Gotham-nominerte filmer, fra venstre: Noah Baumbachs «Marriage Story» og Lulu Wangs «The Farewell».

Oscar-sesongen 2020 er i gang – her er de nominerte til årets Gotham Awards

Kalenderen viser fortsatt bare oktober, men allerede i dag gikk startskuddet for vinterhalvårets mange filmprisutdelinger – Oscar-sesongen – da nominasjonene til årets Gotham Awards ble offentliggjort i New York.

Sesongen som ligger foran oss har for første gang på mange år blitt forkortet, ved at Oscar-utdelingen nå avholdes søndag 9. februar 2020. Dette betyr at de fleste andre organisasjonene som deler ut priser også flyttes frem noen dager eller uker, inkludert da altså seremonien til Gotham Awards – en pris som deles ut av den Manhattan-baserte stiftelsen IFP (Independent Filmmaker Project), som helt siden 1979 har fungert som interesse- og støtteorganisasjon for uavhengige amerikanske filmskapere.

Samtalen om vinterens Oscar-sesong startet som vanlig allerede på filmfestivalen i Venezia, der vi i Montages rapporterte hjem om flere av filmene som er høyaktuelle for Oscar-oppmerksomhet på nyåret, men på nominasjonslisten til Gotham Awards finner vi kun én av disse – Noah Baumbachs Netflix-finansierte Marriage Story. (Dette forklares av at IFP-juryene ikke vurderer Oscar-aktuelle studiofilmer, som Joker og Ad Astra.)

Profilerte indiefilmer derimot, som Lulu Wangs The Farewell, Safdie-brødrenes Uncut Gems og Ari Asters Midsommar (alle fra den suksessrike amerikanske distributøren A24) – samt Lorene Scafarias publikumshit Hustlers (som har norsk kinopremiere denne helgen) – har gjort det skarpt hos Gotham Awards-juryene, og etter dagens nominasjoner får disse filmene god starthjelp inn mot det intense maratonløpet som Oscar-sesongen blir for de involverte.

Nedenfor har vi limt inn årets Gotham-nominasjoner – bla også gjennom en mer interaktiv presentasjon på IFPs egne nettsider. Prisene deles ut 2. desember i New York.

*

Nominerte til Gotham Awards 2019

Best Feature
“The Farewell”
“Uncut Gems”
“Waves”
“Marriage Story”
“Hustlers”

Best Documentary
“American Factory”
“Apollo 11”
“The Edge of Democracy”
“Midnight Traveler”
“One Child Nation”

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Laure De Clermont-Tonnerre, “The Mustang”
Kent Jones, “Diane”
Joe Talbot, “The Last Black Man in San Francisco”
Olivia Wilde, “Booksmart”
Phillip Youmans, “Burning Cane”

Best Screenplay
Lulu Wang, “The Farewell”
Tarell Alvin McCraney, “High Flying Bird”
Jimmie Fails, Joe Talbot, and Rob Richert, “The Last Black Man in San Francisco”
Noah Baumbach, “Marriage Story”
Ari Aster, “Midsommar”

Best Actor
Adam Driver, “Marriage Story”
Aldis Hodge, “Clemency”
Adam Sandler, “Uncut Gems”
Willem Dafoe, “The Lighthouse”
Andre Holland, “High Flying Bird”

Best Actress
Florence Pugh, “Midsommar”
Awkwafina, “The Farewell”
Mary Kay Place, “Diane”
Alfre Woodard, “Clemency”
Elisabeth Moss, “Her Smell”

Breakthrough Actor
Taylor Russell, “Waves”
Julia Fox, “Uncut Gems”
Aisling Franciosi, “The Nightingale”
Jonathan Majors, “The Last Black Man in San Francisco”
Noah Jupe, “Honey Boy”
Chris Galust, “Give Me Liberty”

Breakthrough Series – Long Form
“Chernobyl”
“David Makes Man”
“My Brilliant Friend”
“Unbelievable”
“When They See Us”

Breakthrough Series – Short Form
“Pen15”
“Ramy”
“Russian Doll”
“Tuca & Bertie”
“Undone”

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>