Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Filmfrelst #567: Venezia 2023 – Michael Manns Ferrari
Podkast
Podkast

Filmfrelst #567: Venezia 2023 – Michael Manns Ferrari

Av Redaksjonen 1. september 2023


Venezia 2023: I denne festivalepisoden av Filmfrelst diskuterer vi en av filmene vi har sett mest frem til i Venezia, nemlig Michael Manns biografifilm Ferrari.

Det går stadig flere år mellom hver gang den amerikanske auteuren Michael Mann lager film, og forrige gang, med Blackhat (2015), gjorde det inntrykk på Montages-redaksjonen (lytt til vår episode om denne undervurderte «actionthrilleren»). Ferrari har vært noe av et evighetsprosjekt for Mann, som vi først skrev om helt tilbake i 2015, altså like etter at Blackhat hadde premiere.

Opprinnelig skulle Christian Bale gestalte tittelfiguren Enzo Ferrari, men da produksjonen kom på skinner igjen etter pandemien var det i stedet Adam Driver som fikk hovedrollen. Andre prominente skuespillere i filmen er Penélope Cruz og Shailene Woodley, med Patrick Dempsey, Jack O’Connell og Gabriel Leone i biroller som noen av Ferraris racingsjåfører.

Forventningene våre var nesten på bristepunktet da vi endelig fikk satt oss til rette i pressevisningssalen Darsena på Lido, og i samtalen nedenfor deler vi våre første inntrykk og reaksjoner. I episoden diskuteres biografiske fakta fra Ferraris liv som skildres i filmen, og dette vurderes ikke som spoilere av panelet.

Ved mikrofonene sitter Karsten Meinich, Lars Ole Kristiansen, Hedda Robertsen og Benjamin Yazdan.

God lytting!

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes   |  Spotify   |  RSS

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 3 kommentarer

  1. Øystein sier:
    2. september 2023, kl. 10:15

    Hvordan var denne filmen sammenlignet med Ford v Ferrari?

    Kunne ikke vært mer uenig at biografiske filmer ikke er bra, så mange av mine favoritt filmer er biografiske.

    Svar
    • Lars Ole Kristiansen sier:
      2. september 2023, kl. 16:43

      Hei Øistein! Poenget var ikke at biografiske filmer per definisjon ikke er bra, bare at mange biopics blir litt kneblet av å måtte forplikte seg til fakta. Derfor er gjerne de biografiske filmene som tar seg store kunstneriske friheter å foretrekke – synes jeg, da!

      Hvis ikke den virkelige historien i seg selv er spennende nok, er det ikke sånn at en biopic på død og liv må dikte videre selv, altså – det kan for eksempel være en idé å i stedet zoome inn på ett aspekt ved livet til personen eller én enkelt hendelse. I dag så vi en biopic som i spesielt stor grad lyktes med dette, nemlig Bradley Coopers «Maestro»! Mer om den i neste episode. :-)

    • Øystein sier:
      2. september 2023, kl. 17:01

      Ja ser aldri en biografisk film og tenker at dette er 100% fakta. En må fortelle en god hisorie på film uansett om en baserer seg på fakta eller ikke. Syns uansett en bør finne en form for sannhet uansett når en lager film, at en forandrer noen spesifikke plot elementer har ingenting å si. Scorsese har jo en del veldig gode biografiske filmer.

      Når det gjelder Oppenheimer var jo det hele poenget at det ikke skulle være noe «tvist» men at en kanskje forventet noe på samme måte som Downey Jr sin karakter Strauss. Genialt av Nolan spør du meg, fordi en forventer at Nolan skal gjøre en stor tvist. Akuratt som i Once Upon A Time in Hollywood der Tarantino leker med forventingene til publikum når Pitt besøker ranchen.

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Cannes 2026, fra venstre: «All the Lovers in the Night», «Moulin» og «Garance» (Bilder: Filmfestivalen i Cannes)
Cannes 2026

Filmfrelst #669: Cannes 2026, del 1 [2]

Luca Guadagninos «After the Hunt».

Her er årets Venezia-program – nye filmer av Park, Bigelow, Guadagnino, Assayas, Coppola, Baumbach, Del Toro og Sorrentino

Filmfrelst #646: Fredrikstad Animation Festival 2025 – en samtale med festivalleder Anders Narverud Moen
Podkast

Filmfrelst #646: Fredrikstad Animation Festival 2025 – en samtale med festivalleder Anders Narverud Moen

Nina Knag (Foto: Karlovy Vary International Film Festival).

Kvinner som er vanskelige å like: En samtale med Nina Knag om Se meg

Av Simon Holm

«Affeksjonsverdi» har vunnet Grand Prix i Cannes (foto: Mer Film).
Cannes 2025

Cannes 2025: Grand Prix til Joachim Trier og Affeksjonsverdi – Gullpalmen til Jafar Panahi

Cannes 2026, fra venstre: «Club Kid» og «Lave forventninger»
Cannes 2026

Filmfrelst #670: Cannes 2026, del 2 – Club Kid og Lave forventninger

Oslo Pix 2025: Fra venstre, Fanny Ovesens «Leva lite» og Saule Bliuvaites «Toxic».
Podkast

Filmfrelst #640: Oslo Pix 2025 – Leva lite, Toxic, Lucky Lu, med mer

Fra venstre: Regissør Jafar Panahi i «Ingen bjørner» og fra en scene i «Bare et uhell». (Bilder: Arthaus)

Gullpalme-vinner Jafar Panahi til Oslo denne uken – Film fra sør feirer 35 år

Av Karsten Meinich

Del på Bluesky
Del på Facebook
Filmfrelst

Filmfrelst er en podkast fra Montages-redaksjonen, med livlige diskusjoner og intervjuer.

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes  |  Spotify  |  RSS

Filmfrelst #266: Cannes 2017 – Wonderstruck og Jupiter’s Moon
Cannes 2017

Filmfrelst #266: Cannes 2017 – Wonderstruck og Jupiter’s Moon

Filmfrelst #477: Ryûsuke Hamaguchi og Drive My Car
TIFF 2022

Filmfrelst #477: Ryûsuke Hamaguchi og Drive My Car

Filmfrelst #317: Venezia 2018 – Vox Lux
Podkast

Filmfrelst #317: Venezia 2018 – Vox Lux

Regissør William Wyler (i midten) og bilder fra fire av hans filmer (fra venstre): «The Best Years of Our Lives» (1946), «The Heiress» (1949), «Roman Holiday» (1953) og «Ben Hur» (1959).
Podkast

Filmfrelst #481: William Wyler og hans filmer – del 2 [2]

Filmfrelst #264: Ghost in the Shell
Podkast

Filmfrelst #264: Ghost in the Shell [1]

Filmfrelst #197: Yasujirō Ozu og Tokyo Story
Podkast

Filmfrelst #197: Yasujirō Ozu og Tokyo Story [2]

I fokus i denne Berlinale-podkasten, fra venstre: Hunter Schafer i «Cuckoo» (Foto: Berlinalen / NEON) og fra Mati Diops Gullbjørn-vinner «Dahomey» (Foto: Berlinalen / © Les Films du Bal - Fanta Sy)
Podkast

Filmfrelst #582: Berlinalen 2024, del 2

Filmfrelst #594: The Substance
Podkast

Filmfrelst #594: The Substance

Se alle
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies