Bret Easton Ellis (American Psycho) gjorde et formidabelt comeback som skjønnlitterær forfatter tidligere i år, med The Shards («Skår»), etter å først ha lansert fortellingen som føljetong på podkasten sin gjennom pandemien. Nå later det til at Luca Guadagnino skal regissere TV-adaptasjonen av romanen, for HBO.
Det har lenge versert rykter om at Guadagnino og Ellis skal samarbeide; i flere episoder av Ellis’ podkast har det fremkommet at de to har blitt kjent med hverandre og innledet et slags vennskap. For noen måneder siden ble det klart at HBO har sikret seg rettighetene til å adaptere The Shards, og ettersom hovedpersonen (Ellis’ alter ego) er homofil og Guadagnino er en mester innenfor «queer cinema» (Call Me By Your Name, We Are Who We Are), havnet den italienske auteuren raskt på ønskelisten hos mange fans.
Så dette er nesten for godt til å være sant – ikke minst fordi fortellingen utspiller seg på åttitallet, som Guadagnino tidligere har vist at han har en spesiell teft for å skildre. Det er Ellis som har avslørt samarbeidet med Guadagnino, i et intervju med El Independiente. Han nevner også at samarbeidet er på trappene i den ene av de to ferske podkastepisodene med den norske filmskaperen Kristoffer Borgli (Syk pike).
HBO har ennå ikke offentliggjort noe, og den pågående manusstreiken vil nok uansett medføre forsinkelser og eventuelle omrokkeringer, men inntil videre krysser vi fingrene for at Guadagnino faktisk har skrevet kontrakt.
Ellis skal selv skrive alle episodene, og det er planlagt tre sesonger, hver bestående av ti episoder.