Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Storslått første trailer til Luc Bessons ville space opera Valérian and the City of a Thousand Planets

Storslått første trailer til Luc Bessons ville space opera Valérian and the City of a Thousand Planets

Av Thor Joachim Haga 12. november 2016


For et par dager siden ble første trailer til Luc Bessons space opera Valérian and the City of a Thousand Planets sluppet – regissørens første spillefilm siden makeløse Lucy (2014).

Valérian and the City of a Thousand Planets er basert på den franske tegneserien Valérian et Laureline av  Pierre Christin og Jean-Claude Mézières som strekker seg helt tilbake til 60-tallet, om den mørkhårede helten Valérian som tar på seg oppdrag i både tid og rom, alltid med sin faste følgesvenn og potensielle kjærlighetsinteresse, den rødhårede Laureline.

Luc Besson skal ha påbegynt arbeidet med en filmadaptasjon allerede i 2012, men det har åpenbart tatt sin tid – særlig av økonomiske årsaker (filmen er den dyreste i fransk historie). Det er imidlertid ikke vanskelig å forstå hvorfor den franske cinema du look-regissøren kastet seg over akkurat dette kildematerialet – her har han igjen muligheten til å dykke ned i det litt syrlige space opera-landskapet han dyrket med usedvanlig eleganse i The Fifth Element (1997).

Inspirasjonen fra 90-tallsklassikeren er også tydelig i disse første glimtene fra Valérian, særlig alle etableringsbildene av dystopiske fremtidsbyer – litt Blade Runner med et gyllent Fifth Element-skjær, men alltid med voldsom dybde og enorme mengder visuell informasjon. Et par nedtonede sekvenser står i åpenbar kontrast til spetakkelet – deriblant en idyllisk strandromanse i saturerte soltoner, og en punkete Rihanna som strippende hamløper, ikke ulik Leloo (Milla Jovovich) i The Fifth Element.

Mens veteran Clive Owen inntar rollen som heltenes overordnede, gestaltes de to sentrale rollene av forholdvis nye stjerneskudd – Dane Dehann som Valérian, kanskje mest kjent for sine roller i The Place Beyond the Pines (2013) og The Amazing Spider-Man 2 (2014), mens Laureline tolkes av Carla Delevingne som slo gjennom i Paper Towns (2015) og kanskje huskes best som anagonist i masete Suicide Squad (2016). Rollelisten omfatter dessuten storheter som John Goodman, Ethan Hawke, Mathieu Kassovitz, Rutger Hauer og selveste Herbie Hancock(!).

Traileren avgir to mulige signaler. Enten blir dette en solid dose fjasete eksess (de fiskeaktige CGI-romvesenene sender for eksempel assosiasjoner til Bessons gufne Minimoys-filmer fra 2000-tallet), eller så har Besson tatt med seg modningen og dybden i fantastiske Lucy og brukt den i et betydelig mer travelt univers. Den effektive, korale bruken av The Beatles’ «Because» i traileren kan tyde på det siste. Og uansett — om det er noen som kan omsette fjas i et vektig, omsluttende univers, så er det Besson.

Valérian and the City of a Thousand Planets har verdenspremiere 21. juli 2017.

*

https://www.youtube.com/watch?v=5o2XWgjCTjc

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Teenage Sex and Death at Camp Miasma» (foto: Another World Entertainment).

Fruen fra Camp Miasma

Av Lena Niemi

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

«Grey Gardens».

What Ever Happened to Edie Bouvier Beale? Maysles-brødrenes Grey Gardens

Av Nora Landsrød

Montages og Vega Scene inviterer til førpremiere på Matt Johnsons Tony

Montages og Vega Scene inviterer til førpremiere på Matt Johnsons Tony

Helene Bjørneby og Renate Reinsve i «Butterfly» (foto: Mer Film).
Analysen

Analysen: Butterfly (2026)

Av Kristin Buvik Sivertsen

«Kjærast» (foto: Helge Skodvin).
Analysen

Analysen: Kjærast (2026)

Av Helga Brekke Mathisen

«Dancing Queen» (Foto: Ymer Media)
Analysen

Analysen: Dancing Queen (2023)

Av Gunnar Iversen

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Flere artikler
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies