Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Mot besøksrekord i Frankrike

Mot besøksrekord i Frankrike

Av Eirik Smidesang Slåen 15. desember 2009


paris_12_bercy_ugc_cine_cite_1

Franske kinosjefer opplever rekordbesøk på sine kinoer, men ikke først og fremst takket være hjemlige produksjoner. I et land der man historisk har forsøkt å nær sagt bannlyse enhver påvirkning utenfra, er det ikke bare Starbucks og McDonald’s som tjener gode penger. Hollywood har forlengst plassert seg stødig hos de kommersielle kinoaktørene. Kinokjeden UGC har med sine enorme sentre med 12-15 saler forlengst laget amerikanske tilstander i hovedstaden Paris, og har ingen problemer med å la Hollywoods storfilmer utgjøre majoriteten av programmet. Noe mer balanserte kjeder som Gaumont gjør mye av det samme, men skjuler det kanskje mer i gamle kinopalass som den nydelige utgaven de driver på Champs-Elysées. Spesielt i Paris er det MK2-kjeden og de mange filmklubbene som langt på vei redder variasjonen i det som tross alt fortsatt er filmens hovedstad.

Årets besøk sålangt på franske kinoer nærmer seg 180 millioner solgte billetter, og med James Camerons Avatar på tampen av året, vil besøket etter all sannsynlighet passere 200 for første gang i historien. Hollywood-filmen til tross, Luc Bessons Arthur et la Vengeance de Maltazard vil også bidra til en historisk total og har allerede solgt billetter for 18,1 millioner i løpet av de to ukene den har gått. Amerikansk film hadde allikevel en markedsandel på hele 47,6% frem til november i år, 4% høyere enn fjoråret. Andelen for hjemlig film derimot, har falt fra nesten 50% til 36,8. Så skal det sies at fjorårets høye tall skyldtes den mildt sagt overraskende suksessen til Dany Boons Bienvenue chez les Ch’tis.

Andre publikumsfavoritter i år har vært Ice Age 3 med 68,5 millioner inntjente dollar, siste Harry Potter med 54,2 og adaptasjonen av Le Petit Nicolas som endte opp med 47,1.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«You Deserve a Lover»
Trailer

Første trailer til Hafsia Herzis kritikerroste Cannes-sensasjon You Deserve a Lover

Fra venstre: Cinemateket i Oslo viser «Out 1» helgen 2.-3. mars, skuespiller Jean-Pierre Léaud i «Out 1» og omslaget på Hedda Robertsens nye bok «Jacques Rivette. Tre tekster»
Podkast

Filmfrelst #585: Fysisk format – Spesialvisning i Oslo av Out 1 og ny bok om Jacques Rivette

Matte overflater i Ridley Scotts Napoleon
Omtale

Matte overflater i Ridley Scotts Napoleon [3]

Av Thor Joachim Haga

«Alpha» (foto: AWE).
Omtale

Det finnes en rød vind i oss alle: Julia Ducournaus Alpha [1]

Av Tarjei Sandvik Moe

Filmfrelst #440: Maïwenn er tilbake med DNA
Podkast

Filmfrelst #440: Maïwenn er tilbake med DNA

Fem veier gjennom Jean-Luc Godards postmoderne mesterverk Weekend (1967)

Fem veier gjennom Jean-Luc Godards postmoderne mesterverk Weekend (1967) [2]

Av Karsten Meinich

Her er den bombastiske første traileren til Ridley Scotts episke Napoleon
Trailer

Her er den bombastiske første traileren til Ridley Scotts episke Napoleon [4]

På menyen i Omakase #8: «You Deserve a Lover», «Divines», «Atlantique», «Raw» og «Cuties».
Omakase

Omakase #8: Det nye, franske blikket

Del på Bluesky
Del på Facebook

Eirik Smidesang Slåen (f.1979), film- og litteraturviter med mastergrad i regi.

Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies