Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Oscar-racet: PGA til One Battle After Another – Sinners vant stort på nattens Actor Awards

Oscar-racet: PGA til One Battle After Another – Sinners vant stort på nattens Actor Awards

Av Redaksjonen 2. mars 2026


Med helgens prisutdelinger fra bransjeorganisasjonene PGA og SAG-AFTRA er de viktigste pekepinnene før Oscar-utdelingen på plass. Mens Paul Thomas Andersons One Battle After Another står sterkt hos produsenter og regissører, indikerer overraskelsene ved nattens Actor Awards at Ryan Cooglers Sinners seiler opp som skuespillernes favoritt. Så hvem vinner Oscar for beste film?

I løpet av det som har vært en begivenhetsrikt innspurt av Oscar-sesongen (inkl. BAFTA-prisene forrige uke), har maktforholdet mellom de fremste kandidatene blitt ytterligere tydeliggjort. Da PGA sin hovedpris lørdag kveld gikk til One Battle After Another (foran blant annet Affeksjonsverdi, som hadde mottatt en historisk nominasjon), befestet filmen sin favorittposisjon – med to av de tre tyngste bransjeprisene i boks (Paul Thomas Anderson vant som ventet DGA-prisen for beste regi tidligere i februar).

Historisk sett er sammentreffet mellom DGA- og PGA-vinnere en svært pålitelig indikator for Oscar-prisen for «Beste film». Likevel viser nattens resultater fra Actor Awards (tidl. SAG) at konkurransen fremdeles er åpen. I løpet av den Netflix-strømmede utdelingen var det nemlig Ryan Coogler og hans skuespillere som markerte seg sterkest; filmen vant SAGs gjeveste pris for «Beste ensemble», i tillegg til at Michael B. Jordan vant prisen for beste mannlige hovedrolle for sin tvillingtolkning i Sinners. (Storfavoritt Timothée Chalamet gikk tomhendt hjem.)

Selv om PGA-prisen tradisjonelt sett er den sikreste indikatoren på en Oscar-vinner, viser historien at «Beste ensemble»-prisen fra skuespillerne ofte er det som skal til for å velte en favoritt. Vi har sett det nylig med en film som Parasitt i 2020 (da hadde 1917 vunnet PGA i forkant), der momentum bygget seg opp og landet perfekt for sørkoreansk suksess.

Innspurten mot selve Oscar-utdelingen søndag 15. mars vil nå dermed krydres med en litt mer spennende konkurranse mellom de to storfavorittene (i tillegg er de begge produsert av Warner Bros.). Og det var allerede spennende i begge birollekategoriene, men hvis Michael B. Jordan kunne beseire Chalamet (og britiske Robert Aramayo gjorde det samme ved BAFTA), er det kanskje bare Jessie Buckley (for Hamnet) som er en lock?

Affeksjonsverdi var for øvrig ikke nominert i noen kategorier ved Actor Awards, og i det store og hele gjenstår det nå kun å vente på selve Oscar-utdelingen og hvordan alt lander hos Akademiets medlemmer.

*

«Sinners» (Bilde: Warner Bros.)

Oversikt over vinnere og nominerte hos PGA og Actor Awards

PGA – Darryl F. Zanuck Award for beste produsent:

  • One Battle After Another
  • Bugonia
  • F1
  • Frankenstein
  • Hamnet
  • Marty Supreme
  • Sentimental Value
  • Sinners
  • Train Dreams
  • Weapons

The Actor Awards

Beste ensemble i en spillefilm:

  • Sinners
  • Frankenstein
  • Hamnet
  • Marty Supreme
  • One Battle After Another

Beste mannlige hovedrolle

  • Michael B. Jordan – Sinners
  • Timothée Chalamet – Marty Supreme
  • Leonardo DiCaprio – One Battle After Another
  • Ethan Hawke – Blue Moon
  • Jesse Plemons – Bugonia

Beste kvinnelige hovedrolle

  • Jessie Buckley – Hamnet
  • Rose Byrne – If I Had Legs I’d Kick You
  • Kate Hudson – Song Sung Blue
  • Chase Infiniti – One Battle After Another
  • Emma Stone – Bugonia
Jessie Buckley i Chloé Zhaos «Hamnet» (Bilde: Agata Grzybowska / © 2025 FOCUS FEATURES LLC)

Beste mannlige birolle

  • Sean Penn – One Battle After Another
  • Miles Caton – Sinners
  • Benicio del Toro – One Battle After Another
  • Jacob Elordi – Frankenstein
  • Paul Mescal – Hamnet

Beste kvinnelige birolle

  • Amy Madigan – Weapons
  • Odessa A’zion – Marty Supreme
  • Ariana Grande – Wicked: For Good
  • Wunmi Mosaku – Sinners
  • Teyana Taylor – One Battle After Another

For oversikt med TV-priser og andre kategorier les mer her – PGA og Actor Awards.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 1 kommentar

  1. Håkon sier:
    4. mars 2026, kl. 12:46

    Disse har vel dyrket offer-rollen såpass sterkt siste par ukene, at jeg regner med prisene, inkludert Oscar, kommer til å renne inn!

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Hamnet» (Foto: Agata Grzybowska © 2025 FOCUS FEATURES LLC. ALL RIGHTS RESERVED.)
Omtale

Hamnet setter filminteressen på prøve [16]

Av Lars Ole Kristiansen

Fra venstre: Renate Reinsve og Teyana Taylor i henholdsvis «Affeksjonsverdi» og «One Battle After Another». (Bilder: Mer film / Eye Eye Pictures og Warner Bros. Discovery)
Podkast

Filmfrelst #656: Oscar-sesongen 2026, del 1

Fra venstre: Stellan Skarsgård som Gustav Borg i «Affeksjonsverdi» (Foto: Kasper Tuxen Andersen) og Joachim Trier med Renate Reinsve under innspillingen (Foto: Christian Belgaux).
Podkast

Filmfrelst #651: En samtale med Joachim Trier om Affeksjonsverdi – del 2 [2]

Ill.: «Affeksjonsverdi» er nominert til åtte BAFTA-priser (foto: Mer Film).

Affeksjonsverdi er nominert til åtte BAFTA-priser

Fra venstre: Inga Ibsdotter Lilleaas i «Affeksjonsverdi» og Benicio del Toro i «One Battle After Another».

Inga Ibsdotter Lilleaas vinner National Board of Review-prisen for beste kvinnelige birolle i Affeksjonsverdi

Stellan Skårsgård vant Golden Globe for «Affeksjonsverdi». (Bilde: Skjermdump YouTube, Mer Film / Eye Eye Pictures)

Stellan Skarsgård vant Golden Globe for Affeksjonsverdi – her er alle prisene

Her er årets Golden Globe-nominasjoner – One Battle After Another og Affeksjonsverdi leder an

Her er årets Golden Globe-nominasjoner – One Battle After Another og Affeksjonsverdi leder an

Fra venstre: «Affeksjonsverdi» og produsentene Andrea Berentsen Ottmar og Maria Ekerhovd. (Bilder: Eye Eye Pictures / Mer film / Montages)

Affeksjonsverdi er nominert til PGA sin prestisjetunge pris

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

«Markens grøde».
Trailer

Markens grøde blir årets åpningsfilm på BIFF – se den ferske traileren [1]

Fra venstre: Eskil Vogt (Foto: Christian Breidlid) og utsnitt av omslaget til bokutgivelsen av Vogts manus til «De uskyldige» (Tiden forlag).

Ny spillefilm fra Eskil Vogt får NFI-støtte – psykologisk thriller om kunst og makt

Flere artikler
one-battle-after-another

One Battle After Another2025

Regi

  • Paul Thomas Anderson
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies