Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Filmfrelst #325: Den norske filmhøsten 2018
Podkast
Podkast

Filmfrelst #325: Den norske filmhøsten 2018

Av Redaksjonen 10. desember 2018


I denne ekstra lange episoden av Filmfrelst tar vi den norske filmhøsten i nærmere øyesyn.

Den norske filmhøsten 2018 er snart over, og vi antar at mange publikummere – i likhet med oss – må ha undret seg over at så mange regissører og manusforfattere er blitt rost opp i skyene av anmelderne. Om vi tar utgangspunkt i dagspressens terningkast, er norsk film akkurat nå i verdensklasse.

Medfører dette riktighet, eller er det bare en illusjon? Har vi vendt tilbake til mentaliteten som preget mottagelsen av norsk film for omlag ti-femten år siden: At alt som lages her hjemme bidrar til å skape en sterkere filmkultur og en «profesjonalisert» bransje? At det at noe er laget og satt opp på kino i seg selv er så verdifullt at det fortjener medvind?

Vi diskuterer Blindsone, Føniks, Når jeg faller, Harajuku, Battle, En affære, Mordene i Kongo og Skjelvet. Ved mikrofonene sitter forfatter Roskva Koritzinsky («Vi har ennå ikke sett verden») og Montages-redaktør Lars Ole Kristiansen.

God lytting!

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes   |  Spotify   |  RSS

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 3 kommentarer

  1. Kalle Løchen sier:
    11. desember 2018, kl. 00:05

    Dere henger dere veldig opp i poeng/karakterer/terningkast. Men det er sånn man måler, og for meg er det litt kunstig… Men dere snakker godt om deres pasjoner i alle retninger !!!

    Svar
    • Lars Ole Kristiansen sier:
      11. desember 2018, kl. 03:16

      Takk, det var hyggelig å høre, Kalle! Skjønner veldig godt hva du mener vedrørende poeng/karakterer/terningkast, og jeg er jo selv mest komfortabel med å ikke måtte vurdere på denne måten (her på Montages). Samtidig er jeg av den oppfatning at _hvis_ man skal bruke terning eller andre poengsystemer, så må de brukes på en måte som kommuniserer med leserne. Da er det for eksempel vesentlig å bruke hele terningen – noe norsk dagspresse generelt er for dårlige til. Mottagelsen av de norske filmene høsten har i mine øyne blitt et slags skrekkeksempel på hvor «relativt» det kan fremstå om så å si alt samles på midten, og nettopp derfor føltes det relevant å diskutere terningkastene og kritikermottagelsen i denne runden – i tillegg til filmenes innhold, da, selvfølgelig.

      Og selv om filminteresserte som oss – som faktisk leser kritikk – ikke bryr seg så veldig om stjerner og terningkast, har disse prikkene ganske stor innflytelse på «vanlige kinogjengere», ikke minst fordi de brukes så aktivt i forbindelse med markedsføring. :-)

  2. Jørn sier:
    11. desember 2018, kl. 14:08

    Kjempebra podcast. Og det har ingenting med om ein likar filmane eller ikkje. Har sjølv ikkje sett alle. Men eg tenkjer at dette er ei lesing og ein overordna gjennomgang av norsk filmproduksjon som norsk film (gjerne også NFI) så sårt har behov for. Elles interessante tankar rundt «Mordene i Kongo». Den vart kanskje meir annleis enn nokon hadde tenkt på førehand og difor også anmeldt slik den vart. Det siste for kva det er verdt frå ein ikkje-anmeldar som sjølv landa på terningkast tre. Og heilt til sist: please køyr ein norsk film podcast kvart halvår. Dette er så bra det kunne vore sendt på radio. Takkar!

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

Fra venstre: Pia Tjelta i rollen som Eva i «Se meg» og under innspillingen. (Bilder: Alvilde Horjen Naterstad)
Podkast

Filmfrelst #655: En samtale med skuespiller Pia Tjelta om Se meg

Fra NFI-arrangement i Stanley House under Oscar-uka 2022. Foto: (NFI / Agnieszka Iwanska)

Montages på plass i Hollywood – fagdag om norsk film gjennom Oscar-helgen i Los Angeles

Analysen: Blücher (2025)
Analysen

Analysen: Blücher (2025)

Av Bjørn Sørenssen

«Trango» (Bilde: © Carvasal Film, Field Productions, Norsk filmdistribusjon)
Analysen

Analysen: Trango (2025)

Av Bjørn Sørenssen

«Lave forventninger» (Bilde: Nordisk Film Distribusjon)
Cannes 2026

Norsk medvind i Cannes: forhåndssalg og begeistring for Lave forventninger – her er første smakebit

Av Karsten Meinich

Fra venstre: Eskil Vogt (Foto: Christian Breidlid) og utsnitt av omslaget til bokutgivelsen av Vogts manus til «De uskyldige» (Tiden forlag).

Ny spillefilm fra Eskil Vogt får NFI-støtte – psykologisk thriller om kunst og makt

Analysen: Biru Unjárga – Føkkings Nesseby (2024)
Analysen

Analysen: Biru Unjárga – Føkkings Nesseby (2024) [1]

Av Dag Sødtholt

Del på Bluesky
Del på Facebook
Filmfrelst

Filmfrelst er en podkast fra Montages-redaksjonen, med livlige diskusjoner og intervjuer.

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes  |  Spotify  |  RSS

To av Werner Herzogs subjekter i henholdsvis «Into the Abyss» (2011) og «Cave of Forgotten Dreams» (2010)
TIFF 2012

Filmfrelst #87: Werner Herzogs Cave of Forgotten Dreams og Into the Abyss [7]

Cannes 2026, fra venstre: «Club Kid» og «Lave forventninger»
Cannes 2026

Filmfrelst #670: Cannes 2026, del 2 – Club Kid og Lave forventninger

Filmfrelst #158: Christopher Nolans Interstellar
Podkast

Filmfrelst #158: Christopher Nolans Interstellar [43]

Filmfrelst #128: Alfonso Cuaróns Gravity
Podkast

Filmfrelst #128: Alfonso Cuaróns Gravity [6]

Filmfrelst #70: Filmåret 1989
Podkast

Filmfrelst #70: Filmåret 1989 [15]

Filmfrelst #440: Maïwenn er tilbake med DNA
Podkast

Filmfrelst #440: Maïwenn er tilbake med DNA

Filmfrelst #164: Filmåret 2014
Podkast

Filmfrelst #164: Filmåret 2014 [6]

Filmfrelst #109: Filmåret 2012
Podkast

Filmfrelst #109: Filmåret 2012 [6]

Se alle
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies