Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Topp 5: Beste Bjørn Floberg-roller
Topplister
Topplister

Topp 5: Beste Bjørn Floberg-roller

Av Redaksjonen 22. februar 2010


Bjørn Floberg er utvilsomt en av Norges mest fremragende skuespillere, med særlig høy aktivitet og suksess på filmlerretet gjennom de siste tre tiår. Helt fra opptredenen i sci-fi-serien Blindpassasjer i 1978, så gjennom 80- og 90-tallet, bransjeløftet på 00-tallet og opp til dette nye tiåret, har Floberg vært en sentral skikkelse. Og nå i mars møter vi ham igjen, i Hans Petter Molands nye film En ganske snill mann. Med sin iboende karisma og nærværende uttrykk har Floberg funnet et naturlig kunstnerisk hjem i film -- og regissørene elsker ham: Utenom navnebror Bjørn Sundqvist er det få som har vært med i like mange norske filmer de siste tiårene.

Så i den forbindelse har vi i Montages-redaksjonen tatt for oss Bjørn Flobergs filmografi og valgt ut de fem rolleprestasjonene som vi mener er skuespillerens beste -- til nå. I et slikt utvalg må man gjøre visse prioriteringer, og dermed er hverken tv-serier eller kortfilmer representert -- selv om både Akeron i Blindpassasjer og hovedrollen i novellefilmen Kjøter (2006) ville vært naturlige kandidater til topplassering. Med det sagt kan vi herved presentere kåringen Topp 5: Beste Bjørn Floberg-roller:

*

1. Jon Holt i Insomnia (1997)

Som krimforfatteren Jon Holt i Erik Skjoldbjærgs Insomnia er Floberg i sitt ess; en rolletolkning som vugger perfekt på balansepunktet mellom vennlig og psykopatisk. Filmen er meget mulig den beste norske thriller som er laget, og mye av det hviler på de sentrale karakterenes troverdighet -- søvnløse Stellan Skarsgård i hovedrollen og Floberg som hans mangesidige nemesis. Her de to i samspill fra en scene et stykke ut i filmen, der Engström og Holt tester hverandre i det psykologiske spillet som sakte drives frem i Insomnia:

*

2. Vaktmester Wiik i Ti kniver i hjertet (1994)

I den første halvdelen av 90-tallet ble Floberg brukt mye i norsk film, men kun et par av disse karakterene skiller seg ut (mye på grunn av at de andre filmene ikke holdt så høy kvalitet). Best av disse rollene, fra Marius Holsts nydelige debutfilm Ti kniver i hjertet (1994), er den kristne vaktmester Wiik. Ikke den mest sentrale i selve filmen, men Floberg som skummel skikkelse har kanskje aldri vært bedre enn her. Filmen deltok i Berlinalens hovedkonkurranse, og vant festivalens Blå engel-pris. Denne scenen fra trappeoppgangen mellom Wiik og Otto har da også brent seg inn i nyere norsk filmhistorie:

*

3. Ove Rolandsen i Telegrafisten (1993)

Den beste av de dessverre altfor få hovedrollene Floberg har hatt i norsk film finner vi i Telegrafisten (1993), Erik Gustavsons adaptasjon av Knut Hamsuns roman Sværmere. Her spiller Floberg rollen som telegrafist Rolandsen, som ankommer et øysamfunn på nordlandskysten -- hvorpå et storslått kjærlighets- og bygdedrama følger. Filmen deltok også i hovedkonkurransen ved Berlinalen, men huskes kanskje bedre enn noe annet for Flobergs energiske rolletolkning og storslåtte scener ut mot Nordlands-naturen. En tale fra Flobergs karakter i filmens siste del, eksemplifiserer stilen -- her holder han monolog om kvinnen han lenge har kurtisert:

*

4. Jarle i Uno (2004)

Da norsk filmbransje ble revitalisert på 00-tallet fikk også Bjørn Floberg et oppsving i karrieren. Noen tørkeår fulgte etter Insomnia, før vi igjen så vi ham i flere fine prestasjoner på begynnelsen av tiåret. Og rollen som Jarle i uhyre populære Uno (2004) gjorde Floberg nærmest til kjendis for en ny generasjon. I den fryktinngytende treningsstudioinnehaveren Jarle, en slags farsskikkelse for Aksel Hennies hovedperson, fant Floberg tilbake til den herlige balansen mellom karismatisk og truende -- kanskje hans fremste varemerke som skuespiller. Her en scene fra tidlig i filmen, der Floberg setter seg i respekt:

*

5. Hamre i Varg Veum-serien (2007-)

Og så til slutt på listen, rollen som etterforsker Hamre fra serien av filmer om privatetterforsker Varg Veum. Man kan si mye om denne filmserien, men Flobergs utforming av Hamre som en stødig og gjennomgod figur i alle filmene er det beste ved dem. Til tider på autopilot, men alltid varm og sarkastisk i sitt tillitsforhold til Veum, har Flobergs Hamre utvilket seg til å bli et flott karakterportrett. Antageligvis er dette også rollen som de fleste nordmenn vil kjenne ham igjen som, om de passerer Floberg på gaten. Her i en scene fra seriens første film, Varg Veum -- Bitre Blomster:

***

Som i alle våre kåringer her på Montages vil det være uenighet i rangeringene vi gjør, og det finnes heldigvis ingen fasit -- bare et stort rom for diskusjon. Som vi skrev i innledningen har vi utelatt Flobergs prestasjoner fra tv-serier og kortfilmer fra listen, men listen utelater likevel også en hel del karakterer fra hans lange karriere innen spillefilm. Blant de som nesten kom med på topp 5 finner vi Flobergs to roller for regissør Bent Hamer, i Salmer fra kjøkkenet (2003) og O’Horten (2007), begge herlige komiske avbrekk fra hans mer truende rollemønster forøvrig. I Stefan Faldbakkens Uro (2006) finner vi nettopp den skumle Floberg igjen, mens vi i Unni Straumes Musikk for bryllup og begravelser (2002) møter han i en mer sober, kynisk rolle som arkitekten Peter.

Fra venstre, Floberg i «O’Horten», «Uro» og «Salmer fra kjøkkenet»

Hva er så deres favoritt-karakterer fra Bjørn Flobergs lange, innholdsrike karriere i norsk film? Og hvilke Floberg-øyeblikk fra filmene husker dere best?

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 17 kommentarer

  1. Thomas G sier:
    22. februar 2010, kl. 12:12

    «Er du mørkredd Otto?»

    Vaktmester Wiik står igjen som en av de skumleste og mest creepy karakterene i norsk film noensinne, hvertfall i mine øyne.

    Flott liste, godt å vite at flere setter pris på en av våre desidert beste skuespillere. Blir spennende å se ham i «En ganske snill mann»!

    Svar
  2. Sig sier:
    22. februar 2010, kl. 12:55

    Er En Ganske Snill Mann tatt i betraktning? Mener den burde gå inn på topp 3 her!

    Svar
  3. Karsten Meinich sier:
    22. februar 2010, kl. 14:47

    Sig: Nei, den er ikke tatt i betraktning, i og med at Montages-redaksjonen ennå ikke har sett filmen. Men vi gleder oss!

    Svar
  4. Magnus N sier:
    22. februar 2010, kl. 14:52

    Kul liste! I «En ganske snill mann» spiller han jo omtrent samme rollen som i Uno og Uro og mestrer det like bra! Han er perfekt i rollen som slesk og kynisk «gjengleder»! Jeg sliter med å skille ut hvilken film han gjør det best i, men han har klart best manus å jobbe med i «En ganske snill mann» så ville nok prioritert den.

    Ellers enig i at «Insomnia» kanskje er hans beste rolle! Men en Floberg-rolle jeg virkelig savner i denne oppsummeringen er fra «Herman», hvor han jo spiller faren til Herman. Det er for meg en legendarisk Floberg-rolle og fortjener en plass på en slik liste!

    «Du er vel ikke redd, Herman?»

    Svar
  5. Eirik Smidesang Slåen sier:
    22. februar 2010, kl. 14:56

    Ah, ja Flobergs rolle i Herman er unektelig også verdt å nevne! Her er min Coup de Coeur på filmen.

    Svar
  6. Heitmann sier:
    22. februar 2010, kl. 22:06

    Hva synes dere om Bjørn Floberg sin rolle i Villmark da? Selv mener jeg at det er hans utviltsomt beste rolle. Samspill scenene med Kristoffer Joner er utrolig bra og er en fryd å se han spille i Norsk skrekkfilm som er totalt undervurdert av media og norske film elskere.

    Svar
  7. Heitmann sier:
    22. februar 2010, kl. 22:07

    Glemte og nevne at scenen der Bjørn Floberg står ute i skogen midt på natten og hugger ved er utrolig skremmende og fikk meg til og føle en paranoia jeg aldri har følt før.

    Svar
  8. Sivert Almvik sier:
    22. februar 2010, kl. 22:40

    @Heitmann: Floberg, vedhogging, natt… ja, jeg kan forstå paranoia-følelsen ;-)

    Svar
  9. Bjørn Lien sier:
    22. februar 2010, kl. 23:45

    Bortsett fra et par brukbare eksempler vil jeg si at filmelskeres hat til norsk horror er svært berettiget. Fritt Vilt filmene for eksempel er intet annet enn sure oppstøt tuftet på en formel amerikanerne slang på hyllen en gang på 80 tallet.

    Villmark som er nevnt her er så klønete skrudd sammen at dens suksess fremstår som langt mer skummel enn filmen i seg selv. Uansett om Floberg og Joner spiller bra eller ikke.

    Poenget mitt er at ekte filmelskere har litt referanser som gjør det lett for dem å lukte dritten når den blir kastet i fanget på dem!

    Svar
  10. Erland bakke sier:
    23. februar 2010, kl. 00:50

    Beste film er uten tvil – Hører du ikke hva jeg sier – med Kjersti Holmen

    Svar
  11. Magnus N sier:
    23. februar 2010, kl. 12:13

    Erlend: Den hadde jeg glemt! Der er han også bra! Forresten en veldig bra film til å være så glemt!

    Svar
  12. Heitmann sier:
    24. februar 2010, kl. 01:01

    Frittvilt var jo utrolig suksessfulle, selvom jeg selv ikke liker filmene og synes de er absolutt noe av det værste innen Norsk Horror film. Men når man kommer til mesterverk som Naboer, Villmark og De dødes tjern så vil jeg si at disse filmene er langt bedre en alt horror skvipet som kommer fra Amerika, bare se på alle remakene av japanske skrekkfilm perler, kan trekke frem The Grudge og The ring, begge to makkverk av største sort.

    Svar
  13. E.L sier:
    24. februar 2010, kl. 08:15

    «Har du tenkt på mørket etter døden, Otto? Da er gud den eneste lampen, og den lyser ikke for alle.» Floberg i rollen som vaktmester Wiik er helt sinnsyk. Rollen hans i herman er også flott. Fin liste!

    Svar
  14. Marianne L. sier:
    19. mars 2010, kl. 12:16

    Floberg kan sammenlignes med Robert de Niro og Jack Nicholson. Han ville definitivt vært på høyden med dem hadde han bodd i Hollywood. Han har det samme urovekkende gliset som Jack N. I rollene han spiller kan man liksom ane raseriet som ligger og lurer bak en ofte vennlig fasade. En utrolig dyktig og seriøs skuespiller. Og ganske sjarmerende også…

    Svar
  15. Axel Hansen sier:
    4. april 2011, kl. 19:46

    Rollen i Villmark må med. Hans variant av Farsfiguren her er noe av det mest praktfulle Flobergske.

    Svar
  16. Agnieszka sier:
    24. november 2012, kl. 01:03

    I don’t understand any word, I don’t know Norwegian, but Bjorn Floberg and his Jacob Hamre in ‘Varg Veum’ (polish edition) is so good, so intriguing, that I want more. There is a polish edition of ‘Salmer fra kjokkenet’ dvd and ‘En Ganske snill mann’. That’s all, unfortunately. Thanks for the list and regards from Poland.

    Svar
  17. Fru ekkel sier:
    24. november 2012, kl. 18:14

    OMG , Ti kniver i hjertet. Makan til ekkel norsk film.
    Otto: Du må skifte lyspære i gangen vår…
    Floberg:GJØR DET SELV!!
    Må se den igjen as.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Mikal i «Flophouse America» (Bilde: Norsk filmdistribusjon / Monica Strømdahl) og regissør Monica Strømdahl (Foto: Paal Audestad).

Som flue på veggen i verdens minste hjem: En samtale med Monica Strømdahl om Flophouse America

Av Simon Holm

Anja Breien regisserer «Arven» (1979) (Bilde: Nasjonalbiblioteket)

Anja Breien (1940-2026)

«Fjord» (Bilde: Another World Entertainment).
Omtale

Straffbar omsorg: Cristian Mungius Fjord [1]

Av Sigrid Elise Strømmen

Amanda-nominerte «Hvis ingen går i fella» og «Affeksjonsverdi».

Her er årets Amanda-nominasjoner: Triers Affeksjonsverdi og Dahlsbakkens Hvis ingen går i fella leder an

Cannes 2026: Eivind Landsvik og «Lave forventninger» skal vises i Quinzaine des cinéastes. (Bilder: Emma Šukalić / Maipo film / Andreas Bjørseth)
Cannes 2026

Eivind Landsviks debutfilm til Cannes – her er programmet for Quinzaine og Kritikeruken

Stellan Skårsgård vant Golden Globe for «Affeksjonsverdi». (Bilde: Skjermdump YouTube, Mer Film / Eye Eye Pictures)

Stellan Skarsgård vant Golden Globe for Affeksjonsverdi – her er alle prisene

Fra NFI-arrangement i Stanley House under Oscar-uka 2022. Foto: (NFI / Agnieszka Iwanska)

Montages på plass i Hollywood – fagdag om norsk film gjennom Oscar-helgen i Los Angeles

Fra venstre: Sofia Tjelta Sydness i «LIS» (Bilde: Lillian Julsvik / NRK), European Shooting Stars 2026 (Bilde: Harald Fuhr  / EFP / Berlinalen) og skuespillerportrett av Tjelta Sydness (Bilde: Ann Cathrin Buchardt).

«Ruben Östlund fikk frem noe dyrisk i meg» – En samtale med skuespiller Sofia Tjelta Sydness

Av Simon Holm

Del på Bluesky
Del på Facebook
Topplister

Alt kan rangeres.

Topp 10: Mokumentarfilm
Topplister

Topp 10: Mokumentarfilm [25]

Chloé Faulkners topp 20, 2021
Topplister

Chloé Faulkners topp 20, 2021

Av Chloé Faulkner

00-tallets beste filmer: 50-41
Topplister

00-tallets beste filmer: 50-41 [8]

Filmfrelst #155: 90-tallets 100 beste filmer – del 2
Podkast

Filmfrelst #155: 90-tallets 100 beste filmer – del 2 [11]

Fra venstre: «Challengers», «The Sweet East» og «The Substance». (Bilder: Arthaus, Warner Bros., Another World Entertaintment)
Topplister

Årets beste filmer 2024: 10.-1. plass [10]

Fra venstre: Paul Brickmans «Risky Businesss» (1983) og Harun Farockis «Bilder der Welt und Inschrift des Krieges» (1989)
Topplister

80-tallets beste filmer: 150-141 [10]

Årets beste filmer – topp 20, 2011
Topplister

Årets beste filmer – topp 20, 2011 [46]

Årets beste filmer 2023: 10.-1. plass
Topplister

Årets beste filmer 2023: 10.-1. plass [16]

Se alle
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies