Mer av 10 ting jeg hater ved deg – originalens regissør planlegger oppfølgertrilogi

Gil Junger, regissøren bak den kultforklarte high school-filmen 10 ting jeg hater ved deg (1999), utvikler nå en ny trilogi som vender tilbake til filmens univers – men det store spørsmålet er om magien lar seg gjenskape uten Heath Ledger.

Mange har et kjært forhold til originalfilmen, en romantisk komedie som elegant oversatte Shakespeares Troll kan temmes («The Taming of the Shrew») til et high school-miljø i solfylte Seattle. Nå utvikler Junger 10 Things I Hate About Dating sammen med manusforfatter Naya Elle James – første film i en trilogi som også skal romme 10 Things I Hate About Marriage og 10 Things I Hate About Kids.

Prosjektet er ikke ennå satt i produksjon, men Junger forteller til People at ideen er under utvikling som spillefilm. Igjen lar han seg inspirere av en klassisk tekst, og denne gangen er det Molières Misantropen, som handler om Alceste, en mann som mistrives i et samfunn fullt av fasader, som samtidig faller for Célimène, en kvinne som elsker nettopp det sosiale spillet. En komedie om kjærlighet, ærlighet og dobbeltmoral, som lett lar seg oversette til vår tid.

Hvis noen skulle vende tilbake fra originalbesetningen i Ti ting jeg hater ved deg, virker det kanskje som Julia Stiles er mest aktuell – Junger sier i intervjuet at han veldig gjerne jobber med henne igjen: «She shaped the lives of millions of women. That Kat character really spoke to young women in a very powerful way.»

Det er ikke første gang Junger forsøker å gjenopplive suksessen: På begynnelsen av 2010-tallet skulle han regissere 10 Things I Hate About Life, med Evan Rachel Wood i hovedrollen. Men filmen ble avbrutt under innspillingen, etter økonomiske problemer og en rettstvist mellom produsentene og Wood – og ble aldri fullført. Ti ting jeg hater ved deg ble også til en TV-serie i 2009 (i regi av Junger), men i 2010 (etter tyve episoder) kansellerte ABC produksjonen.

Tiden vil vise om en revitalisering av konseptet kan fungere som en ny filmserie, men for fansen som holder originalen høyt, er det kanskje ingenting som vil nå opp til den minneverdige kjemien mellom Heath Ledger og Julia Stiles.