Ut og stjæle hester tøylet Amanda og tok med seg fem priser

Haugesund 2019: Hans Petter Molands Ut og stjæle hester tøylet reimen til årets Amandapris-bissel. Filmen ledet an med ti nominasjoner og sanket med seg hele fem priser.

Ellers ble Eirik Svenssons Harajuku, som var nominert til ni priser, vinner av to: beste lyddesign (Gunn Tove Grønsberg) og beste klipp. Sistnevnte gikk til Montages-redaktør Karsten Meinich sammen med Elise Solberg. Meinich var også nominert for sitt arbeid på animasjonsfilmen Tårnet, så i kveld er vi mildt sagt stolte over vår kjære venn og kollega.

Til vår store glede mottok også Martin Lunds Psychobitch priser, for beste barnefilm, i tillegg til en særlig fortjent utmerkelse for beste manus.

Den TV-sendte utdelingen av Amanda-prisene ble i år for første gang overført på VG+. De første 20 årene ble utdelingen sendt på NRK, før showet ble overtatt av TV2. Den nasjonale filmprisen Amanda er en del av Den norske filmfestivalen i Haugesund, og deles ut i 20 ulike kategorier. Filmene som ble vurdert måtte ha hatt premiere på norske kinoer i perioden 1. juli 2018 til 30. juni 2019.

Montages vender tilbake med en kritisk kommentar om årets Amanda-priser neste uke.

*

Beste norske kinofilm

Harajuku — Produsent Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal for Maipo Film, regi Eirik Svensson
Ut og stjæle hester — Produsent Turid Øversveen og Håkon Øverås for 4 1/2 Film, regi Hans Petter Moland
Skjelvet — Produsent Martin Sundland for Fantefilm, regi John Andreas Andersen

Beste barnefilm

Psychobitch — Produsent Ruben Thorkildsen for Ape & Bjørn, regi Martin Lund
Kutoppen — Produsent Ingvild Evjemo for Qvisten Animation, regi Lise I. Osvoll
Tårnet — Produsent Frode Søbstad, regi Mads Grorud

Beste regi

Hans Petter Moland — Ut og stjæle hester
Magnus Meyer Arnesen —Når jeg faller
Eirik Svensson — Harajuku

Beste kvinnelige skuespiller

Pia Tjelta — Blindsone
Ine Marie Wilmann — Sonja
Ines Høysæter Asserson — Harajuku

Beste mannlige skuespiller

Jon Ranes — Ut og stjæle hester
Tobias Santelmann — Mordene i Kongo
Preben Hodneland — Når jeg faller

Beste kvinnelige birolle

Anneke von der Lippe — En affære
Alexandra Gjerpen — Når jeg faller
Maria Bonnevie —Føniks

Beste mannlige birolle

Bjørn Floberg — Ut og stjæle hester
Nicolai Cleve Broch — Harajuku
Eldar Skar — Sonja

Beste filmmanus

Hans Petter Moland — Ut og stjæle hester
Martin Lund — Psychobitch
Sebastian Torngren Wartin — Harajuku

Beste foto

Rasmus Videbæk — Ut og stjæle hester
Karl Erik Brøndbo — Harajuku
John Andreas Andersen — Mordene i Kongo

Beste produksjonsdesign/scenografi

Jørgen Stangebye Larsen —Skjelvet
Kalli Juliusson — Amundsen
Lina Nordqvist — Sonja

Beste visuelle effekter

Peter Hjort — Ut og stjæle hester
Arne Kaupang (Visual Effects Supervisor), Magnus Olsson (Filmgate), Lars Erik Hansen (Gimpville), Alexander Kadim (Varg), Kaj Steveman (FableFX) — Amundsen
Lars Erik Hansen (Gimpville), Torgeir Busch (Storyline Studios) og Magnus Olsson (Filmgate) — Skjelvet

Beste originalmusikk

Kasper Kaae — Ut og stjæle hester
Fay Wildhagen og Øyvind Mathisen – Harajuku
David Stephen Grant — Når jeg faller

Beste klipp

Nicolaj Monberg, Jens Christian Fodstad —Ut og stjæle hester
Karsten Meinich, Elise Solberg — Harajuku
Silje Nordseth, Karsten Meinich, Anders Bergland —Tårnet

Beste lyddesign

Gunn Tove Grønsberg — Harajuku
Gisle Tveito — Ut og stjæle hester
Tormod Ringnes, Niklas Skarp — Mordene i Kongo

Beste kortfilm

Kulturen — Produsent Marte Hansen for Den Norske Filmskolen, regi Ernst De Geer
She-Pack — Produsent Lotte Sandbu for Den Norske Filmskolen, regi Fanny Ovesen
Hæstkuk — Produsent Ragna Midtgard for Mer Film, regi Aasne Vaa Greibrokk

Beste dokumentarfilm

Born2Drive — Produsent Tom Marius Kittilsen, Janne Hjeltnes og Knut Inge Solbu for Fenomen Studios, regi Daniel Fahre
For vi er gutta — Produsenter Gudmundur Gudmundsson og Kari Anne Moe for Fuglene AS, regi Petter Sommer og Jo Vemund Svendsen
Hvor man vender tilbake — Produsent Racha H. Larsen for Yellow Log, regi Egil Håskjold Larsen

Beste utenlandske kinofilm

Den skyldige — regi Gustav Möller, distributør Arthaus
Green Book — regi Peter Farrelly, distributør Nordisk Film Distribusjon
Kapernaum— regi Nadine Labaki, distributør Arthaus
Leave No Trace — regi Debra Granik, distributør Selmer Media
Shoplifters— regi Kore-eda Hirokazu, distributør Another World Entertainment

Amandakomiteens Gullklapper

Philip Øgaard – fotograf

Folkets Amanda

Skjelvet

Amandakomiteens Ærespris

Petter Vennerød

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>