Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
EFA-nominerte 2021: «Verdens verste menneske» og «Ninjababy»

Ninjababy og Verdens verste menneske nominert til flere priser i European Film Awards 2021

Av Redaksjonen 9. november 2021


EFA-nominerte 2021: «Verdens verste menneske» og «Ninjababy»

Med to nominasjoner til Verdens verste menneske og en til Ninjababy har norsk film et sterkt nærvær på årets nominasjoner til European Film Awards, som ble offentliggjort i dag.

Etter at Renate Reinsve for sin rolle som Julie i Verdens verste menneske tok hjem prisen for beste skuespillerinne ved Cannes-festivalen i sommer, og filmens seiersrunde på internasjonale festivaler, har det ligget i kortene at Joachim Triers kritikerroste film går en lovende Oscar-sesong i møte (ikke minst etter at den offisielt ble den norske kandidaten). Første stopp på den reisen er Gotham Awards i New York 29. november, der den er nominert som beste internasjonale film, men så følger European Film Awards like etter, med prisutdeling i Berlin 11. desember.

I dag ble både Reinsve (beste kvinnelige hovedrolle) og Trier med co-manusforfatter Eskil Vogt (beste manus) altså nominert til hver sin EFA-pris, og ved siden av Verdens verste menneske ble også Yngvild Sve Flikkes Ninjababy nominert, i kategorien for beste komedie. «Det er en stor ære å bli nominert til denne prestisjetunge prisen. Jeg ble skikkelig glad. Det sies at komedier ikke reiser så lett, men det har ikke vært tilfelle med Ninjababy,» sier Sve Flikke i en pressemelding fra Norsk filminstitutt. «Vi håper denne nominasjonen får enda flere til å få øynene opp for den også her hjemme,» fortsetter produsent Yngve Sæther fra Motlys.

I fjor var norsk film enda et hakk sterkere representert i EFA-nominasjonene, med både Andrea Bræin Hovig og Ane Dahl Torp nominert for sine skuespillerinnsatser i henholdsvis Håp og svenske Charter, samtidig som Maria Sødahl var nominert som regissør for Håp og Gunda for beste dokumentar.

Kanskje er det et litt bekymringsverdig signal fra den europeiske filmbransjen at ikke Verdens verste menneske er nominert i flere kategorier, all den tid mange anser den som en favoritt inn mot Oscar-racet for beste internasjonale film, men antageligvis er dette vel så mye et resultat av buzz og spekulasjoner, som et tegn på reservasjoner mot filmen. Et eksempel:

https://twitter.com/OnTheLido/status/1458049607531995138

Den danske filmen Flukt, også den med norsk samprodusent, ble nominert i kategoriene for beste dokumentar og animasjon. Mens den svenske filmen Apestjernen ble nominert i kategorien beste animerte film. Der er norske Mikrofilm samprodusent.

Blant de andre europeiske filmene som ble best representert på EFA-nominasjonene i dag, finner vi Gullpalme-vinneren Titane, Jasmila Žbanićs Quo Vadis, Aida? (co-produsert av norske Tordenfilm) og Florian Zellers The Father – alle med fire nominasjoner hver. Nedenfor er den komplette listen limt inn.

*

Årets nominasjoner til European Film Awards

European film

Compartment No. 6 (Fin-Rus-Est)
Dir. Juho Kuosmanen

Quo Vadis, Aida? (Bos & Her-Austria-Neth-Fr-Pol-Nor-Ger-Rom-Turkey)
Dir. Jasmila Žbanić

The Father (UK-Fr)
Dir. Florian Zeller

The Hand Of God (It)
Dir. Paolo Sorrentino

Titane (Fr-Bel)
Dir. Julia Ducournau

European comedy

Ninjababy (Nor)
Dir. Yngvild Sve Flikke

The Morning After (Nor)
Dir. Méliane Marcaggi

The People Upstairs (Sp)
Dir. Cesc Gay

European documentary

Babi Yar. Context (Neth-Ukr)
Dir. Sergei Loznitsa

Flee (Den-Fr-Swe-Nor)
Dir. Jonas Poher Rasmussen

Mr Bachmann And His Class (Ger)
Dir. Maria Speth

Taming The Garden (Switz-Ger-Geo)
Dir. Salomé Jashi

The Most Beautiful Boy In The World (Swe)
Dirs. Kristina Lindström and Kristian Petri

European animated feature film

Even Mice Belong In Heaven (Czech-Fr-Pol-Slovakia)
Dirs. Denisa Grimmová and Jan Bubeníček

Flee (Den-Fr-Swe-Nor)
Dir. Jonas Poher Rasmussen

The Ape Star (Swe-Nor-Den)
Dir. Linda Hambäck

Where Is Anne Frank (Bel-Lux-Isr-Neth-Fr)
Dir. Ari Folman

Wolfmakers (Ire-Lux)
Dirs. Tomm Moore and Ross Stewart

European director

Julia Ducornau, Titane
Radu Jude, Bad Luck Banging Or Loony Porn
Paolo Sorrentino, The Hand Of God
Jasmila Žbanić, Quo Vadis, Aida?
Florian Zeller, The Father

European actress

Jasna Đuričić, Quo Vadis, Aida?
Seidi Haarla, Compartment No. 6
Carey Mulligan, Promising Young Woman
Renate Reinsve, The Worst Person In The World
Agathe Rousselle, Titane

European actor

Yuriy Borisov, Compartment No. 6
Anthony Hopkins, The Father
Vincent Lindon, Titane
Tahar Rahim, The Mauritanian
Franz Rogowski, Great Freedom

European screenwriter

Radu Jude, Bad Luck Banging Or Loony Porn
Paolo Sorrentino, The Hand Of God
Joachim Trier and Eskil Vogt, The Worst Person In The World
Jasmila Žbanić, Quo Vadis, Aida?
Florian Zeller and Christopher Hampton, The Father

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Et skritt nærmere norsk Oscar-nominasjon: Joachim Trier og Verdens verste menneske på kortlisten

Et skritt nærmere norsk Oscar-nominasjon: Joachim Trier og Verdens verste menneske på kortlisten

Rakel Lenora Fløttum er nominert for sin hovedrolle i Eskil Vogts «De usynlige» sammen med Alva Brynsmo Ramstad og Mina Yasmin Bremseth Asheim.

Amanda-nominasjonene 2022 er som forventet – Verdens verste menneske og De uskyldige leder an

Av Lars Ole Kristiansen

Historisk EFA-utdeling for norsk film – Ninjababy vant prisen for beste komedie

Historisk EFA-utdeling for norsk film – Ninjababy vant prisen for beste komedie

Joachim Trier, Renate Reinsve, Elle Fanning, Inga Ibsdotter Lilleaas og Stellan Skarsgård. (Foto: Nordisk Film.)

Renate Reinsve spiller mot Elle Fanning, Stellan Skarsgård og Inga Ibsdotter Lilleaas i Joachim Triers nye film

Historiske Oscar-nominasjoner til Joachim Triers Verdens verste menneske! Her er alle årets nominerte

Historiske Oscar-nominasjoner til Joachim Triers Verdens verste menneske! Her er alle årets nominerte [6]

Fra venstre: Regissør Joachim Trier («Verdens verste menneske»), skuespiller Renate Reinsve («Verdens verste menneske»), fotograf Sturla Brandth Grøvlen og et motiv fra filmen han mottok pris for, «De uskyldige».

Filmkritikerprisen til Verdens verste menneske – andre utmerkelser tildelt Renate Reinsve og fotograf Sturla Brandth Grøvlen

Slik blir Criterion-utgivelsen av Joachim Triers Verdens verste menneske

Slik blir Criterion-utgivelsen av Joachim Triers Verdens verste menneske [3]

Fra venstre: Phillip Reisnes i «Reprise» (2006), på boklansering for sin debutroman «Fantombilder», omslaget til «ReFocus: The Films of Joachim Tirer» og professor Anne Gjelsvik (Bilde: NTNU).
Podkast

Filmfrelst #610: Fysisk format – Anne Gjelsvik om sin nye bok ReFocus: The Films of Joachim Trier

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

Flere artikler
Ill.: EFA-nominerte 2021: «Verdens verste menneske» og «Ninjababy»
ninjababy

Ninjababy2021

Regi

  • Yngvild Sve Flikke
Filmside
verdens-verste-menneske

Verdens verste menneske2021

Regi

  • Joachim Trier
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies