Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
«Servants' Entrance» (1934)

Sjeldent Hollywood-arkiv på Cinemateket: Servants’ Entrance (1934) vises i restaurert 35 mm-utgave

Av Redaksjonen 29. september 2025


«Servants' Entrance» (1934)

Tirsdag 30. september kl. 18:00 vises Servants’ Entrance – Hollywood-versjonen av Sigrid Boos bestselger Vi som går kjøkkenveien (1930) – på Cinemateket i Oslo. Dette er første gang filmen vises i Norge, fra en restaurert 35 mm-kopi utlånt av UCLA – den har verken vært digitalisert eller gitt ut på hjemmevideo tidligere.

Sigrid Boo (1898–1953) var en av Norges mestselgende forfattere på 1930-tallet, oversatt til 13 språk og filmatisert hele sju ganger – i Norge, Sverige, Finland, Danmark, Hollywood og til og med Nazi-Tyskland. Likevel er hun nærmest fraværende i norsk litteraturhistorie.

At nettopp Hollywood kastet seg over Vi som går kjøkkenveien er et vitnesbyrd om hennes enorme popularitet. Romanen ble også filmatisert av Gustav Molander i Sverige i 1932 og av Tancred Ibsen i Norge i 1933, før amerikanerne lagde sin utgave.  «Det finnes faktisk fem filmatiseringer til sammen av denne boken,» forteller Eirik Frisvold Hanssen, forsker ved Nasjonalbiblioteket. «Det ble også laget en finsk i 1940 og en dansk i 1953.» Vi som går kjøkkenveien er dermed den norske romanen, ved siden av Hamsuns Victoria, som er filmatisert flest ganger. «Tancred Ibsens versjon er dessverre ansett som tapt,» meddeler Frisvold Hanssen.

Servants’ Entrance (USA, 1934) er regissert av Frank Lloyd og har Janet Gaynor i hovedrollen, kjent bl.a. fra Sunrise og den første A Star Is Born, sammen med Lew Ayres, Ned Sparks, Walter Connolly og Louise Dresser. Filmen har engelsk tale, varer 88 minutter og vises utekstet på 35 mm.

Historien følger den bortskjemte overklassejenta Helga, som tar jobb som hushjelp under falskt navn for å lære seg selvstendighet etter at faren mister store deler av formuen. Filmen er en romantisk komedie som reflekterer 1930-tallets økonomiske nedgangstider, kjønnsroller og klasseforskjeller, samtidig som den løfter frem amerikanske idealer om entreprenørskap og arbeidsmoral. Dialogen er skrevet av Samson Raphaelson, kjent for sine samarbeid med Ernst Lubitsch, mens selveste Walt Disney produserte en minneverdig drømmesekvens der Helga stilles for retten av animerte og syngende kjøkkenredskaper.

Eirik Frisvold Hanssen, som også holder innledningen før visningen på Cinemateket, påpeker hvor unikt det er at Servants’ Entrance nå vises – og at det skjer kun én gang. «Jeg har sett alle de seks Boo-filmatiseringene som er bevart, og forestiller meg at jeg kanskje er den eneste i menneskehetens historie som har den erfaringen,» avslutter han.

Denne visningen på Cinemateket gir dermed flere en mulighet til å bli kjent med Boo på film, og en unik mulighet til å oppleve en sjelden Hollywood-produksjon basert på en av Norges mest populære forfattere på 1930-tallet, på stort lerret og i restaurert 35mm-kopi.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 1 kommentar

  1. Audun Bjørnbet sier:
    20. august 2026, kl. 23:22

    Hei, Kom over denne siden da jeg skulle lese mer om boka og filmen «Vi som går kjøkkenveien».

    Kommer dere til å vise denne senere også eller er det mulig å kjøpe dvd ?
    Eller har dere andre forslag på hvordan jeg kan se denne amerikanske versjonen?

    Mvh Audun

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«The Odyssey» (2026). Image rights: © Universal Studios. All Rights Reserved.

En blodig berg-og-dalbanetur gjennom Middelhavet: The Odyssey [5]

Av Hilde Susan Jægtnes

The Stranger and the Fog (1975): Tåke, tegn og den farlige hukommelsessvikten

The Stranger and the Fog (1975): Tåke, tegn og den farlige hukommelsessvikten

Av Azadeh M. Isaksen

Nanako Matsushima i «Ringu» (1998)

Ringu er sluttet – død via video og horrorens medierte realisme [5]

Av Karsten Meinich

Anja Breien regisserer «Arven» (1979) (Bilde: Nasjonalbiblioteket)

Anja Breien (1940-2026)

Fra NFI-arrangement i Stanley House under Oscar-uka 2022. Foto: (NFI / Agnieszka Iwanska)

Montages på plass i Hollywood – fagdag om norsk film gjennom Oscar-helgen i Los Angeles

«17. mai – en film om ritualer».

Anja Breien og 17. mai: 5 år etter og 50 år etter [3]

Av Bjørn Sørenssen

Joachim Trier tar i mot Oscar-prisen for «Affeksjonsverdi» (Bilde: Skjermdump YouTube)

Joachim Triers Affeksjonsverdi vant Oscar-prisen for beste internasjonale film [2]

«12 edsvorne menn» (1957, Sidney Lumet)

Makt og ansvar: 12 edsvorne menn

Av Olav Evang

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

Flere artikler
Ill.: «Servants' Entrance» (1934)
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies