere hold at filmen er kjeeeedelig. Så jeg har svært minimale forventninger til den.

    Svar
  3. OJ sier:
    15. januar 2011, kl. 00:28

    Snakk om avbefaling! Takk. Jeg hadde vel gått å sett den etter 3’erne den har fått i dagspressen, men etter dette ser jeg heller noe annet.
    Befriende når noen finner fram slakterkniven når det er regissøren, manusforfattere og skuespillere som bør kunne bedre.
    Enig i at Jolie trøbler, iallefall med dårlig regi.
    det er for mye god film å se til at man skal kaste bort penga på «det store intet».

    Svar
  4. Jenny Jacobsen sier:
    25. januar 2011, kl. 23:29

    Kom akkurat hjem fra kino og the Tourist nå, og jeg må vel si at filmen ikke var det mest spennende jeg har sett. Plottet slet vanvittig med å engasjere, og mye tydet på at de prøvde hardt å kompesere for dette ved å eksponere Jolies utseende for alt det var verdt.
    I tillegg var det vel flere ufrivillig morsomme scener og replikker (båtjaktscenen, hva var det de prøvde på der?) Dessuten var twisten i filmen ekstremt åpenbar.

    Når det er sagt, jeg har sett ufattelig mye dårligere filmer. Denne underholdte meg på et vis, men det betyr ikke at jeg kommer til å huske den så veldig lenge.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Luca Guadagninos «After the Hunt».

Her er årets Venezia-program – nye filmer av Park, Bigelow, Guadagnino, Assayas, Coppola, Baumbach, Del Toro og Sorrentino

Et utsnitt fra plakaten til «Priscilla», Sofia Coppolas nye film, som får verdenspremiere i Venezia.

Årets Venezia-program er klart: Nye filmer av Fincher, Coppola, Allen, Hamaguchi, Polanski, Mann, Anderson, m.fl.

Mike Faist, Zendaya og Josh O'Connor «Challengers».

Luca Guadagninos Challengers med Zendaya åpner Venezia-festivalen i august

Filmfrelst #567: Venezia 2023 – Michael Manns Ferrari
Podkast

Filmfrelst #567: Venezia 2023 – Michael Manns Ferrari [3]

Venezia 2024: «The Brutalist» og «Babygirl» (Bilder: UIP / Ymer Media)
Podkast

Filmfrelst #602: Venezia 2024 – Brady Corbets The Brutalist og Halina Reijns Babygirl [1]

«Joker: Folie à Deux» (foto: Niko Tavernise © 2024 Warner Bros. Entertainment Inc.).
Podkast

Filmfrelst #604: Venezia 2024 – Joker: Folie à Deux

Venezia 2023: Retrospektive visninger vi gleder oss til: «Eksorsisten» (Friedkin, 1973) og «Moving» (Sômai, 1993).
Podkast

Filmfrelst #566: Venezia 2023 – Hyllest til William Friedkin, og filmene vi gleder oss til

Todd Field returnerer med «Tár», der Cate Blanchett spiller en begavet komponist.
Venezia 2022

Årets Venezia-program inkluderer nye filmer av Aronofsky, Guadagnino, Hogg, Iñárritu og von Triers Riget Exodus

Del på Bluesky
Del på Facebook
Omtaler

Kiarostami slurver engasjerende i Like Someone in Love
Omtale

Kiarostami slurver engasjerende i Like Someone in Love

Av Sveinung Wålengen

Å se spøkelsene i øynene: Quo Vadis, Aida?
Omtale

Å se spøkelsene i øynene: Quo Vadis, Aida?

Av Nada Tosinovic

Men innvollene mine får du alltid! Om David Cronenbergs Crimes of the Future
Cannes 2022

Men innvollene mine får du alltid! Om David Cronenbergs Crimes of the Future

Av Benjamin Yazdan

«Bridget Jones: Mad About the Boy». (Foto: © 2025 Universal Studios. All rights reserved).
Omtale

Enke i pysjamas og den nye jakta på kjærligheten: Bridget Jones: Mad About the Boy

Av Sigrid Elise Strømmen

Pervers hyllest til livet i Enter the Void
Omtale

Pervers hyllest til livet i Enter the Void [18]

Av Karsten Meinich

Citizen Ruth (1996)
Coup de Coeur

Citizen Ruth (1996)

Av Karsten Meinich

Miranda Julys The Future – fremtiden i våre selvopptatte hender
Omtale

Miranda Julys The Future – fremtiden i våre selvopptatte hender [5]

Av Lars Ole Kristiansen

Menneskelighet og kjærlighet i Greenberg
Omtale

Menneskelighet og kjærlighet i Greenberg [1]

Av Lars Ole Kristiansen

Se alle

Karsten Meinich (f. 1982) er redaktør for Montages, og utdannet filmklipper fra Den norske filmskolen. Har bl.a. klippet spillefilmene «Natt til 17.» (2014), «Tårnet» og «Harajuku» (2018), kinodokumentaren «Mina og røverne» (2024), samt NRK-serien «Unge lovende» (2015-2018).

the-tourist

The Tourist2010

Produksjonsland

  • Frankrike
  • Italia
  • USA

Premieredato

  • 07.01.2011

Regi

  • Florian Henckel von Donnersmarck

Manus

  • Christopher McQuarrie
  • Florian Henckel von Donnersmarck

Skuespillere

  • Angelina Jolie
  • Johnny Depp
  • Paul Bettany
  • Ralf Moeller
  • Raoul Bova
  • Rufus Sewell
  • Timothy Dalton

Distributør

  • Walt Disney Studios Motion Pictures Norway
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies