Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Eva Green venter på Robert Capa?

Eva Green venter på Robert Capa?

Av Trond Johansen 9. april 2010


Fra én fransk skjønnhet til en annen. Mesterregissør Michael Mann instruerte nylig en flott Marion Cotillard i Public Enemies, og gir etter alt å dømme Eva Green den ledende kvinnerollen i sin neste film. God smak for franske kvinner!

Det er en uke siden britiske The Guardian publiserte en artikkel med den forlokkende tittelen Eva Green: ‘Maybe I’ll end up living in Norway, making cakes’. En fin liten sak som tar for seg Eva Greens lovende skuespillerkarriere, i anledning den britiske dvd-lanseringen av Cracks (regissert av debutant Jordan Scott, datter av Ridley Scott). Samtidig avslører artikkelforfatteren, tilsynelatende uten å vite det, i en bisetning en nyhet som vekket vår og andres interesse:

In recent years she has made a concerted attempt to take the road less travelled; to make smaller films like Cracks, or Franklyn or an upcoming biopic of photojournalist Robert Capa.

Gerda Taro og Robert Capa

Skru tiden tilbake til oktober 2009, og bransjebladet Variety skriver at Michael Manns neste filmprosjekt vil omhandle den ungarske krigsfotografen Robert Capa. Med fotografiene fra den spanske borgerkrigen, Japans invasjon av Kina, og en serie ikoniske fotografier fra slag og symboler rundt 2. verdenskrig, har Capa knipset seg inn i historien som århundrets store krigsfotograf. Det var i Paris på midten av 30-tallet en ung Robert Capa innledet et kjærlighetsforhold til fotografen Gerda Taro, blant annet dokumentert i boka  Waiting for Robert Capa av Susana Fortes. Og det er nettopp denne boka som sies å være utgangspunkt for Michael Manns filmversjon, der nå alt tyder på at Eva Green er tiltenkt rollen som en ung Gerda Taro.

Selve prosjektet befinner seg for øvrig fortsatt på manusstadiet, der Jez Butterworth (The Last Legion) adapterer Fortes’ bok for Columbia Pictures. Så gjenstår det å se om dette faktisk blir Michael Manns neste prosjekt, hvorvidt Green bekreftes som Gerda Taro, og hvem som skal portrettere hovedpersonen Robert Capa. Hva er dine tanker?

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 1 kommentar

  1. Sivert Almvik sier:
    11. april 2010, kl. 13:32

    Capa og Taro er «kunstnernavn» på henholdsvis Endre Ernő Friedmann og Gerta Pohorylle, og de ble skapt etter amerikanske idealer; den «mystiske amerikanske fotografen Robert Capa» o.l. Navnene beholdt de etter at de begge publiserte bildehistorier under sine kunstnernavn.

    Capas filosofi «er ikke bildene dine bra nok, er du ikke nær nok» beholdt han til tross for at Taro ble drept i Spania og at han opplevde flere av sine journalist-kamerater dø i strid. Selv døde han etter at en han trampet på en mine i Vietnam på 1950-tallet.

    Kan anbefale boken Robert Capa: Heart of Spain for mer info om Capa og Taro – samt en rekke gode bilder fra fotojournalistikkens (og krigsfotografiets) tidlige dager.

    Hvem skal spille Capa? Hm… Kan se for meg at Adrien Brody kanskje kan gjøre en god Capa? Tenkte først på John Turturro, men han begynner jo å bli vel gammel?

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Cracks – et forførende debutverk
Omtale

Cracks – et forførende debutverk

Av Trond Johansen

Fra Christopher Nolans «Inception»

Klart for invasjon fra Hollywood! [5]

Av Eirik Smidesang Slåen

Hva vet vi om Inception?

Hva vet vi om Inception? [11]

Av Trond Johansen

Fra videohylla: Franklyn
Omtale

Fra videohylla: Franklyn [4]

Av Kari Petronella Finstad

Filmfrelst #169: Michael Manns Blackhat
Podkast

Filmfrelst #169: Michael Manns Blackhat [3]

Xavier Dolans kreative overskudd synes ustoppelig – ny, stjernespekket film går i opptak etter Cannes

Xavier Dolans kreative overskudd synes ustoppelig – ny, stjernespekket film går i opptak etter Cannes [4]

Av Truls Foss

Hvem skal spille i Woodys Midnight in Paris?

Hvem skal spille i Woodys Midnight in Paris?

Av Lars Ole Kristiansen

Digitalentusiasten Michael Mann hinter om at han vil skyte på film igjen i Ferrari

Digitalentusiasten Michael Mann hinter om at han vil skyte på film igjen i Ferrari [1]

Av Karsten Meinich

Del på Bluesky
Del på Facebook

Trond Johansen (f. 1982) er utdannet statsviter og jobber til daglig i offentlig forvaltning, men har lang fartstid som filmanmelder for TV 2 og i forskjellige nettmedia.

Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies