Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Joachim Trier, Renate Reinsve, Elle Fanning, Inga Ibsdotter Lilleaas og Stellan Skarsgård. (Foto: Nordisk Film.)

Renate Reinsve spiller mot Elle Fanning, Stellan Skarsgård og Inga Ibsdotter Lilleaas i Joachim Triers nye film

Av Redaksjonen 16. august 2024


Joachim Trier, Renate Reinsve, Elle Fanning, Inga Ibsdotter Lilleaas og Stellan Skarsgård. (Foto: Nordisk Film.)

Innspillingen av Joachim Triers nye film, Sentimental Value, er nå i gang i Oslo. I går kveld rapporterte Deadline at Renate Reinsve (Verdens verste menneske) skal spille mot blant andre Stellan Skarsgård, Inga Ibsdotter Lilleaas og Hollywood-stjernen Elle Fanning.

Inga Ibsdotter Lilleaas har imponert i mange av filmene og seriene hun har medvirket i, og har lenge fortjent mer oppmerksomhet – og bedre roller. Elle Fanning var i mange år en av verdens beste barneskuespillere, i filmer som Babel, Somewhere og Super 8, og har senere gjort seg bemerket med sterke rolleprestasjoner i bl.a. The Neon Demon og tv-serien The Great. I Sentimental Value skal hun spille en amerikansk filmstjerne som kommer til Oslo. Stellan Skarsgård trenger vel ingen nærmere introduksjon.

Deadline beskriver Sentimental Value som «an intimate, poignant and often funny exploration of family, memories, and the reconciliatory power of art.» Filmen en norsk produksjon, men deler av den skal spilles inn i Frankrike. Som vi rapporterte i fjor fikk Trier rekordhøye 20 millioner kroner av Norsk filminstitutt i tilskudd til en produksjonen, som har et totalbudsjett på 81.417.500 kroner. «Med originale fortellergrep hvor minner og samtid veves sammen skal hans sjette film bli en nær, rørende og ofte morsom film om ensomhet og familie, og om kunstens forsonende evne,» skrev NFI i sin pressemelding.

Manuset er skrevet av Trier og hans faste makker Eskil Vogt, og filmen produseres av både Maria Ekerhovd (Mer Film) og Andrea Berentsen Ottmar (Eye Eye Pictures).

Trier og Reinsves forrige samarbeid, Verdens verste menneske, tok verden med storm og resulterte i Cannes-festivalens utmerkelse for beste kvinnelige skuespiller og to Oscar-nominasjoner.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Mosaic of moments: Joachim Trier’s Sentimental Value

Mosaic of moments: Joachim Trier’s Sentimental Value

Av Dag Sødtholt

Hva ligger bak suksessen og Oscar-eventyret til Verdens verste menneske?

Hva ligger bak suksessen og Oscar-eventyret til Verdens verste menneske? [3]

Av Karsten Meinich

Joachim Trier og skuespillerne i «Affeksjonsverdi»: Renate Reinsve, Elle Fanning, Inga Ibsdotter Lilleaas og Stellan Skarsgård. (Foto: Nordisk Film.)
Cannes 2025

Her er årets Cannes-program: Joachim Triers Affeksjonsverdi og nye filmer av Ducournau, Dardenne, Reichardt m.fl

Joachim Trier og Renate Reinsve gjenforenes i sin neste film: Sentimental Value

Joachim Trier og Renate Reinsve gjenforenes i sin neste film: Sentimental Value

Fra venstre: Phillip Reisnes i «Reprise» (2006), på boklansering for sin debutroman «Fantombilder», omslaget til «ReFocus: The Films of Joachim Tirer» og professor Anne Gjelsvik (Bilde: NTNU).
Podkast

Filmfrelst #610: Fysisk format – Anne Gjelsvik om sin nye bok ReFocus: The Films of Joachim Trier

Filmfrelst #635: Cannes 2025, del 3 – Affeksjonsverdi og oppsummering av årets festival med Christian Monggaard
Cannes 2025

Filmfrelst #635: Cannes 2025, del 3 – Affeksjonsverdi og oppsummering av årets festival med Christian Monggaard

Det levende og det fryste: Noen betraktninger omkring Verdens verste menneske

Det levende og det fryste: Noen betraktninger omkring Verdens verste menneske

Av Anne-Lise With

«Affeksjonsverdi» (foto: Mer Film).
Cannes 2025

Derfor er Joachim Triers Affeksjonsverdi årets Gullpalme-favoritt i Cannes [4]

Av Lars Ole Kristiansen

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Flere artikler
Ill.: Joachim Trier, Renate Reinsve, Elle Fanning, Inga Ibsdotter Lilleaas og Stellan Skarsgård. (Foto: Nordisk Film.)
verdens-verste-menneske

Verdens verste menneske2021

Regi

  • Joachim Trier
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies