Dag Johan Haugeruds Drømmer vant FIPRESCI-prisen i Berlin

Dag Johan Haugerud har deltatt i Berlinalens hovedkonkurranse med Drømmer, og i dag ble det klart at han har mottatt FIPRESCI-juryens hovedpris.

Den internasjonale filmkritikerorganisasjonens (FIPRESCI) utmerkelse er en høythengende pris på alle store filmfestivaler. At juryen deres peker på Drømmer blant alle titlene i Berlinalens hovedkonkurranse, må derfor sies å være av stor betydning for Haugerud.

I tillegg har Drømmer vunnet den såkalte Prize of the Guild of German Arthouse cinemas in Competition. Denne juryen består av tre kinosjefer fra AG Kino – Gilde e.V. (tyske arthaus-kinoers forening).

I kjølvannet av dagens prisdryss, er det rimelig å forvente at Drømmer ikke blir forbligått når Berlinalens offisielle priser deles ut om noen få timer.

Drømmer er den midterste delen av av Dag Johan Haugeruds trebindsverk Sex Drømmer Kjærlighet. Våre analyser av filmene kan du lese her, her og her.