Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Pedro Almodóvar vender tilbake til melodramasjangeren med Silencio

Pedro Almodóvar vender tilbake til melodramasjangeren med Silencio

Av Lars Ole Kristiansen 5. januar 2015


Pedro Almodóvar vender tilbake til sin favorittsjanger med Silencio. Ifølge regissøren er filmen et hardtslående drama, drevet av sterke kvinneskikkelser.

I et intervju med Financial Times forteller regissøren entusiastisk: «It’s a return to the cinema of women, of great female protagonists, and it’s a hard-hitting drama, which excites me.» Almodóvars forrige film var den lurvete fly-farsen Amorøse passasjerer (Los Amantes Pasajeros), som på papiret skulle by på en reise tilbake til hans elleville fase på åttitallet, og klassikere som Hva har jeg gjort for å fortjene dette? (1984) og Kvinner på randen av nervøst sammenbrudd (1988).

Dessverre falt filmen mellom alle stoler; resultatet ble verken skarpt eller morsomt, og responsen fra både kritikere og publikum var lunken. Almodóvar har for vane å vise filmene sine i Cannes, men Amorøse passasjerer måtte nøye seg med lokal premiere i Spania, der regissøren ikke dukket opp på sin egen pressekonferanse etter den første visningen.

Da er det betryggende å høre at auteuren vender tilbake til sjangeren som gjorde at han for alvor fikk anerkjennelse som et av verdens største filmkunstnere mot slutten av 90- og utover på 00-tallet. Silencio går i opptak i april, og for øyeblikket jobber Almodóvar med å utforme rollebesetningen: «We are involved in casting at the moment, which is complicated because what I’ve written doesn’t quite work with my actores amigos.» Altså er det sannsynlig at vi i denne filmen får stifte bekjentskap med nye ansiker i de bærende rollene – eller i det minste skuespillere som ikke har jobbet tett med Almodóvar tidligere.

Årsaken til at filmen heter Silencio er at ulike former for stillhet utløser ulykkene som rammer den kvinnelige hovedkarakteren. Filmen vil trolig gå i postproduksjon til sommeren, og blir den ferdig i løpet av høsten, er det usannsynlig at Almodóvar klarer å holde seg helt til Cannes-festivalen i 2016. Da virker Berlinalen mer sannsynlig.

Montages kommer til å følge filmen tett de kommende månedene, og vil rapportere etter hvert som det dukker opp bilder, trailere og mer informasjon om handlingen. Viva Pedro!

https://www.youtube.com/watch?v=O4fHaDM9FQA

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Grey Gardens».

What Ever Happened to Edie Bouvier Beale? Maysles-brødrenes Grey Gardens

Av Nora Landsrød

Helene Bjørneby og Renate Reinsve i «Butterfly», og regissør Itonje Søimer Guttormsen. (Alle bilder: Mer film)
Podkast

Filmfrelst #678: En samtale med Itonje Søimer Guttormsen om Butterfly

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

«Teenage Sex and Death at Camp Miasma» (foto: Another World Entertainment).

Fruen fra Camp Miasma

Av Lena Niemi

«Broken English» (foto: Nonstop Entertainment).
Omtale

Et gebrokkent portrett: Broken English [1]

Av Sigrid Elise Strømmen

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Kunstens rolle i en fragmentert virkelighet: Digger

Av Nora Landsrød

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

«Dancing Queen» (Foto: Ymer Media)
Analysen

Analysen: Dancing Queen (2023)

Av Gunnar Iversen

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Flere artikler
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies