Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
DNF-eksamensfilmen Generation Mars nominert til student-Oscar

DNF-eksamensfilmen Generation Mars nominert til student-Oscar

Av Truls Foss 3. august 2016


I går annonserte Student Academy Awards sine nominasjoner til årets student-Oscars, og blant de nominerte finner vi Alexander Turpins eksamensfilm fra Den norske filmskolen (DNF), Generation Mars.

Generation Mars er nominert i kategorien foreign narrative. Student Academy Awards opererer med syv kategorier: animation, alternative, documentary, narrative, foreign narrative, foreign animation og foreign documentary. Oversikten over samtlige nominasjoner finner du på Akademiets hjemmeside.

Siden prisen ble etablert i 1973 markerer dette fjerde gangen DNF deltar i konkurransen. I 2003 gikk Regjeringen Martin, regissert av Roar Uthaug, helt til topps, og det samme gjorde Tuba Atlantic (Hallvar Witzø) i 2011. To Guard a Mountain (Izer Aliu) fikk en nominasjon i 2013.

I Generation Mars følger vi Astrid (Inga Ibsdotter Lilleaas) som har deltatt i realityprogrammet «Generation Mars» og vunnet hovedpremien – en reise til Mars, uten returbillett. Astrid er klarfor å forlate jorda, men først må hun ta farvel med tingene og menneskene hun elsker.

Inga Ibsdotter Lilleaas som Astrid i «Generation Mars»
Inga Ibsdotter Lilleaas som Astrid i «Generation Mars»

Produsent Elisa Fernanda Pirir forteller åpenhjertig om produksjonen overfor Montages, og hva en student Oscar-nominasjon betyr:

Det er helt surrealistisk! Denne filmen har ikke vært lett å lage. Tvert imot har det vært et så å si umulig prosjekt som vi jobbet beinthardt for å realisere. Regissøren og jeg laget opprinnelig en film baset på samme idé som en øvelse på skolen. Vi hadde det kjempegøy, men resultatet ble virkelig ikke noe å skrytte av…

Nå skulle vi imidlertid gjøre det bra! Det høres ganske absurd ut å lage en emosjonell film om et realityprogram på Mars, og vi skrev minst femten utkast til manus før vi så oss fornøyde. Vi måtte gå dypt inn oss selv og stille oss spørsmålet: Hvor langt er vi villig til å gå for å bli kjent?

Alexander hadde ønsket å lage en eksamensfilm om «Generation Mars» i årevis, så det ble viktig å ivareta hans personlige stemme i prosjektet. Manusforfatter, regissør og produsent delte mange opplevelser underveis og kom tett på hverandre; det ble på alle måter en intens arbeidsprosess.

Vi falt mange ganger undervis, og noen dager var fallet hardere enn noe vi hadde forestilt oss. Å lage en så stor film som «eksamensoppgave» på Den norske filmskolen er praktisk talt ikke mulig, men vi var heldige og fikk mange frivillige som stilte opp og hjalp oss hele veien. Folk hjalp til via crowdfunding, som produksjonsassistenter, ga tilbakemeldinger på manus, klipp osv. – vi hadde aldri klart oss uten disse fantastiske bidragsyterne.

Jeg er utrolig glad og veldig stolt av staben og det vi har fått til. Den overraskende nominasjonen inspirerer meg til å fortsette å jobbe hardt for å oppnå drømmen min.

Vi gratulerer gjengen bak Generation Mars og Den norske filmskolen med nominasjonen. Student Oscar-seremonien finner sted 22. september i ærverdige Samuel Goldwyn Theater i Beverly Hills.

*

Generation Mars. Regi: Alexander Turpin, produsent: Elisa Fernanda Pirir, manus: Jørgen Færøy Flasnes, foto: Mattias Pollak, produksjonsdesign: Marius Winje Brustad, klipp: Herman Mjølge Lysne Paulsen, lyd: Bror Kristiansen.

Generation Mars from Den norske filmskolen on Vimeo.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Den norske filmskolens bransjedag: Eksamensfilmene
DNF 2020

Den norske filmskolens bransjedag: Eksamensfilmene

Den norske filmskolen 2024: Den fremmede

Den norske filmskolen 2024: Den fremmede [1]

«Når snøen har smeltet».

Den norske filmskolen 2024: Når snøen har smeltet

Noen tanker fra streiketåka om Den norske filmskolens fremtid

Noen tanker fra streiketåka om Den norske filmskolens fremtid

Av Tarjei Sandvik Moe

«Girlfriend Experience».

Den norske filmskolen 2024: Girlfriend Experience

Fra innspillingen av «Liksom City».

Gråsoner og etiske dilemmaer – en dialog om Den norske filmskolens eksamensfilmer 2024 [1]

Av Lars Ole Kristiansen

Analysen: Når jeg faller (2018)
Analysen

Analysen: Når jeg faller (2018)

Av Kristine Tingvik Aas

Eksamensfilmer fra DNF 2022, fra venstre: «Kosmos», «Gjensyn», «Endelig uendelig», «Superdupermegagigasingel», «Det som vil bli» og «Mitt idiotiske hjerte».

Den norske filmskolen 2022: Se alle årets eksamensfilmer her [3]

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Flere artikler
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies