Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Et utsnitt fra omslaget til Jo Nesbøs roman «Snømannen».

The Snowman og Downsizing får tilskudd gjennom NFIs nye insentivordning

Av Maia Skulstad Flattum 2. mars 2016


Et utsnitt fra omslaget til Jo Nesbøs roman «Snømannen».

I en fersk pressemelding kan NFI fortelle at de gjennom den nye insentivordningen har vedtatt å tilby tilskudd til to filmer: The Snowman (aka Snømannen, regissert av Tomas Alfredson) og Downsizing (Alexander Payne). Disse blir dermed de aller første filmene som får muligheten til å ta imot et slikt tilskudd.

Insentivordningen er refusjonsbasert, og har som mål å bidra til at norsk kultur, historie og natur fremmes, gjennom et økt antall store internasjonale film- og serieproduksjoner i Norge. I tillegg til dette skal ordningen bidra til blant annet økt kunnskap og erfaring i den norske filmbransjen, samt økt internasjonalt samarbeid.

The Snowman er basert på kriminalromanen «Snømannen» av Jo Nesbø, og har fått tilbudt en tilskuddsramme på 40,5 millioner kroner. Som kjent for de fleste, er filmen, som har Michael Fassbender i hovedrollen, allerede under innspilling. (Ved siden av Oslo og Bergen, er også Rjukan en location i filmen).

Oscar-vinneren Alexander Paynes (Sideways, The Descendants) drømmeprosjekt Downsizing har fått tilbudt en tilskuddsramme på 4,5 millioner kroner. Filmen skal handle om en mann som innser at han vil få et bedre liv hvis han krymper seg selv. Det planlegges opptak i Bergen, i tillegg til flere kyst- og fjordscener – sannsynligvis fra andre områder på Vestlandet.

Stine Helgeland hos NFI uttaler seg om interessen for insentivordningen i dagens pressemelding:

NFI opplever at det er stor interesse for insentivordningen blant seriøse internasjonale og norske produsenter, noe som bekreftes av kvaliteten på søknadene i denne første runden med tildelinger. Ettersom ordningen har en begrenset ramme, har vi foretatt en vurdering og rangering av søknadene sett opp mot ordningens formål, og tildelt midlene ifølge rangeringslisten.

Vi har utarbeidet en evalueringsmetode som vi mener vil kunne fungere godt over flere år og tildelingsrunder, og som vil kunne ta høyde for at både norske og utenlandske produksjoner av internasjonalt format vil kunne oppnå tilskudd. I denne første søknadsrunden var det høy kvalitet på søknadene, men The Snowman skilte seg fra de andre først og fremst basert på produksjonens internasjonale markedspotensial og størrelsen og kvaliteten på budsjettandelen i Norge.

*

NFI mottok i alt fire søknader om tilskudd før fristen 21. januar i år.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 2 kommentarer

  1. Per Morten Mjølkeråen sier:
    2. mars 2016, kl. 17:10

    *Pakker ryggsekken og setter opp telt på fisketorget i Bergen for å vente på Payne.

    Svar
  2. OJT sier:
    2. mars 2016, kl. 23:45

    Toby Jones og Roger Barcley er klare for Snømannen-filmen, som er ankommet Rjukan.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Fra venstre: «9 Temples to Heaven» (Bilde: Needle in the Haystack / Quinzaine des cinéastes) og «Ben’Imana» (Bilde: DUOfilm AS / Festival de Cannes).
Cannes 2026

Slik kom fire Sørfond-filmer til Cannes-festivalen – historien om møtet mellom filmkultur og norsk bistand

Av Shilan Sari

Filmfrelst #276: Venezia 2017 – Downsizing
Podkast

Filmfrelst #276: Venezia 2017 – Downsizing

Regissørene Itonje Søimer Guttormsen og Joachim Trier får støtte fra NFI til nye filmer. (Foto: Ingrid Eggen / Kasper Tuxen)

Itonje Søimer Guttormsen og Joachim Trier får tilskudd til nye spillefilmer

Betydningen av minner: Claire Denis og Joachim Trier i samtale

Betydningen av minner: Claire Denis og Joachim Trier i samtale [2]

Av Truls Foss

Fra venstre: Eskil Vogt (Foto: Christian Breidlid) og utsnitt av omslaget til bokutgivelsen av Vogts manus til «De uskyldige» (Tiden forlag).

Ny spillefilm fra Eskil Vogt får NFI-støtte – psykologisk thriller om kunst og makt

Horisonten er visket ut av mørket i «Lost Highway» (David Lynch, 1997).

Var Montages sitt tiårsjubileum et gravøl? Filminstituttet foreslår å kutte støtten til utgivelser [2]

Av Lars Ole Kristiansen

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

Norske Dødsårsak: Ukjent tjuvstarter Eurodok – årets festivalprogram er klart

Norske Dødsårsak: Ukjent tjuvstarter Eurodok – årets festivalprogram er klart

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

«Markens grøde».
Trailer

Markens grøde blir årets åpningsfilm på BIFF – se den ferske traileren [1]

Flere artikler
Ill.: Et utsnitt fra omslaget til Jo Nesbøs roman «Snømannen».
downsizing

Downsizing2017

Regi

  • Alexander Payne
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies