Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Filmfrelst #541: Babylon
Podkast
Podkast

Filmfrelst #541: Babylon

Av Redaksjonen 16. februar 2023


I denne podkastepisoden diskuterer vi Damien Chazelles nye film Babylon, som er en nostalgisk skildring av livet i Hollywood på 1920-tallet, hvor vi følger et knippe menneskeskjebner idet stumfilmæraen går mot slutten.

Etter gjennombruddet med Whiplash (2014) gjorde Chazelle lynkarriere i Hollywood da musikalen La La Land (2016) tok ham hele veien til en historisk Oscar-pris for beste regi – som den yngste vinneren noensinne. Med First Man (2018) var mottagelsen i filmbransjen og hos publikum noe mindre overstrømmende, og etter å ha bidratt med konseptuell regi på Netflix-serien The Eddy (2020) returnerer Chazelle i år med et nytt verk skapt for kino – og som renner over av kinostalgi – med Babylon.

I vår samtale nedenfor diskuterer vi i hvilken grad regissøren lykkes med sine høye ambisjoner for dette påkostede portrettet av et vilt og dynamisk Hollywood i «støpeskjeen», og panelet er splittet i sin vurdering av filmen. Babylon vises for tiden på norske kinoer, og er nominert i tre Oscar-kategorier (beste musikk, beste kostyme og beste produksjonsdesign).

Episoden er spilt inn i kafeen på ærverdige Frogner kino i Oslo, og ved mikrofonene sitter Karsten Meinich, Hedda Robertsen og Thor Joachim Haga.

God lytting!

 

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes   |  Spotify   |  RSS

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 4 kommentarer

  1. Magnus Høiby-Nikolaisen sier:
    16. februar 2023, kl. 23:27

    Fin samtale om en film som naturlig splitter folket litt. Skjønner jo at de fleste ønsker innlevelse og engasjement for rollefigurene når man ser en 3 timer lang film, men føler det er litt å bomme på ballen å fokusere på det – da det vel aldri er målet med filmen.

    Jeg var også litt usikker på hvor filmen var på vei da Tobey Maguire entret scenen, men føler sisteakten virkelig rammer inn prosjektet og gir det hele mening. Parallelt med å skildre filmhistoriske epoker skildres ulike arketyper og klisjeer fra filmens verden og alt det unikt spektakulære filmkunsten kan by på – om det er levende, ville dyr, stunts eller kamerakjøringer. Alt er meta – slik jeg ser det.

    Gøy at Chazelle bare kjører på med alle ideer og virkelig tar seg tid med hver sekvens i en tid hvor alt perfeksjoneres og hvor et utålmodig publikum hensyntas i klippen.

    Tonen til filmen er kanskje litt ekskluderende om man ikke er på bølgelengde. Jeg ville ikke anbefalt filmen til alle, men jeg vil anbefale den til alle filminteresserte.

    Svar
  2. Øystein sier:
    17. februar 2023, kl. 18:48

    Veldig enig med Karsten her. Filmen topper seg med den sekvensen i starten. Ser for meg at jeg kommer til å se mange av scenene i filmen om igjen, men ikke hele filmen kanskje.

    Svar
  3. Jon Christoffersen sier:
    18. februar 2023, kl. 10:05

    Fin podcast om en film jeg likte veldig godt. Skjønner at filmen polariserer, og det var bra for episoden at Karsten likte filmen bedre enn de to andre. Dette kunne blitt en frustrerende episode for de av oss som liker filmen, men nå ble det ikke sånn :)

    Særlig fest-scenene i filmen var herlige, eksessive og lange. Jeg likte også karakterene til både Margot Robbie og Brad Pitt veldig godt. Dette var rett og slett en kul film, synes jeg. Skjønner godt at den splitter og det er absolutt ting å irritere seg over. Men dette var modig gjort av regissøren, og for min del traff dette svært godt.

    Svar
  4. Simen Kolstad Lindblad sier:
    3. mars 2023, kl. 09:20

    Slenger meg på her for å si at det var veldig moro med nye podcaster om kinoaktuelle filmer, utenfor festival!

    Spennende å høre og lese alle ulike tanker om Babylon også. Vi hadde en liten runde om filmen i en tidligere tråd, så vet ikke om jeg har så mye mer å tilføre. Men jeg står fortsatt fast ved at jeg elsker filmen litt, selv om den besitter en god del svakheter.

    Jeg var ikke så imponert over Margot Robbie her, dessverre. Hun gjorde absolutt ingen dårlig jobb, men det tenderte litt mot overspill i enkelte sekvenser, synes jeg. Og jeg er litt trøtt på at hun blir satt til å spille denne typen av «wild and crazy»-karakter, nok en gang. Gleder meg veldig til å se om hun kan få noe nytt og friskt å jobbe med i Wes Anderson’s kommende film (og i Barbie, for den del).

    Et siste plusspoeng for det beste Linus Sandgren har gjort bak kameraet siden La La Land!

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

The Movie Critic… no more: Quentin Tarantino skrinlegger sin tiende film

The Movie Critic… no more: Quentin Tarantino skrinlegger sin tiende film [1]

Fysiske formater i fokus: hos CD Trader i Tarzana, og på Amoeba Music i Hollywood. (Bilder: Montages)
Podkast

Filmfrelst #664: Fysisk format – Los Angeles, vol. 2 [2]

«Barbie» og «Oppenheimer»
Podkast

Filmfrelst #564: Kinofenomenet «Barbenheimer» – aka Barbie og Oppenheimer [8]

Filmfrelst #541: Babylon
Podkast

Filmfrelst #541: Babylon [4]

Utsnitt av plakaten til «Ti ting jeg hater ved deg» (1999)

Mer av 10 ting jeg hater ved deg – originalens regissør planlegger oppfølgertrilogi

«Servants' Entrance» (1934)

Sjeldent Hollywood-arkiv på Cinemateket: Servants’ Entrance (1934) vises i restaurert 35 mm-utgave [1]

«Nosferatu» (foto: Aidan Monaghan © 2024 FOCUS FEATURES LLC).
Omtale

Makaber symfoni: Robert Eggers’ Nosferatu

Av Hedda Robertsen

Fra venstre: Lillian Gish i «The Wind» (1928), utenfor Cinemateket i Oslo, og «2001: en romodyssé».
Podkast

Filmfrelst #551: Vi besøker det gjenåpningsklare Cinemateket i Oslo

Del på Bluesky
Del på Facebook
Filmfrelst

Filmfrelst er en podkast fra Montages-redaksjonen, med livlige diskusjoner og intervjuer.

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes  |  Spotify  |  RSS

Parasite, Lukten fra Sjokoladefabrikken, Soul og Tenet
Podkast

Filmfrelst #430: Filmåret 2020 – del 1

Filmfrelst #94: Moonrise Kingdom
Podkast

Filmfrelst #94: Moonrise Kingdom [1]

Fra venstre: regissør Maryam Touzani (Foto: Jamie Michael Bivard / TIFF) og Carmen Maura i «Calle Málaga» (Bilde: Selmer Media).
Podkast

Filmfrelst #658: Filmprat fra TIFF 2026 – En samtale med Maryam Touzani om Calle Málaga

Filmfrelst #462: Paul Verhoevens Benedetta
Podkast

Filmfrelst #462: Paul Verhoevens Benedetta

Filmfrelst #122: Gullpalme-vinner Blå er den varmeste fargen
Podkast

Filmfrelst #122: Gullpalme-vinner Blå er den varmeste fargen [1]

Filmfrelst #37: Topp 100 – del 2/2
Podkast

Filmfrelst #37: Topp 100 – del 2/2 [42]

"The more contact I have with humans, the more I learn."
Podkast

Filmfrelst #11: Terminator-universet [29]

Filmfrelst #518: Venezia 2022 – Darren Aronofskys The Whale
Venezia 2022

Filmfrelst #518: Venezia 2022 – Darren Aronofskys The Whale [5]

Se alle
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies