Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Yodok Stories kinolanseres først for skoleelever

Yodok Stories kinolanseres først for skoleelever

Av Redaksjonen 17. august 2009


-2

Artikkelen er skrevet av tidligere bidragsyter Agnethe Sophie Buus Jensen.

Like før helgen ble det offentliggjort at dokumentarfilmen Yodok Stories i høst vil få 53.000 kinobilletter til skoleungdom sponset med midler man ikke har sett maken til i lansering av norsk dokumentar på kino. Bidragsyterne, som ønsker å være anonyme, har sett dokumentarfilmen på lukkede visninger arrangert av produksjonsselskapet Piraya Film, og disse privatpersonene og institusjonene har tilsammen lagt 2,6 millioner kroner på bordet. Inntrykkene fra filmen har altså vært så sterke at de har valgt å gi elever i ungdomsskolen og videregående i Oslo, Bergen, Kristiansand, Trondheim, Larvik, Sandvika, Tromsø og Stavanger muligheten til gratis å se filmen om konsentrasjonsleirene i Nord-Korea.

Produsent Torstein Grude forteller til Aftenposten at målet med filmen er at flere får øynene opp for grusomhetene som skjer i Nord-Korea i dag, som til nå har fått forsvinnende lite oppmerksomhet. Og hva er vel bedre enn å engasjere de unge? «I tillegg til filmvisningen utvikler vi et undervisningsopplegg i samarbeid med Fritt Ord og Rafto-stiftelsen,» forteller Grude.

-1

Det er første gang en dokumentarfilm lanseres på denne måten i Norge. Problemet med å vise film på kino for skoleungdom er at skolen ikke kan kreve at elevene stiller opp på et arrangement som koster penger. «Vi er utrolig heldige som kan invitere skoleungdom til gratis kinovisning av Yodok Stories og veldig takknemlige overfor sponsorene som har gjort dette mulig,» sier Torstein Grude.

Yodok Stories forteller historien til et knippe personer som faktisk har klart å rømme fra disse konsentrasjonsleirene. Siden det er umulig å filme i Nord-Korea blir det hele knyttet sammen av en teaterforestilling, satt i scene av en tidligere propagandaregissør. Yodok Stories og regissør Andrzej Fidyk har reist verden rundt og høstet mange nominasjoner og priser. Filmen ble plukket ut til konkurranseprogrammet på verdens største dokumentarfilmfestival, IDFA i Amsterdam, samt Tribeca Film Festival og Nordisk Panorama. Nylig vant filmen menneskerettighetsprisen «Spirit of freedom» på Den internasjonale filmfestivalen i Jerusalem.

Yodok Stories har ordinær norsk kinopremiere 16. oktober.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Fra «FROM.BEYOND»

«Et mylder av perspektiver»: Intervju med Fredrik S. Hana om FROM.BEYOND [2]

Av Lars Ole Kristiansen

Fra traileren til «One to One: John & Yoko». (Foto: Dogwoof)
Omtale

Flashback i fragmenter: One to One: John & Yoko

Av Hedda Robertsen

Fra venstre: «Once You Shall Be One of Those Who Lived Long Ago» (Bilde: Iris Film) og regissørduoen Per Bifrost og Alexander Rynéus (Foto: Mervi Anneli Salo / TIFF)
Podkast

Filmfrelst #660: Filmprat fra TIFF 2026 – En samtale med regissørene bak Once You Shall Be One of Those Who Lived Long Ago

Rikke Gregersens «De berørte» er en glimrende kortfilm som nå får enda mer fortjent anerkjennelse og oppmerksomhet.

Norske filmer vant tre av hovedprisene under Nordisk Panorama i Malmö

Analysen: Kamel (2019)
Analysen

Analysen: Kamel (2019)

Av Sara Brinch

I podkastfokus, fra venstre: dokumentarfilmen «Formørkelsen», regissør Nataša Urban og samtalepartner Charlotte Røhder Tvedt.
Podkast

Filmfrelst #547: Regirommet – Nataša Urban og Charlotte Røhder Tvedt om dokumentaren Formørkelsen

Norske Radiograph of a Family vant dokumentarfestivalen IDFAs hovedpris

Norske Radiograph of a Family vant dokumentarfestivalen IDFAs hovedpris

«Hva skjedde med Torstein Raaby?» (Foto: Norsk filmdistribusjon)
Analysen

Analysen: Hva skjedde med Torstein Raaby? (2022)

Av Gunnar Iversen

Del på Bluesky
Del på Facebook
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies