Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Ømt og uvanlig i En helt vanlig dag på jobben
Omtale
Omtale

Ømt og uvanlig i En helt vanlig dag på jobben

Av Karsten Meinich 12. mars 2010


Hva skjer egentlig med en mann når hans datter blir kronprinsesse og han selv blir riksklovn i monarkiet? Og hvordan svelger en ung journalist unna det menneskelige ansvaret for sirkuset? Dette er kjernespørsmålene i En helt vanlig dag på jobben, filmen som forteller historien om vennskapet (og utnyttelsesforholdet) mellom journalist Håvard Melnæs og Sven O. Høiby.

På papiret ser det kanskje ikke særlig motiverende ut å sette seg ned for å se det som av mangel på noe bedre har blitt kjent som Se og hør-filmen. Hvem ønsker å sitte i en kinosal omsluttet av sosialpornografisk innhold? Ikke jeg. Ei heller bivåne 90 minutter med forutsigbar, karikert satire av vår tabloide kjendisverden. (Som virker å være alt TV-komikere kan tilby for tiden.) Så hva kan man tro at kinofilmen En vanlig dag på jobben har å by på? Heldigvis mye mer enn man skulle kunne frykte.

Det starter en februar-kveld i 1986: «Den svenske statsministeren Olof Palme er skutt,» sier stemmen fra Dagsrevyen – og i løpet av nyhetsinnslaget er journalistspiren hos unge Håvard Melnæs sådd. Rent prestisjemessig er det en nedtur derfra: 10 år senere blir han ukebladsjournalist. Men før fiksjonsfortellingen kommer i gang tar filmen selv fatt i diskusjonen rundt det å filmatisere de virkelige hendelsene historien er basert på. Manusforfatter Erlend Loe og regissør Terje Rangnes har lagt inn noe så unorsk (tross alt) som et meta-grep: Den virkelige Håvard Melnæs dukker opp på filmsettet og forklarer oss (verfremdung-style) om sin ambivalens overfor det å bli adaptert. Melnæs møter skuespiller Jan Gunnar Røise, som skal gestalte ham («Husk, jeg sier alltid ”halla”, ikke ”hei”»), og skaper uro på settet med sine irettesettelser av det han ser på som faktaforskyvninger. Dette grepet minner oss om at det ligger en virkelig historie bak det vi ser, men utnyttes ikke særlig utover dette og forblir lite mer enn en frisk inngang til selve filmfortellingen.

Havård Melnæs (Jan Gunnar Røise) i «En helt vanlig dag på jobben»

For det er Røises utgave av Håvard Melnæs filmen handler om, og denne Melnæs ansettes i ukebladet Folk Flest (les: Se og hør) hvor journalistiske evner skal vise seg å være uviktige, mens tilfeldige kontakter fra Oslos uteliv er veien til whisky-premie på neste fellesmøte. Redaksjonsmiljøet skildres på glimrende vis av fotograf Philip Øgaard, som med valget av 16mm-opptaksformat og kreativ bruk av zoom-linser skaper ekko til amerikanske journalistfilmklassikere fra 70-tallet. Klipperne Wibeke Rønseth og Mirja Melberg har anvendt bildenes karakter til sin fordel, og gir fine rytmiske overganger mellom de mange rommene i Melnæs’ hverdag, som former et slags sirkulært liv: Moren vekker ham, sjefen stresser ham og squash-kameraten preker om presseetikk. Og egentlig lykkes ikke Melnæs særlig godt i sin nye jobb heller. Han har ingenting å tilføre. Inntil kronprinsen får ny kjæreste, og hele Håvard Melnæs’ verden forandres.

Og her går filmen inn i sitt virkelige gir. For det er ingen tvil om at filmens høydepunkt og hjerte er rollefiguren Sven O. Høiby, eksepsjonelt nydelig tolket av skuespiller Ingar Helge Gimle. Det øyeblikk han steg inn i filmen glemte jeg den lille følelsen av utålmodighet jeg hadde med meg fra filmens første tyve minutter. Gjennom utviklingen av vennskapet mellom Melnæs og Høiby ble jeg revet med i det menneskelige relasjonsdramaet. Klovnen fra virkeligheten kjent som «Svenno» er endelig skildret som et menneske. Det måtte en briljant skuespillerprestasjon i en fiksjonsfilm til.

En ting til må være klart: En helt vanlig dag på jobben er ikke en komedie. Tvert i mot er filmen et uvanlig drama, som ofrer sjangerkonvensjoner og plottfremdrift for å la menneskelige karakterskildringer stå i sentrum for galskapen. Det finnes selvfølgelig mye humor i situasjonene, men da som sørgmodig komikk. Eventuelle karikaturer skyves unna, eller plasseres som brikker i karakterutviklingen. I tillegg til dette beundringsverdige alvoret tør filmskaperne å la sin tematikk bli synlig, fremfor å skjule den med sentimentalitet. Derfor blir den også interessant. Det er bare å medgi at det går langt mellom norske filmer som stiller samfunnsrelevante spørsmål uten å bli prekende (eller pekende). I En helt vanlig dag på jobben tar dramaet oss med på flere dilemmaer som føles relevante for vår tid: Ønsker vi å forvandle et menneske til et underholdningsprodukt? Når blir det uvanlige så vanlig at vi blir ukritiske? Og – særlig i Melnæs’ tilfelle – hvordan finner man tilbake til medmenneskeligheten når man har blitt hul innvendig?

Jeg håper flere enn bare journalister og redaktører befinner seg i refleksjonsmodus etter å ha sett denne filmen. Mest av alt fikk den meg til å tenke på oss – konsumenter, publikum og medborgere. Hvor går vår grense for å fråtse i hverandre? Filmen forsøker ikke å gi noen fasit, men for Melnæs var det utvilsomt en vekker. Paradoksalt nok kan jeg ikke unngå å tenke at En helt vanlig dag på jobben – både boken og filmen – selv også kan bli en del av problemet. Kan egentlig fortellingen om Håvard Melnæs og Sven O. Høiby gjøre noen forskjell?

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 1 kommentar

  1. Kirsten Anne Buller sier:
    12. mars 2010, kl. 11:35

    Hei! Jeg var på hemmelig førpremiere på Oslo Kino på onsdag. Veldig bra initiativ! Men – jeg foreslår at dere intervjuer regissør og evt andre tilknyttet filmen dere skal vise, etter at filmen er vist. På den måten røper dere ikke hvilken film vi skal få se. Dessuten er det gøy å kunne ta en spørsmål- og svarrunde etter at filmen er vist.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Hva kan vi vente oss av det norske filmåret 2010

Hva kan vi vente oss av det norske filmåret 2010 [13]

Av Eirik Smidesang Slåen

Er Knerten en vellykket barnefilm? [2]

Av Lars Ole Kristiansen

En ganske morsom film
Omtale

En ganske morsom film [2]

Av Martin Sivertsen

Erik Skjoldbjærgs «Nokas», årets andre mest sette norske film

Det norske filmåret 2010 [6]

Av Eirik Smidesang Slåen

Trash-estetikkens problem i løvens hule

Trash-estetikkens problem i løvens hule [2]

Av Lisa Malvina Wisløff

Kanonprisen

K10: Siste frist for å stemme på Kanonprisen

Av Sivert Almvik

Analysen: Kong Curling (2011)
Analysen

Analysen: Kong Curling (2011)

Av Eirik Frisvold Hanssen

Ingar Helge Gimle og Jon Øigarden i «Mennesker i solen»

Bli med bak kulissene til Mennesker i solen

Av Eirik Smidesang Slåen

Del på Bluesky
Del på Facebook
Omtaler

Glatthet med avgrunnens tagger: The Substance
Omtale

Glatthet med avgrunnens tagger: The Substance [1]

Av Hedda Robertsen

Glefsende familieliv i Dogtooth
Omtale

Glefsende familieliv i Dogtooth [3]

Av Trond Johansen

David Finchers uhyrlige mesterlighet
Omtale

David Finchers uhyrlige mesterlighet [12]

Av Eirik Smidesang Slåen

Ullmanns rovdyr i Ansikte mot ansikte
Omtale

Ullmanns rovdyr i Ansikte mot ansikte [3]

Av Lars Ole Kristiansen

Det er meg du vil ha – et problematiserende perspektiv på kjærlighet
TIFF 2014

Det er meg du vil ha – et problematiserende perspektiv på kjærlighet

Av Sveinung Wålengen

Timothée Chalamet og Taylor Russell i «Bones and All». © 2022 Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc. All Rights Reserved.
Omtale

Luca Guadagninos Bones and All er en allegorisk og romantisk triumf

Av Benjamin Yazdan

Eksaminering av skyld: Kvinne, ukjent
Omtale

Eksaminering av skyld: Kvinne, ukjent

Av Mads Outzen

Logan ofrer seg for superheltenes fremtid
Omtale

Logan ofrer seg for superheltenes fremtid

Av John Kåre Raake

Se alle

Karsten Meinich (f. 1982) er redaktør for Montages, og utdannet filmklipper fra Den norske filmskolen. Har bl.a. klippet spillefilmene «Natt til 17.» (2014), «Tårnet» og «Harajuku» (2018), kinodokumentaren «Mina og røverne» (2024), samt NRK-serien «Unge lovende» (2015-2018).

en-helt-vanlig-dag-pa-jobben

En helt vanlig dag på jobben2010

Produksjonsland

  • Norge

Premieredato

  • 12.03.2010

Regi

  • Terje Rangnes

Manus

  • Erlend Loe

Produsert av

  • Ørjan Karlsen

Skuespillere

  • Bjørn Sundquist
  • Ingar Helge Gimle
  • Jan Gunnar Røise
  • Jeppe Laursen
  • Jon Øigarden
  • Kjersti Fjeldstad
  • Nils Ole Oftebro
  • Trond Høvik

Distributør

  • SF Norge
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies