Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Straks klare for filmfestival på Elverum: «Monos» og «Mr. Jones».

Årets program for festivalen Movies on War vitner om knallsterk utgave

Av Redaksjonen 4. november 2019


Straks klare for filmfestival på Elverum: «Monos» og «Mr. Jones».

Filmfestivalen Movies on War, som arrangeres på Elverum i midten av november hvert år, blir stadig mer ambisiøs – og årets program vitner om en av de sterkeste utgavene siden oppstarten i 2011.

Med et tematisk fokus på filmer om krig og konflikt, fred og forsoning, er Movies on War på papiret å regne som en «nisjefestival», men ser man på filmene som vises i 2019-utgaven (21.-24. november) begynner begrepet nisje å bli mindre presist – her er det stor bredde i både sjanger og uttrykk, selv om det tematiske fokuset står ved lag.

Etter eget utsagn har Movies on War ambisjoner om at publikum skal få oppleve «noen av årets desidert sterkeste filmer» på Elverum, og i dette utvalget er de ikke langt unna å oppfylle lovnaden. Høydepunktene kommer tett, og kritikerroste titler som Monos, For Sama og La llorona er alle å regne som sterke anbefalinger fra oss i Montages. I tillegg noterer vi oss det gledelige faktum at Movies on War har sikret seg norgespremiere på Agnieszka Hollands nye film Mr. Jones, som vi så på Berlinalen og trakk frem i denne podkastepisoden. Til Elverum kommer dessuten filmens produsent og manusforfatter Andrea Chalupa, som vil innlede til visningen av Mr. Jones med et foredrag om «mediemakt, vestens korrupsjon og tilblivelsen av filmen».

Her er noen andre programtitler fremhevet i en pressemelding om årets utvalg:

One Child Nation (Nanfu Wang og Jialing Zhang, 2019) – Grand Jury Prize ved Sundance tidligere i år, en urovekkende dokumentar om konsekvensene av Kinas ettbarnspolitikk.

The Cave (Feras Fayyad, 2019) – rett fra People’s Choice Documentary Award i Toronto til første visning i Norge. Om et underjordisk sykehus i Ghouta, Damaskus, og de som driver det.

Swallows of Kabul (Zabou Breitman og Eléa Gobé Mévellec, 2019) – en animasjonsfilm basert på romanen Svalene i Kabul av Yasmina Khadra, nydelig håndtegnet om fire vonde skjebner under regimet i Afghanistan. Nominert til beste animasjonsfilm ved EFA.

Flukten fra Øst-Tyskland (Michael Herbig, 2018) – årets åpningsfilm tok hjem publikumsprisen fra Haugesund, og forteller den utrolige og sanne historien om to familier som forsøker å flykte fra Øst- til Vest-Tyskland med en hjemmelaget luftballong. Til festivalåpningen kommer Günther Wetzel, som var med på den farefylte ferden.

I tillegg til det internasjonale programmet har Movies on War et nordisk konkurranseprogram, med filmer under 60 minutter, og utover det som skjer i kinomørket stiller dokumentarfotograf Rune Eraker med en tilhørende festivalutstilling. Komplett program ligger ute hos Movies on War.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Første trailer og plakat til Gunnar Vikenes episke drama Krigsseileren

Første trailer og plakat til Gunnar Vikenes episke drama Krigsseileren

Analysen: Blücher (2025)
Analysen

Analysen: Blücher (2025)

Av Bjørn Sørenssen

Movies on War 2022.

Festivalen Movies on War nærmer seg – sjekk ut årets program

Filmfrelst #274: Christopher Nolans Dunkirk
Podkast

Filmfrelst #274: Christopher Nolans Dunkirk [14]

Analysen: Lengsel etter nåtid (2023)
Analysen

Analysen: Lengsel etter nåtid (2023)

Av Gunnar Iversen

Sjekk ut programmet til Elverums Movies on War – i fysisk festivalformat!

Sjekk ut programmet til Elverums Movies on War – i fysisk festivalformat!

Matte overflater i Ridley Scotts Napoleon
Omtale

Matte overflater i Ridley Scotts Napoleon [3]

Av Thor Joachim Haga

«Kampen om Narvik». (Foto: Eirik Linder Aspelund og Nordisk Film.)
Analysen

Analysen: Kampen om Narvik (2022)

Av Anne Gjelsvik

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

«Markens grøde».
Trailer

Markens grøde blir årets åpningsfilm på BIFF – se den ferske traileren [1]

Fra venstre: Eskil Vogt (Foto: Christian Breidlid) og utsnitt av omslaget til bokutgivelsen av Vogts manus til «De uskyldige» (Tiden forlag).

Ny spillefilm fra Eskil Vogt får NFI-støtte – psykologisk thriller om kunst og makt

Fra venstre: Regissør Maren Ade (Bilde: Harald Krichel / Wikimedia Commons / Lisens: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International) og skuespiller Sandra Hüller i «Min Pappa Toni Erdmann» (Bilde: Arthaus)

Maren Ade vender tilbake som regissør med Das Zauberwort – ti år etter Min pappa Toni Erdmann

Flere artikler
Ill.: Straks klare for filmfestival på Elverum: «Monos» og «Mr. Jones».
monos

Monos2019

Regi

  • Alejandro Landes
Filmside
den-sorte-jord

Den sorte jord2019

Regi

  • Agnieszka Holland
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies