Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Begrepet: Film noir

Begrepet: Film noir

Av Sivert Almvik 24. august 2010


«Begrepet» er en spalte der vi enkelt forklarer opprinnelsen og betydningen av et begrep knyttet til filmens verden.

Film noir (fr. den mørke/sorte filmen) er en amerikansk genre som gjennom 1940- og 1950-tallet opparbeidet seg til å ha både like trekk innen mise-en-scène og den narrative biten. Bilder med høy kontrast, silhuetter og kreativ bruk av skygger er noen av elementene som kjennetegner film noir. Disse skiller seg dramatisk fra andre genrer som ofte streber etter en visuell stil som setter fokus på historiefortellingen. Ved å ty til slike virkemidler, kunne film noir-filmene ikke bare fortelle en historie, men også formidle helt spesielle følelser. Historiefortellingsmessig foretrekker film noir enkle narrative elementer som privatdetektiven, anti-helten og gjerne en femme fatale -- en farlig kvinne som gjerne ga hovedpersonen en hel rekke problemer.

Genren fikk en renessanse med filmer som Chinatown og Blade Runner på 1970- og 1980-tallet. De stilistiske elementene fra film noir ble videreført, men selve historiefortellingen ble oppdatert til å passe datidens problematikk. Her finner man den farlige kvinnen. skarpe skygger, men i en ny setting -- i hvert fall med tanke på Blade Runners sci-fi-historie. På 1990-tallet fikk genren nok en revitalisering med Se7en, som på samme vis låner fra film noir men gir historien en modernisering i forhold til (det amerikanske) samfunnets utvikling. Som følge av moderniseringen av film noir-elementene, kalles dette gjerne neo noir; altså den nye mørke filmen.

Eksemplet under traileren til Roman Polanskis Chinatown fra 1974. Mange av elementene nevnt ovenfor er tilstedeværende i denne filmen.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 9 kommentarer

  1. Ole sier:
    27. august 2010, kl. 11:57

    Hva er den beste film noir filmen? Jeg stemmer på «Out of the Past»

    Svar
  2. Eirik Sand Johnsen sier:
    27. august 2010, kl. 14:08

    Sett Erik Gustavsons Blackout fra 1986?

    E.

    Svar
  3. Stian Stakset sier:
    30. august 2010, kl. 13:34

    Har sansen for mange av de nyere filmene med sterke noir-trekk, f.eks. Chinatown, Body Heat og, ikke minst, Point Blank!

    Svar
  4. Jon Iversen sier:
    30. august 2010, kl. 14:19

    Filmklubbforbundet har utgitt et ganske bra hefte om film Noir: Den svarte filmen skrevet av professor Gunnar Iversen ved NTNU.
    kan bestilles fra filmklubbforbundet tel 991 11 887 eller mail ingridr at filmklubb.no koster kr 100,- eller 50,- for filmklubbmedlemmer og andre verdig trengende.

    Svar
  5. Erik Vågnes sier:
    30. august 2010, kl. 19:06

    Beste noir? I teten er ihvertfall «In a Lonely Place», «Double Indemnity», The Killers, den superbe «Nightmare Alley» og Fritz Langs «The Big Heat».

    Hmm, noirhefte høres fristende ut! Hvor mange sider er dette heftet?

    Svar
  6. Thomas Frydenlund sier:
    30. august 2010, kl. 23:49

    D-Films guide to Noir:

    http://www.diskuterfilm.com/forums/index.php?showtopic=2440&view=findpost&p=97107

    Svar
  7. Christoffer Ødegården sier:
    1. september 2010, kl. 01:58

    Er ikke Film Noirs sjanger status fortsatt under debatt? Den blir jo oftest beskrevet som en Amerikansk «bølge/bevegelse» fra 1941(40)-1959(64). Chinatown er vel derfor heller Neo-Noir. Hva film noir er nøyaktig er et veldig komplisert tema som nok alltid vil bli diskutert, men ekspertene ser ut til å holde til ideen om at kun Amerikansk film fra den nevnte perioden skal ha dette stemplet.

    På en annen side er Noir(uten ordet «film» foran) er fritt ord som kan slenges løsere rundt. Man kan jo snakke om Norsk noir for eksempel(Døden er et Kjærtegn, To Mistenkelige Personer).

    Svar
  8. Sivert Almvik sier:
    1. september 2010, kl. 06:31

    @Christoffer: Det har du helt rett i, og det er faktisk slik at alle genrer er under stadig debatt. Grunnen til at den omtales som en amerikansk genre er at den faktisk startet i USA. Deretter har den spredd seg til resten av verden. Denne trenden snudde seg litt på starten av 1970-tallet det den amerikanske filmen tok til seg europeiske strømninger samtidig som enkelte filmskapere tok opp noir-estetikken på nytt.

    Svar
  9. C sier:
    2. november 2010, kl. 12:36

    Blir noe feil å si at ‘film noir’ er en amerikansk genre, når man har helt klare eksempler i europa. Muligens best representert i Frankrike av de bekmørke filmerne til Carne og Clouzot.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Orson Welles 100 år – fem kuriositeter fra en broket karriere
Topplister

Orson Welles 100 år – fem kuriositeter fra en broket karriere [10]

Analysen: Hevn (2015)
Analysen

Analysen: Hevn (2015)

Av Tonje Skar Reiersen

Night and the City (1950)
Coup de Coeur

Night and the City (1950) [1]

Av Erik Vågnes

Omakase #19: Noirvember
Omakase

Omakase #19: Noirvember

Jack Nicholson gjør comeback i amerikansk nytolkning av Maren Ades Min pappa Toni Erdmann

Jack Nicholson gjør comeback i amerikansk nytolkning av Maren Ades Min pappa Toni Erdmann

Av Thor Joachim Haga

Blade Runner-oppfølger endelig offisiell

Blade Runner-oppfølger endelig offisiell [19]

Av Thor Joachim Haga

Doug Liman og Tom Cruise prøver å få Jack Nicholson ombord på El Presidente

Doug Liman og Tom Cruise prøver å få Jack Nicholson ombord på El Presidente

Av Anja Høiby-Nikolaisen

Yrke: Reporter (1975)
Coup de Coeur

Yrke: Reporter (1975) [1]

Av Thor Joachim Haga

Del på Bluesky
Del på Facebook
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies