Utsnitt fra omfavnelser i «Håp» og «Barn».

Her er årets Amanda-nominasjoner – Barn og Håp leder an

Årets Amanda-nominasjoner er nå offentliggjort. Dag Johan Haugeruds Barn og Maria Sødahls Håp leder ikke overraskende an i konkurransen om prisene, med henholdsvis 10 og 8 nominasjoner hver.

Det skulle bare mangle at juryen treffer godt med nominasjonene i år, for sjelden har mange fremragende norske filmer hatt premiere i løpet av ett år. Vi gleder oss også over de 5 nominasjonene til Disco, inkludert Jorunn Myklebust Syversen for regi og Marius Matzow Gulbrandsen for foto.

Den nasjonale filmprisen deles ut på Festiviteten i Haugesund fredag 14. august, som del av Den norske filmfestivalen. Skuespiller Odd Magnus Williamson vil lede seansen. Det er 36. gang prisen deles ut. I år returnerer prisutdelingen til NRK, med et direktesendt program der utdelingen kommenteres fortløpende av Kulturstripa (med blant andre Mona B. Riise i panelet).

Årets jury består av Karianne Lund (manusforfatter), (Håkon Ramstad, skuespiller), Eva Dons (skuespiller), Lorentz Celo (regissør), Vibeke Heide (regissør), Thomas Øyjordsbakken (produksjonsdesigner), Kedy Hassani (visuelle effekter), Magnus Flåto (fotograf), Silje Rekk (klipper), Jorunn Børve Eriksen (lyddesigner), Kristin Dyrud (musiker), Eli Røthe (kinosjef), Tonje Skar Reiersen (produsent), Kifrik Martin (produsent).

På Amandas nettsider heter det at denne nasjonale filmprisen ble innstiftet for å øke kvaliteten på og fremme interessen for norske kinofilmer og kortfilmer beregnet på offentlig fremvisning. Den ble delt ut første gang i 1985. Prisen består av en statue i bronse utformet av billedhuggeren Kristian Kvakland og produsert av Olaussen metall, samt et diplom. Amanda arrangeres av Den norske filmfestivalen AS i samarbeid med Norsk filminstitutt.

Nedenfor finner du en komplett oversikt over nominasjonene.

*

Beste norske kinofilm

«Barn» (regi Dag Johan Haugerud, produsent Yngve Sæther)
«Håp» (regi Maria Sødahl, produsent Thomas Robsahm)
«Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)

Beste barnefilm

«Askeladden – I Soria Moria slott» (regi Mikkel Brænne Sandemose, produsent Åshild Ramborg og Synnøve Hørsdal)
«Flukten over grensen» (regi Johanne Helgeland, produsent Cornelia Boysen)
«Kaptein Sabeltann og den magiske diamant» (regi Rasmus A. Sivertsen og Marit Moum Aune, produsent Heidi Palm Sandberg, Eirik Smidesang Slåen og Ove Heiborg)

Beste regi

Dag Johan Haugerud for «Barn»
Jorunn Myklebust Syversen for «Disco»
Maria Sødahl for «Håp»

Beste kvinnelige skuespiller

Henriette Steenstrup for «Barn»
Josefine Frida for «Disco»
Andrea Bræin Hovig for «Håp»

Beste mannlige skuespiller

Jan Gunnar Røise for «Barn»
Herbert Nordrum for «Fjols til fjells»
Stellan Skarsgård for «Håp»

Beste kvinnelige birolle

Yngvild Støen Grotmol for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Gjertrud L. Jynge for «Håp»
Ingvild Holthe Bygdnes for «Tunnelen»

Beste mannlige birolle

Jonatan Rodriguez for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Thorbjørn Harr for «Barn»
Alexander Scheer for «Spionen»

Beste filmmanus

Dag Johan Haugerud for «Barn»
Maria Sødahl for «Håp»
Maja Lunde for «Flukten over grensen»

Beste foto

Øystein Mamen for «Barn»
Marius Matzow Gulbrandsen for «Disco»
Manuel Alberto Claro for «Håp»

Beste produksjonsdesign/scenografi

Ragnhild Juliane Sletta for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Merete Bostrøm for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Jørgen Stangebye Larsen for «Håp»

Beste visuelle effekter

Stephen Coren og Bert Deruyck for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Henrik Dyrkorn for «Kaptein Sabeltann og den magiske diamant»
Stephen Coren og Arne Kaupang for «Torden»

Beste originalmusikk

Ginge Anvik for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Peder Kjellsby og Arnaud Fleurent-Didier for «Barn»
Marcus Paus for «Torden»

Beste klipp

Christoffer Heie for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Jens Christian Fodstad for «Barn»
Helge Billing og Michal Leszczylowski for «Selvportrett»

Beste lyddesign

Yvonne Stenberg for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Gisle Tveito for «Barn»
Svein-Ketil Bjøntegård og Johan Rasmus Pram for «Disco»

Beste kostyme

Isabella Leikanger Mork for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Karen Fabritius Gram for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Ulrika Sjölin for «Spionen»

Beste maske/sminke

Asta Hafthorsdottir for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Teamet bak «Disco»
Siw Järbyn for «Spionen»

Beste kortfilm

«De berørte» (produsent Stine Blichfeldt, regi Rikke Gregersen
«The Manila Lover» (produsent Lotte Sandbu og Nina Barbosa Blad, regi Johanna Pyykkö)
«Menneskets opprinnelse» (produsent Merete Korsberg, regi Pjotr Sapegin)

Beste dokumentarfilm

«Alt det jeg er» (regi Tone Grøttjord-Glenne, produsent Anita Rehoff Larsen)
«iHuman» (regi Tonje Hessen Schei, produsent Jonathan Borge Lie)
«Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)

Beste utenlandske kinofilm

«Joker», (regi Todd Phillips, distributør SF Studios Norway)
«Once Upon a Time… In Hollywood» (regi Quentin Tarantino, distributør SF Studios Norway)
«Parasitt» (regi Bong Joon-ho, distributør Arthaus)

I tillegg deles Amandakomiteens Gullklapper og Amandakomiteens Ærespris ut, samt Folkets Amanda som foregår gjennom en publikumsavstemning.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>