Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Fra Asghar Farhadis «A Hero»

Asghar Farhadis A Hero vant Sølvspeilet på Film fra sør-festivalen 2021

Av Redaksjonen 18. november 2021


Fra Asghar Farhadis «A Hero»

Film fra sør 2021: Det nærmer seg slutten på Film fra sør for denne gang, og torsdag kveld ble årets priser delt ut og jurybegrunnelser lest opp. Blant vinnerne finner vi den iranske filmen A Hero av Asghar Farhadi, costaricanske Clara Sola av Nathalie Álvarez Mesén og indiske Writing With Fire av regissørene Sushmit Ghosh og Rintu Thomas.

Den 31. utgaven av Film fra sør har heldigvis blitt arrangert på «den vanlige» måten i år – med et forventningsfullt publikum samlet i noen av Oslos kinosaler, for filmopplevelser som utvider horisonten og inspirerer til et nytt blikk på verden.

11 filmer har i år deltatt i festivalens internasjonale hovedkonkurranse, og det var den meritterte iranske Oscar-vinneren Asghar Farhadi (Nader og Simin – et brudd) som tok hjem hovedprisen Sølvspeilet (og kr. 25.000 til filmens norske distributør) for A Hero. Filmen imponerte ikke oss i Montages da vi så den under Cannes-festivalen i sommer, men de tre medlemmene i årets Film fra sør-jury (bestående av de norske regissørene Iram Haq og Jens Lien, samt produsent Gudny Hummelvoll) er fulle av lovord i sin begrunnelse:

A Hero er en fengslende og uforutsigbar film om forfengelighet og hykleri. Filmen trekker oss inn i iranske samfunnsstrukturer og gir et ironisk blikk på vanlige menneskers forhold til godhet. Tilsynelatende små løgner kan få store konsekvenser – spesielt i et samfunn hvor kampen om hvordan vi ønsker å bli fremstilt trumfer sannheten. Filmen oppleves aktuell med sin kommentar om tiden vi lever i med tanke på vårt forhold til media og kjendiskulturen. Regissør Asghar Farhadis presise regi løfter en både uforutsigbar og intrikat fortelling og gir karakterene gjenkjennelige menneskelige kvaliteter. Juryen vil også fremheve hovedpersonen, Rashim, spilt av skuespiller Amir Jadidi som både forfører og fengsler oss med sin milde og ambivalente fremtoning.

Hederlig omtale gis til filmen Better Days av Derek Tsang.

«Clara Sola»

I konkurranseprogrammet Nye stemmer, der ferske filmskapere deltar med enten sin debut- eller andrefilm, gikk prisen (på 10.000 kr) Clara Sola av Nathalie Álvarez Mesén. Årets jury bestod av Ingrid Rommetveit, Jon Selås og Cornelius C. Steinkjer, og de ga følgende begrunnelse:

Årets beste film i seksjonen «Nye Stemmer» er et stykke latinamerikansk magisk realisme. Den er sterk i sin symbolbruk, men neddempet i form og virkemidler. Her går sanselighet og sensualitet hånd i hånd med mystisisme og en direkte hverdagspåvirkende religionsutøvelse. Filmen forteller om sterke forsøk på religionsbasert menneskeutnyttelse. Men takket være kvinnen i hovedrollens uforfalskede renhet i hennes omgang med natur og dyr, blir dette en historie om sann livsutfoldelse i konflikt med den øvrige samfunnets konformitetskrav. En fantastisk hovedrolle i et meget troverdig miljø leder oss inn i en film som både i rikdom og i all enkelthet er meget lett å bli engasjert av og identifisere seg med. Dette er en film som utfordrer og beriker og lærer bort, slik bare meget gode filmer kan gjøre. Årets vinner i seksjonen «Nye stemmer» går til regissør Nathalie Álvarez Mesén og hennes historie fra Costa Rica: Clara Sola.

Guled & Nasra fra Somalia regissert av Khadar Ayderus Ahmed får hederlig omtale.

«Writing With Fire»

Dok:Sør-prisen deles ut til den beste av ti filmer i dokumentarkonkurransen. Prisen på 10.000 kr gikk til Writing With Fire av regissørene Sushmit Ghosh og Rintu Thomas. Filmen er co-produsert av norske Sant & Usant, og kommer på NRK i 2022. Juryen har bestod av Truls Kontny, Wessam Hachicho og Sirin Eide, og ga følgende uttalelse:

Da vi skulle gå i gang med å skrive juryuttalelsen til årets vinnerfilm, som vi følte traff i både hodet og hjertet, startet vi med å skrive ned stikkord. Ordene som gikk igjen var: Håp, integritet og vågemot. Gjennom filmens hovedkarakterer blir vi invitert inn i kampen mot eldgamle samfunnsstrukturer, kvinneundertrykking og korrupsjon. Dette gjør filmskaperne med varme, humor og et stort alvor. Filmen har et godt driv og en fin rytme. Vi får en opplevelse av å være tett på karakterene som i løpet av handlingen også går gjennom en utvikling. Filmen gir innsikt i hvordan klassesamfunn fungerer, og inspirerer både til kvinnekamp og til å utfordre de etablerte strukturene. Vi blir sittende igjen med stor respekt for filmens uredde hovedaktører, og et håp om at det nytter å kjempe mot det etablerte. Årets hovedpris for dokumentarfilm går til: Writing With Fire og filmskaperne Sushmit Ghosh og Rintu Thomas.

*

Film fra sør-festivalen pågår gjennom helgen og avsluttes med siste festivaldag søndag 21. november.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Anbefalinger på Film fra sør 2023, fra venstre: «About Dry Grasses», «Perfect Days», (igjen) «About Dry Grasses» og «The Settlers».

Vår guide til Film fra sør 2023: Fem filmer du må se [1]

Fra NFI-arrangement i Stanley House under Oscar-uka 2022. Foto: (NFI / Agnieszka Iwanska)

Montages på plass i Hollywood – fagdag om norsk film gjennom Oscar-helgen i Los Angeles

De nominerte til Nordisk råds filmpris 2022, fra venstre: «Den blinde mannen som ikke ville se Titanic» (Finland), «Clara Sola» (Sverige), «Vanskabte land» (Danmark), «Verdens verste menneske» (Norge) og «Lamb» (Island).

Her er de nominerte til Nordisk råds filmpris 2022 – Verdens verste menneske er norsk kandidat

Filmfrelst #529: Vår guide til Film fra sør 2022
Podkast

Filmfrelst #529: Vår guide til Film fra sør 2022

Fra venstre: regissør Mohammad Rasoulof, «Mannen mot strømmen», regissør Nishtha Jain, «The Golden Thread».

Montages leder regissørsamtaler med Mohammad Rasoulof og Nishtha Jain under årets Film fra sør

Fra koronavirus-dokumentaren «76 Days» (2020), som er på Film fra sør-programmet.

Heldigital utgave av Film fra sør-festivalen erstatter årets fysiske visninger og arrangementer

Av Karsten Meinich

Fra fra sør-anbefalinger, fra venstre: «House of Hummingbird», «Monos» og «The Cordillera of Dreams».

Vår guide til Film fra sør 2019: Fem filmer du må se

Sjelens Anatolia: Nuri Bilge Ceylans About Dry Grasses
Omtale

Sjelens Anatolia: Nuri Bilge Ceylans About Dry Grasses [1]

Av Benjamin Yazdan

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Flere artikler
Ill.: Fra Asghar Farhadis «A Hero»
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies