Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
"O'Horten" (Hamer, 2007)

Vil samle norsk kino- og videobransje ved å endre strukturen i Film & Kino

Av Redaksjonen 29. november 2013


"O'Horten" (Hamer, 2007)

Et organisasjonsutvalg bestående av ulike aktører fra kino- og videobransjen foreslår nå å endre strukturen i bransjeorganisasjonen Film & Kino. Årsaken er de store teknologiske og markedsmessige endringene som skjer på film-, kino- og videomarkedet.

Det er Film & Kino selv som opplyser om dette i en pressemelding. Det var i 2012 at organisasjonen vedtok å nedsette et utvalg for å vurdere situasjonen, i lys av de store endringene i kino- og videomarkedet. Utvalget skulle blant annet vurdere hvilke konsekvenser det får for Film & Kinos legitimitet og politiske gjennomslag at private aktører nå overtar en større andel av kinomarkedet og at salget av fysisk DVD synker dramatisk, mens nye aktører samtidig kommer til i de elektroniske plattformene.

Utvalget foreslår nå å endre den kommunale medlemsorganisasjonen Film & Kino til en organisasjon for private og kommunale kinoer og videobransjen. Det vil samtidig endre Norsk kino- og filmfond til et selvstendig fond underlagt Kulturdepartementet.

Utvalget anbefaler at Film & Kino endres fra å være en kommunal medlemsorganisasjon til å bli en bransjeorganisasjon, der både private og kommunale kinoer, samt videobransjen, er medlemmer. Norsk kino- og filmfond endres fra et fond som eies og forvaltes av Film & Kino, til et selvstendig fond med eget styre som oppnevnes av Kulturdepartementet. Den nye organisasjonen foreslås styrt av et representantskap der kinoene er representert etter størrelse (lineært i forhold til besøkstall) og videobransjen får 1/6 av stemmene. Representantskapet velger styre for organisasjonen.

"Taxi Driver"

Norsk kino- og filmfond skal fortsatt finansieres av avgiftsmidler fra kinoene og videobransjen. Fondet skal tildele midler til den nye bransjeorganisasjonen Film & Kino, som får hovedansvaret for å iverksette tiltak i tråd med fondets formål, som er filmformidling gjennom kino- og videovirksomhet. Nylig ble det klart at regjeringen kutter budsjettrammen for filmfondet med 31, 2 millioner kroner. I dag kunne NFI melde om hvor kuttene vil foretas, der størstedelen blir tatt fra tilskuddet til spillefilm.

— Utvalget mener å ha kommet til en robust organisasjonsmodell som kan erstatte dagens Film & Kino. Dette er en modell som kan videreføre Film & Kinos grunnleggende funksjon, som kan samle og representere en hel bransje i styringsorganene og som samtidig sikrer organisasjonens legitimitet til Norsk kino- og filmfond og lar den gjeldende kinopolitikk ligge til grunn for organisasjonens kjerneoppgaver, sier utvalgets leder Petter Steen jr.

Endringene krever lovendringer, og utvalget foreslår at regjeringen bidrar økonomisk i en overgangsfase for å sikre driften innen Film & Kinos kjerneområder.

Utvalgets innstilling sendes ut på høring til medlemskommunene, kinoene, videobransjen, Kulturdepartementet og andre berørte parter, før den behandles på Film & Kinos landsmøte i juni 2014. Montages følger opp saken.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Horisonten er visket ut av mørket i «Lost Highway» (David Lynch, 1997).

Var Montages sitt tiårsjubileum et gravøl? Filminstituttet foreslår å kutte støtten til utgivelser [2]

Av Lars Ole Kristiansen

Ta ansvar for norsk filmpolitikk!

Ta ansvar for norsk filmpolitikk! [1]

Av Anne Gjelsvik

Intet nytt under solen i Widveys filmbudsjett – kortsiktig fremtid for filmformidling i Norge

Intet nytt under solen i Widveys filmbudsjett – kortsiktig fremtid for filmformidling i Norge

Av Truls Foss

Ytterligere kutt i norsk filmkritikk – reduksjoner i VG og Bergens Tidende

Ytterligere kutt i norsk filmkritikk – reduksjoner i VG og Bergens Tidende [3]

Av Sveinung Wålengen

NFIs direktør Kjersti Mo og kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery holdt innlegg under Filmformidlingskonventet 2023 i Bergen i oktober. (Foto: Eivind M. Nordengen)

Filmformidling i plattformforvirringens tidsalder

Av Eivind M. Nordengen

Vega Scene i Oslo åpner snart dørene med ambisjoner om å bli et nytt hjertekammer for filmformidling i hovedstaden. Her ser vi en tidlig skisse. (Foto: Arthaus)

Retningsløst konvent for filmformidling i Bergen – er kinobransjen villig til å endre seg? [4]

Av Eivind M. Nordengen

Motorsagkutt fra Arild Frølichs «Norske byggeklosser» (2018).

Hvordan en statlig reform av byråkratiet kan skade sårbare fagfelt og rasere norsk films troverdighet

Av Signe Pahle

Kinoens fremtid og fremtidens muligheter – noen funn fra NFIs filmformidlingsseminar

Kinoens fremtid og fremtidens muligheter – noen funn fra NFIs filmformidlingsseminar

Av Truls Foss

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Beetlejuice Beetlejuice» er Tim Burtons foreløpig siste kinofilm (foto: ® 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.).

Tim Burton samarbeider med forfatteren Kazuo Ishiguro om ny film

Ill.: Fra venstre: Regissør Jafar Panahi i «Ingen bjørner» og fra en scene i «Bare et uhell». (Bilder: Arthaus)

Jafar Panahi dømt til fem års fengsel i Iran

Et utsnitt fra traileren til «Making Marie Antoinette» (MUBI).

Marie Antoinette er tilbake på moten: Eleanor Coppolas bakomfilm har snart strømmepremiere

«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Flere artikler
Ill.: "O'Horten" (Hamer, 2007)
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies