Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Mats Steen / «Ibelin» (Euforia Film, Foto: Medieoperatørene/Bjørg Engdahl)

Her er årets vinnere av Amandaprisen 2024 – dokumentaren Ibelin ble beste norske film

Av Redaksjonen 24. august 2024


Mats Steen / «Ibelin» (Euforia Film, Foto: Medieoperatørene/Bjørg Engdahl)

Den 40. utgaven av Amandaprisen gikk av stabelen i Haugesund fredag kveld, og da prisene var delt ut kunne man se at juryen hadde funnet mange ulike prestasjoner å anerkjenne fra det norske filmåret som gikk. Den gjeveste prisen, beste norske film, gikk til Benjamin Rees dokumentar Ibelin, mens prisen for beste manus og regi gikk til Dag Johan Haugerud for Sex.

Showet var i år tilbake på NRK1 i beste sendetid på fredagskvelden, og det blir spennende å se hva slags seertall statskanalen kan vise til i etterkant – programleder Alexandra Gjerpen brukte en fin balanse av humor, sjarme (og ærefrykt over å lede utdelingen for første gang) for å ta oss gjennom prisene. Det må være lov å håpe at Amanda dermed nådde ut til flere nå enn de siste årene, og på den måten har gitt økt synlighet til mange av filmene som ble løftet frem, men som kanskje ikke nådde et stor publikum på kino.

I 2001 og 2002 vant dokumentarfilmer prisen for beste norske kinofilm to år på rad – Heftig og begeistret og Alt om min far – før det skulle gå nesten tyve år før Benjamin Ree klarte bragden i 2021 med sin gjennombruddsfilm Kunstneren og tyven. At Ree i år igjen steg til topps på Amandaprisen var utrolig nok mer «som forventet», da Ibelin for både kritikere og publikum har vært et strålende kinolyspunkt i det norske filmåret. Filmen er sett av over 100.000 på kino, høstet lovord i både inn- og utland, og er på alle måter en helt enestående historie fortalt på en særlig god måte. (Klipper Robert Stengård vant også fortjent Amandaprisen for beste klipp, som han gjorde i 2021 for Kunstneren og tyven.)

Dag Johan Haugerud er jo nå virkelig en Amanda-grossist, for med Sex ble det to nye statuetter til den stadig mer tettpakkede peishyllen hans, og dermed har Haugerud vunnet seks Amanda-priser totalt, som plasserer ham øverst over de mestvinnende av Amandaprisen, likt med Joachim Trier og VFX-maestro Arne Kaupang. Det ble for øvrig også storeslem i skuespillerkategoriene for Sex, da både beste hovedrolle (Jan Gunnar Røise) og beste birolle (Siri Forberg) gikk til filmen. (Nytt av året er at skuespillerkategoriene ikke er kjønnsinndelte, så dermed kun to priser å dele ut.)

Jan Gunnar Røise i «Sex» (Foto: Arthaus)

Thea Hvistendahls zombiedrama Håndtering av udøde gjorde det også skarpt på utdelingen, særlig i filmkunstnerisk viktige kategorier – filmen vant fire priser, for beste foto (Pål Ulvik Rokseth), beste lyddesign (Bent Holm og Andreas Franck), beste maske/sminke (Live Becker Knudsen, maskør og Morten Jacobsen, makeup-effekt design/SFX) og beste produksjonsdesign/scenografi (Linda Jansson).

Prisene ble ellers godt spredt rundt blant ulike titler som hadde gjort inntrykk på juryen: Kaveh Tehranis Hør her’a! vant beste barnefilm og årets nykommer, Konvoi vant beste visuelle effekter (men med seks nominasjoner ble kanskje dette en trøstepris) og Folkets Amanda gikk til Nils Gaups gruveopprørsdrama Sulis 1907. Beste dokumentar ble (utrolig nok) ikke vunnet av Ibelin, men gikk isteden til Silje Evensmo Jacobsens Ukjent landskap – filmen som også vant hovedprisen ved Sundance-festivalen, da de begge ble vist der.

Juryen har i år kanskje tenkt litt slik som Cannes-juryen blir bedt om, at filmen som vinner «hovedprisen» ikke får så mye mer. Det føles i alle fall tydelig at det knallsterke året for norsk dokumentar var noe juryen ønsket å fremheve ved å gi både Ukjent landskap og Ibelin hver sin viktige pris.

Gullklapperen gikk til kortfilmregissør Anne Haugsgjerd, og kveldens beste tv-øyeblikk var for øvrig reportasjen med vinneren av årets Æres-Amanda, regissør Berit Nesheim (Søndagsengler, Frida med hjertet i hånden). Hun hadde åpenbart ikke mulighet til å være til stede på utdelingen i Haugesund, men fikk da isteden besøk av Alexandra Gjerpen i forkant og mottok prisen på en benk ute ved havet. Nydelig, velfortjent og rørende – ikke minst da Nesheim avsluttet slik, og så i kameraet: «Kanskje lager jeg en film til? Hvem vet. Hvis ikke? Takk for meg.»

Nedenfor har vi limt inn listen over alle Amanda-kategoriene og de nominerte, og markert som uthevet hver av vinnerne.

*

«Tundraens voktere – Eallogierdu» (Foto: Norsk filmdistribusjon)

Beste kostyme
Anne Margaretha Oskal for Tundraens voktere – Eallogierdu
Ellen Dæhli Ystehede for A Happy Day
Ida Toft for Sex

Beste sminke
Live Becker Knudsen (Maskør) og Morten Jacobsen (Makeup Effekt design/SFX) for Håndtering av udøde
Inga Raslanaitė for Konvoi
Dimitra Drakopoulou, Ida Astero Welle og Jim Udenberg for There’s Something in the Barn

Beste scenografi/produksjonsdesign
Linda Janson for Håndtering av udøde
Pål «PP» Petersen-Bergvik for Konvoi
Thomas Øyjordsbakken for Hør her’a!

Beste kortfilm
Sivil Ulydighet CT#2 (Regi og produsent: Thomas Østbye)
Prosjekt Pappa (Regi og produsent: Camilla Stefanie Jämting)
Smerteterskel (Regi: Marianne Ulrichsen, Produsent: Mona Johanne Hoel)

Beste utenlandske kinofilm
Priscilla (Regi: Sofia Coppola, Distr.: Nordisk Film Distribusjon)
Poor Things (Regi: Yorgos Lanthimos, Distr.: The Walt Disney Company Nordic)
Oppenheimer (Regi: Christopher Nolan, Distr.: United International Pictures)

«Håndtering av udøde». (Foto: Einar Film/Nordisk Film.)

Beste foto
Pål Ulvik Rokseth for Håndtering av udøde
Cecilie Semec for Sex
Lukasz Zamaro for A Happy Day

Beste visuelle effekter
Lars Erik Hansen (VFX supervisor Gimpville), Alex Hansson (VFX supervisor Heymaker) og Andreas Hylander (VFX Producer Haymaker) for Konvoi
Kai Kiønig Bortne for Sulis 1907
Rasmus Tukia, Ada Wikdahl, Chris Kongshaug, Derek Bancroft for Ibelin

Beste klipp
Robert Stengård for Ibelin
Žaklina Stojcevska for Hør her’a!
Torkel Gjørv, Matti Näränen for Praying for Armageddon

Beste lyddesign
Christian Schaanning og Peder Hammersborg for Konvoi
Bent Holm og Andreas Franck for Håndtering av udøde
Yvonne Stenberg og Gisle Tveito for Sex

Beste originalmusikk
Stein Johan Grieg Halvorsen og Eyvind Andreas Skeie + Original låt «Badebussen» skrevet av Per Áki Sigurdsson Kvikne (Kjartan Lauritzen) og Anders Nilsen for Bukkene Bruse på badeland
Peder Kjellsby for Sex
Peter Raeburn for Håndtering av udøde

Beste skuespiller i en birolle
Berit Ánne Oskal Kemi for Tundraens voktere – Eallogierdu
Sarah Aman Mentzoni for A Happy Day
Siri Forberg for Sex
Heidi Ruud Ellingsen for Konvoi
Bjørn Sundquist for Håndtering av udøde

Årets nykommer
Kriti Surjan Thepade for Hør her’a!
Liza Haider for Hør her’a!
Damla Kilickiran for VOICE

Beste dokumentarfilm
Ukjent landskap (Produsent: Mari Bakke Riise / Regi: Silje Evensmo Jacobsen)
Ibelin (Produsent: Ingvil Giske / Regi: Benjamin Ree)
Praying for Armageddon (Produsenter: Christian Aune Falch, Ingrid Galadriel Aune Falch, Torstein Parelius / Regi: Tonje Hessen Schei og Michael Rowley (co-regissør))

«Sex» (Foto: Motlys/Arthaus)

Beste manus
Dag Johan Haugerud for Sex
Gunnbjörg Gunnarsdóttir og Rolf Magne G. Andersen for Victoria må dø
Hisham Zaman for A Happy Day

Beste regi
Dag Johan Haugerud for Sex
Silje Evensmo Jacobsen for Ukjent landskap
Benjamin Ree for Ibelin

Beste skuespiller i en hovedrolle
Camilla Godø Krohn for Min fantastiske fremmede
Jan Gunnar Røise for Sex
Thorbjørn Harr for Sex
Risten Anine Kvernmo Gaup for Tundraens voktere – Eallogierdu
Salah Qadi for A Happy Day

Beste barnefilm
Hør her’a! (Produsenter: Ingvil Sæther Berger og Yngve Sæther / Regi: Kaveh Tehrani)
Lars er LOL (Produsent: Caroline Hitland / Regi: Eirik Sæter Stordahl)
Bukkene Bruse på badeland (Produsent: Stian Tveiten / Regi: Will Ashurst)

Beste norske film
Ibelin (Produsent: Ingvil Giske / Regi: Benjamin Ree)
Sex (Produsenter: Hege Hauff Hvattum og Yngve Sæther / Regi: Dag Johan Haugerud)
Konvoi (Produsent: Martin Sundland, Catrin Gundersen og Thea Benedikte Kevin Karlsen / Regi: Henrik Martin Dahlsbakken)

Folkets Amanda
Sulis 1907 (Regi: Nils Gaup, produsenter: Tom Vidar Karlsen og Trond Eliassen)

Æres-Amanda
Berit Nesheim

Gullklapperen
Anne Augusta Haugsgjerd

Æres-Amanda og Gullklapperen utnevnes av Amandakomiteen og Folkets Amanda bestemmes gjennom en avstemming.

*

Dette er medlemmene i årets Amandajury:
Espen Aukan, manusforfatter
Silje Storstein, skuespiller
Toni Usman, skuespiller
Ingvild Søderlind, regissør
Anders T. Andersen, regissør
Saga Stærmose Thiberg, produksjonsdesigner
Martin Ask Eriksen, visuelle effekter
Tor Edvin Eliassen, fotograf
Bobbie Esra G. Pertan, klipper
Renate Bakke, lyddesigner
Peter Baden, komponist
Charlotte Førli Neumann, kinosjef
Cornelia Boysen, produsent
Maria Brinch, kostyme/sminke

Dette er medlemmene i årets jury for Beste utenlandske kinofilm:
Eli Røthe, kinosjef Nordisk Film Kino Verdal
Truls Foss, programsjef Vega
Clarissa Bergh, kinosjef Lillehammer/styret NFK
Erlend Serigstad, kinosjef Bryne/styret NFK
Even Thunes Jensen, kinosjef Kongsberg kino, juryleder

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Sulis 1907» (Foto: SF Studios)
Analysen

Analysen: Sulis 1907 (2023)

Av Bjørn Sørenssen

Dag Johan Haugerud inviteres til å vise Sex på kino i USA, Frankrike og Sør-Korea

Dag Johan Haugerud inviteres til å vise Sex på kino i USA, Frankrike og Sør-Korea

Benjamin Ree og Mona Fastvold invitert inn som nye medlemmer av Oscar-akademiet

Benjamin Ree og Mona Fastvold invitert inn som nye medlemmer av Oscar-akademiet

Amanda-nominert 2025, fra venstre: «Den stygge stesøsteren», «Elskling», «Armand» og «Drømmer».

Her er årets Amanda-nominasjoner: Lilja Ingolfsdottirs Elskling leder an og Dag Johan Haugerud dominerer

Gjengen bak «Elskling». (Foto: Simon Holm / Montages)

Amandaprisen 2025: Lilja Ingolfsdottirs Elskling ble årets store vinner

Amanda-nominerte, fra venstre: «Sex», «A Happy Day» og «Ibelin».

Her er årets Amanda-nominasjoner: Dag Johan Haugerud, krig og dokumentarer leder an [2]

«Sex» (Photo: Arthaus)
International Edition

Sweeping gender – Dag Johan Haugerud’s Sex and the rise of a new trilogy

Av Tommaso Tocci

Ill.: «Ibelin» (Foto: Medieoperatørene/Euforia.)

Benjamin Rees Ibelin er nominert til Emmy

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

«Markens grøde».
Trailer

Markens grøde blir årets åpningsfilm på BIFF – se den ferske traileren [1]

Flere artikler
Ill.: Mats Steen / «Ibelin» (Euforia Film, Foto: Medieoperatørene/Bjørg Engdahl)
handtering-av-udode

Håndtering av udøde2024

Filmside
ibelin

Ibelin2024

Regi

  • Benjamin Ree
Filmside
konvoi

Konvoi2023

Regi

  • Henrik Martin Dahlsbakken
Filmside
sex

Sex2024

Regi

  • Dag Johan Haugerud
Filmside
sulis-1907

Sulis 19072023

Regi

  • Nils Gaup
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies