Vi har ventet lenge på Dag Johan Haugeruds andre helaftens spillefilm, Barn, som følger opp Som du ser meg fra 2012. Nå er det mulig å danne seg et inntrykk av filmen, takket være dagens rykende ferske trailer.
Sistnevnte er i våre øyne blant tiårets aller beste norske filmer, så det vil være en underdrivelse å si at vi gleder oss til Barn – som varer i hele 2 timer og 37 minutter (hvilket gjør filmen til den lengste norske siden Liv Ullmanns adaptasjon av Kristin Lavransdatter fra 1995!).
Distributøren Arthaus beskriver fortellingen slik:
Barn skildrer de dramatiske etterdønningene av en ulykke på en barneskole i utkanten av Oslo. Det er friminutt og Lykke, den 13 år gamle datteren til en profilert Arbeiderparti-politiker, skader klassekameraten Jamie, sønnen av en framtredende Frp-politiker. Ryktene om hva som egentlig har skjedd begynner å gå. Var det bare uskyldig lek? Liv, rektor på skolen og hemmelig kjæreste med Jamies far, må finne styrken til å konfrontere lokalsamfunnet og til å takle sine egne motstridende følelser.
Barn handler om hva barn betyr for samfunnet i dag: Hva det vil si å ha, og å være barn. Og i forlengelsen av det – hva det vil si å være voksen.
Situasjonene vekker assosiasjoner til Yasmina Rezas Tony-vinnende teaterstykke God of Carnage, som ble filmatisert av Roman Polanski i 2011, der to foreldrepar må diskutere seg frem til et forlik etter at det enes barn har slått ut tennene på det andres. Men der Carnage blir en gapeskrikende farse, kan det se ut som om Dag Johan Haugerud – som tross alt er vår morsomste manusforfatter – har holdt humoren i ørene denne gangen. Utifra traileren å dømme, er Barn like vond som den er skarp og vittig.
Filmen ser ut til å være skutt i vakre høsttoner av fotograf Øystein Mamen, som tidligere har arbeidet med blant andre Ole Giæver og Margreth Olin. På rollelisten finner vi navn som Henriette Steenstrup, Thorbjørn Harr, Jan Gunnar Røise, Anne Marit Jacobsen, Andrea Bræin Hovig og Hans Olav Brenner.
Etter å ha blitt utsatt i flere omganger, får Barn omsider premiere i høst, nærmere bestemt 13. september. Mon tro om filmen vises på festivalene i Venezia eller Toronto innen den tid? Arthaus stod også bak kinolanseringen av Haugeruds to novellefilmer, Thomas Hylland Eriksen og historien om origamijenta (2005) og Det er meg du vil ha (2014).
*