Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Oscar-nominerte filmer 2023, fra venstre: «The Banshees of Inisherin», «Everything Everywhere All At Once», «Top Gun: Maverick», den norske kortfilmen «Nattrikken» og «All Quiet on the Western Front».

Her er årets Oscar-nominasjoner – Elvis og Everything Everywhere leder an, norsk kortfilm nominert

Av Redaksjonen 24. januar 2023


Oscar-nominerte filmer 2023, fra venstre: «The Banshees of Inisherin», «Everything Everywhere All At Once», «Top Gun: Maverick», den norske kortfilmen «Nattrikken» og «All Quiet on the Western Front».

Årets Oscar-nominasjoner ble nettopp offentliggjort, og som vanlig består listen av en blanding antatte favoritter og overraskelser – og skuffelser. En gledelig nyhet med norske øyne: Eirik Tveitens kortfilm Nattrikken ble nominert! 

Når Oscar-sesongen hvert år starter litt utpå høsten, etter filmfestivalene i Venezia og Toronto, ser prospektene ofte nokså annerledes ut enn de endelige nominasjonene viser i januar. Noe av «sporten» ved å følge med på Oscar-kappløpet er å utvikle en slags radar for å avmåle hvordan filmer langsomt øker eller minsker i anseelse blant det man innbiller seg at er akademiets viktigste demografiske gruppe. Uansett hvor mye trening man har, er det nær sagt umulig å få full pott når man skal spå Oscar-nominasjonene – det inntreffer alltid noen overraskelser, og ofte av det gledelige slaget.

Så også i dag, da vi fra Montages finner glede i eksempelvis at Ana de Armas‘ imponerende rolleprestasjon i Blonde ikke gikk ubemerket hen, til tross for at filmen er kontroversiell og for enkelte endog er å anse som «kansellert». Like gledelig er det at Paul Mescal er nominert for sin hovedrolle i Aftersun – som i likhet med Blonde er en av de filmene som gjorde størst inntrykk på Montages i fjor. (Den kommer på norske kinoer 17. februar.)

Og det er veldig gledelig at den norske kortfilmen Nattrikken, regissert av Eirik Tveiten, i dag altså ble Oscar-nominert. Vi kan nå føye til enda en historisk begivenhet i nyere norsk filmhistorie. Sist det skjedde for en norsk live action-kortfilm var med Tuba Atlantic av Hallvar Witzø i 2012, og etter fjorårets to mye omtalte nominasjoner til Joachim Triers Verdens verste menneske noterer vi oss her enda et tydelig signal om norsk films posisjon internasjonalt.

Eirik Tveiten har skrevet og regissert en rekke kortfilmer før han nå kan innta den største scenen på Dolby Theatre i Hollywood, som Oscar-nominert med Nattrikken. Produksjonsselskapet Cylinder Production AS holder til i Oslo, og for de to produsentene Heidi Arnesen og Gaute Lid Larsen er dette også en stor begivenhet – det er sjelden kost for en norsk kortfilm å nå så langt som dette. NFI, ved daværende konsulent Lars Daniel Krutzkoff Jacobsen, og Viken filmsenter, som begge ga filmen produksjonstilskudd i 2019, oppsummerer handlingen slik: «En kvinnelig passasjer ender ufrivillig bak spakene på en trikk. Motvillig innser hun at dette også medfører en forpliktelse ovenfor de andre passasjerene. Strukket mellom førersetet og sin egen samvittighet, må hun stå opp for sine holdninger og ta ansvar for langt mer enn bare trikken.» Filmen vises på Aftenposten.no, og kan ses her.

Paul Mescal i «Aftersun»

På nominasjonslisten nedenfor ble det dessverre ellers mange skuffelser for oss, som at James Camerons Avatar: The Way of Water bare er nominert i noen få kategorier og at Steven Spielbergs The Fabelmans ikke ble ansett verdig i kategorier der den også virkelig leverer, som foto og klipp. Vi hadde også håpet at brakdebutant Charlotte Wells skulle få en nominasjon for sitt manus til Aftersun, og ikke minst tenkte vi at Park Chan-wooks Decision to Leave var selvskreven i kategoriene for beste internasjonale film og foto.

Med nordiske øyne er det fint å se danske Simon Lereng Wilmont nominert for sin dokumentar A House Made of Splinters, og vi merker oss at den svenskproduserte Gullpalme-vinneren Triangle of Sadness steg til topps med nominasjon ikke bare for beste film, men også til Ruben Östlund i de høythengende kategoriene for regi og originalmanus. Meningene var delte hos oss i Montages om Östlunds brede satire, og med den kombinerte anerkjennelsen fra både Oscar og Cannes fremstår det nærmest nå som at Triangle of Sadness er en av tidenes beste filmer – a bit too much, eller?

Hva var dagens sjokk? Hvilke nominasjoner reagerer du ekstra negativt på? Kom med dine synspunkter i kommentarfeltet! Nedenfor følger den komplette nominasjonsoversikten.

*

«All Quiet on the Western Front»

Årets Oscar-nominasjoner

Beste film
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Tár
Top Gun: Maverick
Triangle of Sadness
Woman Talking

Beste regissør
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
The Daniels, Everything Everywhere All at Once
Steven Spielberg, The Fabelmans
Todd Field, Tár
Ruben Östlund, Triangle of Sadness

Beste mannlige hovedrolle
Paul Mescal, Aftersun
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin
Austin Butler, Elvis
Bill Nighy, Living
Brendan Fraser, The Whale

Beste kvinnelige hovedrolle
Ana de Armas, Blonde
Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once
Cate Blanchett, Tár
Michelle Williams, The Fabelmans
Andrea Riseborough, To Leslie

Beste mannlige birolle
Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
Judd Hirsch, The Fabelmans
Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once
Brian Tyree Henry, Causaway

Beste kvinnelige birolle
Angela Bassett, Wakanda Forever
Kerry Condon, The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere
Stephanie Hsu, Everything, Everywhere
Hong Chau, The Whale

«Tár».

Best adapterte manus
All Quiet on the Western Front
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Living
Top Gun: Maverick
Women Talking

Beste originalmanus
The Banshees of Inisherin
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Tár
Triangle of Sadness

Beste dokumentar
All That Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Fire of Love
A House Made of Splinters
Navalny

Beste internasjonale film
All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Close
EO
The Quiet Girl

Beste animasjonsfilm
Guillermo Del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red
The Sea Beast

Beste foto
All Quiet on the Western Front
Bardo
Elvis
Empire of Light
Tár

Beste kostymedesign
Babylon
Black Panther: Wakanda Forever
Elvis
Everything Everywhere All at Once
Mrs. Harris Goes to Paris

Beste klipp
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once
Tár
Top Gun: Maverick

Beste sminke og hår
All Quiet on the Western Front
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Elvis
The Whale

Beste produksjonsdesign
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
Babylon
Elvis
The Fabelmans

Beste originalmusikk
Babylon
The Banshees of Inisherin
The Fabelmans
All Quiet on the Western Front
Everything Everywhere All at Once

«RRR»

Beste originale sang
Black Panther: Wakanda Forever
Everything Everywhere All at Once
RRR
Tell It Like a Woman
Top Gun: Maverick

Beste lyd
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Batman
Elvis
Top Gun: Maverick

Beste visuelle effekter
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Top Gun: Maverick

Beste animerte kortfilm
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse
The Flying Sailor
Ice Merchants
An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It
My Year of Dicks

Beste kortfilm
An Irish Goodbye
Le Pupille
Night Ride
The Red Suitcase
Ivalu

Beste kortdokumentar
The Elephant Whisperers, Kartiki Gonsalves and Guneet Monga
Haulout, Evgenia Arbugaeva and Maxim Arbugaev
How Do You Measure a Year?, Jay Rosenblatt
The Martha Mitchell Effect, Anne Alvergue and Beth Levison
Stranger at the Gate, Joshua Seftel and Conall Jones

*

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 7 kommentarer

  1. Trond sier:
    24. januar 2023, kl. 15:53

    Tja… ca. som forventet vel?

    Årets morsomste nominasjon må være Top Gun: Maverick i adapterte manus. Jeg digger den filmen, men manuset er kanskje ikke det beste med den, haha. Ellers et relativt kjedelig år for mine favorittkategorier (foto og filmmusikk).

    Står det mellom «Everything Everywhere all at Once» og «Banshees of Inisherin» for beste film, eller kan kanskje «Elvis» snike seg med i miksen? Hadde vært morsomt hvis en klassisk Oscar-film som Elvis (som attpåtil er bra og godt besøkt!), hadde vunnet framfor en overhypet zeitgeist-film og det som ser ut som et halvbra men halvkjedelig kammerspill.

    Skal vi bruke fjorårets Oscar-race som blueprint, blir det vel filmen som ingen har sett og som ingen liker som vinner til slutt. Så da blir det vel Women Talking da…

    Svar
  2. Christian M sier:
    24. januar 2023, kl. 15:55

    Veldig MEH i år. Jeg forstår ikke greia med «All Quiet on the Western Front», fant den helt ordinær og lite engasjerende. Og samme med «Everything Everywhere..», oppskrytt, ble for meg altfor masete og fjasete (og Jamie Lee Curtis var forferdelig). Men håper Short Round vinner fordi det er Short Round. «Banshees» og «Triangle» var helt ok men kommer aldri til å se igjen, ikke Oscarfilmer i min bok. Jeg håper Spielberg og John Williams vinner. Og Ana De Armas (selv om jeg vet Blanchett tar den). Og beste film til «Fabelmans». Ellers er det ikke mye å si pga meh faktoren. Utenom at hvis Rian Johnson vinner legger jeg meg ned og griner.

    Svar
  3. Øystein sier:
    24. januar 2023, kl. 17:41

    Mye rart. Spesielt i foto og internasjonale film. Ville hatt med Top Gun i foto og i musikk (vet at den ikke kunne bli nominert pga noen teite regler). Decision to Leave i foto og utenlandske film. Størrste overraskelsen er kanskje Ruben Østlund for regi, her kunne en hatt Kosinski eller Cameron.

    Svar
  4. Lars Klevberg sier:
    24. januar 2023, kl. 17:51

    Fantastisk med kortfilmen!

    En sleeper som kan nå hele veien.

    Svar
  5. Lars Klevberg sier:
    25. januar 2023, kl. 13:49

    Altså, 11 Oscar-nominasjoner til «Everything, everywhere all at Once».

    Har jeg misforstått noe med den filmen?

    Svar
    • Øystein sier:
      25. januar 2023, kl. 14:21

      Syns nå det hadde vore fantastisk viss de hadde gått fra Coda til EEAAO.

      Immigrant historie i USA med Yeoh i hovedrolle i uvanlig innpakning. Hva er det å ikke like?

  6. Johannes Borchgrevink sier:
    24. mars 2023, kl. 09:01

    Litt sent, men må likevel skrive dette:

    Hvordan i alle dager vant All Quiet on the Western Front for beste musikk? Det er noe av den kjedeligste filmmusikken jeg har hørt på lenge!

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

BAFTA-nominerte, fra venstre: Mona Fastvold, Brady Corbet og «The Brutalist» (Foto: UIP), og «No Other Land» (Foto: Norsk filmdistribusjon)

Her er årets BAFTA-nominasjoner – Mona Fastvold nominert for beste originalmanus

Fra venstre: Renate Reinsve og Teyana Taylor i henholdsvis «Affeksjonsverdi» og «One Battle After Another». (Bilder: Mer film / Eye Eye Pictures og Warner Bros. Discovery)
Podkast

Filmfrelst #656: Oscar-sesongen 2026, del 1

Stellan Skårsgård vant Golden Globe for «Affeksjonsverdi». (Bilde: Skjermdump YouTube, Mer Film / Eye Eye Pictures)

Stellan Skarsgård vant Golden Globe for Affeksjonsverdi – her er alle prisene

Fra venstre: «Den stygge stesøsteren», «Affeksjonsverdi» og «Folktales».

Oscar-kortlistene viser norsk storeslem: Affeksjonsverdi, Den stygge stesøsteren og Folktales er med videre

Benjamin Ree og Mona Fastvold invitert inn som nye medlemmer av Oscar-akademiet

Benjamin Ree og Mona Fastvold invitert inn som nye medlemmer av Oscar-akademiet

Fra venstre: «One Battle After Another», «Marty Supreme» og «Sinners».

Her er The Actor Awards-nominasjonene: Affeksjonsverdi fullstendig forbigått – PTA og Sinners dominerer

«Nickel Boys» (Bilde: Amazon MGM Studios / Prime Video)
Omtale

Kroppen som kamera: Nickel Boys [1]

Av Abirami Logendran

Oscar-sendingen flytter til YouTube

Oscar-sendingen flytter til YouTube

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Flere artikler
Ill.: Oscar-nominerte filmer 2023, fra venstre: «The Banshees of Inisherin», «Everything Everywhere All At Once», «Top Gun: Maverick», den norske kortfilmen «Nattrikken» og «All Quiet on the Western Front».
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies