Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Ari Folman går til sci-fi med The Congress

Ari Folman går til sci-fi med The Congress

Av Karsten Meinich 13. april 2010


Ved Cannes-festivalen i 2008 var det en animert israelsk dokumentarfilm som stjal mesteparten av showet. Vals med Bashir traff blink med sitt originale uttrykk og rystende innhold, og navnet Ari Folman – som i filmen søker etter sine fortrengte krigsminner – ble øyeblikkelig risset inn på den internasjonale filmscenen, både som kreativ animatør og nyskapende dokumentarist. Filmen gikk på norske kinoer i fjor vinter, og siden da har vi vært nysgjerrige på Folmans videre karriere.

I januar kunne Slashfilm melde at regissøren var i gang med en ny film, The Congress, en adaptasjon av sci-fi-romanen The Futurological Congress av forfatter Stanislaw Lem («Solaris»). Bokens innhold fremstår for meg som rimelig innviklet (les mer om den her), men den involverer i alle fall en reise til The Eighth World Futurological Congress og har rikelig med svart humor. Uansett, i dag skriver Slashfilm igjen om Folmans film, og ut fra deres beskrivelse av innholdet ser det ut til å bli en svært fri adaptasjon:

Folman has cast Robin Wright as herself (or, more likely, as an analog of herself) to play an actress whose career has waned as her image has been sampled and endlessly reused by movie studios. As she moves into a future that is similar to the one described in Lem’s novel, the film goes from live-action to animation.

En metafiksjonell sci-fi om en virkelig skuespillerinnes søken etter sitt eget utvaskede selv? Interessant. The Congress ble presentert som et work in progress for deltagerne på animasjonsfilm-messen Cartoon Movie tidlig i mars, og i den forbindelse gjorde EuroNews en tv-reportasje som blant annet inneholder et kort intervju med Folman. Slashfilm har en grov, franskspråklig variant av klippet på sine sider, men et googlestyrt spadestikk førte meg til denne engelskspråklige, lengre videoen av reportasjen fra Cartoon Movie, i god kvalitet. Klippene fra The Congress starter etter ca. 45 sekunder:

Min umiddelbare reaksjon er at dette ser veldig spennende ut, særlig når jeg tenker på hvilke visuelle ideer Folman maktet å realisere i Vals med Bashir. Animasjonsfilm har grenser som kun finnes der kreatørens fantasi stopper, og i møtet mellom forfatter Stanislaw Lems idérike surrealisme og Folmans uttrykksfulle strek ser vi et stort potensiale. Om også live-action-sekvensene og den animerte verden kan flettes naturlig sammen, innenfor filmens univers, ser Folman ut til igjen å ha et innovativt prosjekt mellom hendene. Hans animasjonsteknikk tar utgangspunkt i rotoskopiering, og i det landskapet ligger som kjent allerede overgangen mellom det virkelige og det animerte. [Red: Fra kommentarfeltet: det ble ikke brukt rotoskopiering på Vals med Bashir.]

Vi har store forventninger, men må vente en stund. Filmen skal få sin påtenkte premiere så sent som i 2012, ifølge EuroNews-reportasjen. Her er noen flere bilder vi har funnet frem:

Robin Wright i «The Congresss» (venstre) og i sin forrige spillefilm «The Private Lives of Pippa Lee» (høyre).

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 4 kommentarer

  1. Alexander Kjøniksen Brucki sier:
    13. april 2010, kl. 14:07

    Animasjonen i Vals Im Bashirvar meget stilig og kreativ, så jeg ser virkelig frem imot denne filmen også.
    Men teknikken animasjonsteamet brukte i Vals Im Bashir var ikke rotoskopiering, og så ofte lederen av dette animasjonteamet, Yoni Goodman har gått tildels hardt ut mot rotoskopieringsteknikken kan jeg ikke se for meg at de kommer til å benytte seg av denne teknikken i den neste filmen heller.
    Sånn jeg har skjønt det benytter teamet seg av en teknikk med utklipte figurer over en bakgrunn, hvor disse utklippene er oppdelt i hundrevis av biter og flyttet rundt på for å simulere bevegelse. Alle intervjuene i Vals Im Bashirvar filmet på forhånd, men ifølge Goodman ble disse kun tidvis tittet på, som referanse, men aldri tegnet over.

    Det står mer om animasjonsteknikken, som de sikkert kommer til å benytte seg av i The Congress også, på Vals Im Bashir sin Wikipedia side og i denne artikkelen.

    Svar
  2. Karsten Meinich sier:
    13. april 2010, kl. 17:49

    Mange takk for utfyllende informasjon om animasjonsteknikken, Alexander – jeg har lagt inn en liten disclaimer i setningen over.

    Svar
  3. Geir Friestad sier:
    13. april 2010, kl. 23:02

    I praksis er animasjonsteknikken de benyttet seg av den samme som South Park benytter seg av. Bare et par hakk mer forseggjort, selvsagt. :-)

    Svar
  4. tanketom sier:
    14. april 2010, kl. 18:45

    Vals med Bashir blei vel faktisk gjort med Flash og Photoshop for å halde budsjettet nede. Og dei klarte det, det endte vel opp på ca. $2M.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Yoko Ono, Greta Gerwig og Scarlett Johansson med stemmer i Wes Andersons animasjonsfilm Isle of Dogs

Yoko Ono, Greta Gerwig og Scarlett Johansson med stemmer i Wes Andersons animasjonsfilm Isle of Dogs

Av Truls Foss

Filmfrelst #222: Jungelboken og Zootropolis
Podkast

Filmfrelst #222: Jungelboken og Zootropolis

Analysen: Helt super (2022)
Analysen

Analysen: Helt super (2022)

Av Gunnar Iversen

Her er de første bildene fra Hayao Miyazakis siste film: The Boy and the Heron

Her er de første bildene fra Hayao Miyazakis siste film: The Boy and the Heron

Av Karsten Meinich

«Spermageddon»
Podkast

Filmfrelst #627: Spermageddon

Selmer Media sikrer kinodistribusjon for Cannes-filmen Robot Dreams

Selmer Media sikrer kinodistribusjon for Cannes-filmen Robot Dreams

«Juul».

En rapport fra animasjonsforumet Cartoon Movie 2022: Drømmenes markedsplass – del 2

Av Ida Cathrine Holme Nielsen

Analysen: Tårnet (2018)
Analysen

Analysen: Tårnet (2018) [1]

Av Anette Svane

Del på Bluesky
Del på Facebook

Karsten Meinich (f. 1982) er redaktør for Montages, og utdannet filmklipper fra Den norske filmskolen. Har bl.a. klippet spillefilmene «Natt til 17.» (2014), «Tårnet» og «Harajuku» (2018), kinodokumentaren «Mina og røverne» (2024), samt NRK-serien «Unge lovende» (2015-2018).

Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies