Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Utsnitt fra plakaten til «Magic Mike XXL» (2015).

Steven Soderbergh og Channing Tatum samler gjengen igjen for Magic Mike’s Last Dance

Av Redaksjonen 1. desember 2021


Utsnitt fra plakaten til «Magic Mike XXL» (2015).

Med Magic Mike (2012, Soderbergh) og Magic Mike XXL (2015, Jacobs) fanget Steven Soderbergh og tittelrolleinnehaver Channing Tatum inn den amerikanske tidsånden etter finanskrisen i 2008. Nå kommer duoen med en tredje, avsluttende film – Magic Mike’ Last Dance – som skal slippes rett på strømmetjenesten HBO Max i 2022. 

For alle som har fulgt med på de mange fascinerende vendingene som har skjedd underveis i Steven Soderberghs uforutsigbare karriere, er det ingen overraskelse at han returnerer til rollefigurene og universet fra Magic Mike-filmene for en siste dans. Som regissør har Soderbergh alltid søkt mot eksperimentelle prosjekter innimellom de mer kommersielle filmene, og etter at han «ga seg som filmskaper» i 2013 – og gjorde comeback i 2017 – har han fokusert på indieproduksjoner (Logan Lucky, Unsane), og hans fire siste spillefilmer har alle blitt distribuert på henholdsvis Netflix og HBO Max (High Flying Bird, The Laundromat, Let Them All Talk og årets No Sudden Move).

Magic Mike var opprinnelig en lavbudsjettert, lavrisikoproduksjon i 2012 – basert på et originalmanus som tok utgangspunkt i Tatums egne erfaringer som stripper i ung alder – men filmen ble i kraft av sin enorme suksess også til et kommersielt lokomotiv på kino. Et budsjett på $7 millioner ble til et kinobillettsalg på $167 millioner, og oppfølgeren Magic Mike XXL gjentok bragden i 2015. Begge disse to stripperfilmene ble også varmt mottatt av kritikere (blant annet her på Montages), og fungerte rent tematisk som trojanske hester – sosialøkonomisk tematikk ble smuglet inn i publikums hjerter, via et basalt, filmatisk dopamin: male strippers.

Den generelle ståa i filmbransjen og kinoenes krisetilstand rundt om i verden, kombinert med Soderberghs egne interesser anno 2021, gjør det ikke så overraskende at Magic Mike’s Last Dance produseres direkte for visning på HBO Max, men det er leit å tenke på at de to første filmenes magiske underholdningsverdi og nesten bokstavelige publikumsvennlighet ikke skal gjenskapes i kollektive kinorom når dette tredje kapittelet er premiereklart en gang i 2022.

Den gode nyheten er at oppfølgeren samler Soderbergh, Tatum og originalmanusforfatter Reid Carolin igjen, og da er det grunn til å tro at også de fleste skuespillerne i «gjengen» også returnerer. Og hvem vet, kanskje Matthew McConaughey også blir å se, i en cameo som rollefiguren Dallas fra første film?

*

Well world, looks like Mike Lane’s tapping back in. @hbomax pic.twitter.com/V9Ce62n710

— Channing Tatum (@channingtatum) November 29, 2021

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Flashback: Ocean’s Twelve
Flashback

Flashback: Ocean’s Twelve

Fra venstre: Connie Nielsen returnerer til rollen som Lucilla i «Gladiator 2», Pedro Pascal skal spille en ny rollefigur.

Ridley Scotts Gladiator 2 nærmer seg – Pedro Pascal og Connie Nielsen klare for sentrale roller [5]

Reality med Sydney Sweeney får likevel norsk kinodistribusjon

Reality med Sydney Sweeney får likevel norsk kinodistribusjon

Mikey Madison (i «Anora») og Jeremy Allen White (i «Springsteen: Deliver Me from Nowhere»).

Mikey Madison og Jeremy Allen White aktuelle for hovedroller i Aaron Sorkins oppfølger til The Social Network

Zendaya badet i gult lys, i et bilde hentet fra den siste traileren til «Dune», en film mange gledet seg til å se i desember, men som ble utsatt til 2021.

Warner Bros. samarbeider med HBO Max om ny lanseringsmodell i 2021

Utsnitt av plakaten til «Ti ting jeg hater ved deg» (1999)

Mer av 10 ting jeg hater ved deg – originalens regissør planlegger oppfølgertrilogi

Berlinale-filmen Reality slippes rett på HBO Max i mai – her er første teaser
Trailer

Berlinale-filmen Reality slippes rett på HBO Max i mai – her er første teaser

Connie Nielsen i «Gladiator» (2000).

Ridley Scott vender tilbake til sverd og sandaler med Gladiator 2

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

«Markens grøde».
Trailer

Markens grøde blir årets åpningsfilm på BIFF – se den ferske traileren [1]

Fra venstre: Eskil Vogt (Foto: Christian Breidlid) og utsnitt av omslaget til bokutgivelsen av Vogts manus til «De uskyldige» (Tiden forlag).

Ny spillefilm fra Eskil Vogt får NFI-støtte – psykologisk thriller om kunst og makt

Flere artikler
Ill.: Utsnitt fra plakaten til «Magic Mike XXL» (2015).
magic-mike

Magic Mike2012

Regi

  • Steven Soderbergh
Les omtalenFilmside
magic-mike-xxl

Magic Mike XXL2015

Regi

  • Gregory Jacobs
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies