
Scene fra «Dogtooth» (Kynodontas)
Filmfrelst
Filmfrelst #48: Dogtooth
Scene fra «Dogtooth» (Kynodontas)
Vårt filmfrelste panel prater seg gjennom en rekke filmer i podcasten vår denne gang, med hovedfokus på greske Dogtooth (Kynodontas) fra regissør Giorgos Lanthimos.
Deltakere i ukas Filmfrelst-episode er Eirik Smidesang Slåen, Karsten Meinich og Martin Sivertsen.
Relevante lenker:
Er ganske enig i at Dogtooths problem er at den hverken er fugl eller fisk; den blir aldri hardslående nok eller ironisk nok. Og slutten var bare et eneste stort skuldertrekk. Skuffet over at regissøren valgte en så åpenbar og feig slutt.
Uenig! (Og håper det kommer klart frem i episoden.) Jeg mener at slutten (altså egentlig hele tredjeakten, frem til siste bilde) er hva som gjør «Dogtooth» enestående og varig. Hadde filmen beholdt sporet fra første del, ville den blitt et skuldertrekk. Slik filmen velger å vri sakte, og smertefullt, i skrustikka, opplevde jeg den som alt annet enn et skuldertrekk. (La diskusjonen begynne!)
Enig i det meste som blir sagt. Interessant og god film, uten at den bikker opp på mesterverk-nivået.
På BIFF ble denne vist under den «fengende» norske tittelen «Slikk meg!». Hva skjedde med den? Er jo ganske tullete å bruke engelsk tittel, når man viser en gresk film i Norge.
Syns forresten dette er en av de beste filmene de siste par årene.
Topp 10 favorittfilmer på show nummer 50!