Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
«Per Fugelli – Siste resept» (foto: Martin Otterbeck)
TIFF 2018
TIFF 2018

Erik Poppes portrettfilm om Per Fugelli åpner filmfestivalen i Tromsø i 2018

Av Redaksjonen 22. november 2017


«Per Fugelli – Siste resept» (foto: Martin Otterbeck)

I et og et halv år, og helt frem til det siste, fulgte regissør Erik Poppe hverdagen til kreftsyke Per Fugelli – den høyt elskede legen, sosialmedisineren og samfunnsdebattanten som døde 13. september. Nå blir Per Fugelli – siste resept åpningsfilm på TIFF i januar 2018.

Nyheter om den forestående filmfestivalen i Tromsø er et sikkert vintertegn, og offentliggjøringen av den første tittelen på programmet markerer en slags oppstart for filmåret vi har i vente. Tradisjonen tro er åpningsfilmen i 2018 norsk, som Tungeskjærerne (2017) og Mannen fra Snåsa (2016) de to foregående årene, og for tredje gang på rad er altså TIFF-åpningsfilmen også en kinodokumentar.

Per Fugelli – siste resept blir ifølge festivalen «et meget personlig, tankevekkende og humoristisk portrett,» der Fugelli i tråd med sin offentlige tilstedeværelse åpner opp for et nært møte. «Vi har krangla, ledd og grått, og det er som om jeg har kjent ham hele livet,» forteller Erik Poppe til festivalen. «Å oppleve [Per Fugelli] fra første rad med hans stadige nye kloke påfunn og rampete fanteri, har gitt meg latterkramper den ene dagen og et dypt vemod den neste.»

Filmen får vanlig norsk kinopremiere 26. januar 2018. TIFF arrangeres for 28. gang, og foregår fra 15. til 21. januar. Montages vil som vanlig være tilstede og dekke festivalen bredt.

«Per Fugelli – Siste resept» (foto: Martin Otterbeck)

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Filmprat på TIFF 2026: Tromsø bibliotek og en av fjorårets gjester, og regissør Joshua Oppenheimer. (Foto: Montages / Mats Gangvik / TIFF)

TIFF 2026: Her er programmet for årets Filmprat – fra Tromsø bibliotek

Anbefalte filmer på TIFF 2025, fra venstre: «Sailor Suit and Machine Gun», «The Last Showgirl» og «The Brutalist».

Vår guide til TIFF 2025: Fem filmer du må se

Mohamed Jabalys IDFA-prisvinner Life is Beautiful – Al haya helwa åpner filmfestivalen i Tromsø i 2024

Mohamed Jabalys IDFA-prisvinner Life is Beautiful – Al haya helwa åpner filmfestivalen i Tromsø i 2024

Fra venstre: Alicia Vikander og Elizabeth Olsen i «The Assessment» (Foto: TIFF) og regissør Fleur Fortuné på Filmprat i Tromsø, tirsdag 14. januar. (Foto: Tromsø bibliotek)
Podkast

Filmfrelst #618: Filmprat fra TIFF 2025 – En samtale med Fleur Fortuné om The Assessment

Fra venstre: Lisa Loven Kongsli i «Solomamma» (Bilde: Ymer Media) og regissør Janicke Askevold og skuespiller Lisa Loven Kongsli på Filmprat i Tromsø, tirsdag 20. januar. (Foto: Eleonora Oerlemans / TIFF)
Podkast

Filmfrelst #657: Filmprat fra TIFF 2026 – En samtale med Janicke Askevold og Lisa Loven Kongsli om Solomamma

«Lave forventinger» får sin Norgespremiere under Oslo Pix.

Cannes-filmen Lave forventninger åpner Oslo Pix

Cannes-filmer som skal til TIFF 2026, fra venstre: «Sirāt» og «Ekko fra fortiden». (Bilder: Fidalgo / Arthaus)

Ti filmer fra Cannes til TIFF – inkludert høydepunkter som Sirāt, Pillion, Ekko fra fortiden, m.fl.

Solomamma er årets åpningsfilm på TIFF – her de første smakebitene fra programmet

Solomamma er årets åpningsfilm på TIFF – her de første smakebitene fra programmet

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

Flere artikler
Ill.: «Per Fugelli – Siste resept» (foto: Martin Otterbeck)
per-fugelli-siste-resept

Per Fugelli - siste resept2018

Regi

  • Erik Poppe
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies