Dag Johan Haugerud har som første nordmann noensinne vunnet hovedprisen på en av de største internasjonale filmfestivalene. Drømmer mottok i kveld Berlinalens utmerkelse for beste film, Gullbjørnen.
Årets jury består av Todd Haynes (president), Nabil Ayouch, Fan Bingbing, Bina Daigeler, Rodrigo Moreno, Amy Nicholson og Maria Schrader. Tidligere i dag mottok Dag Johan Haugerud både FIPRESCI–prisen og den såkalte Prize of the Guild of German Arthouse cinemas in Competition. Det var et godt signal i forkant av den offisielle utdelingen i kveld.
Drømmer er den midterste delen av av Haugeruds trebindsverk Sex Drømmer Kjærlighet (våre analyser av filmene kan du lese her, her og her). Sex deltok i Berlinalens offisielle sideprogram Panorama i fjor, mens Kjærlighet ble programmert som en del av Venezia-festivalens hovedkonkurranse noen måneder senere.
Filmene i trilogien har slitt med å finne et stort publikum på kino her hjemme, men har gjennom sin deltagelse på festivaler klart å formidle Haugeruds kunstnerskap til internasjonale kritikere og filmarbeidere. Nå er det bare å krysse fingrene for at Gullbjørnen til Drømmer vil bidra til at veldig mange flere i verden oppdager hans tidligere filmer Som du ser meg og Barn.
Les mer om de andre prisene som ble delt ut på Berlinalens hjemmesider.