Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
RIP, filmfotograf Vilmos Zsigmond (1930-2016)

RIP, filmfotograf Vilmos Zsigmond (1930-2016)

Av Thor Joachim Haga 4. januar 2016


I går bragte Variety oss svært sørgelige nyheter: Vilmos Zsigmond – en av de største filmfotografene i historien – er gått bort, 85 år gammel.

Det har vært en røff uke for fans av filmfotografi. Først mistet vi Haskell Wexler 27. desember, hovedsakelig kjent for sine mettede, monokrome arbeider på 60-tallet. Så var det altså Vilmos Zsigmonds tur 1. januar – som i likhet med Wexler regnes for å være en av de 10 viktigste og mest innflytelsesrike filmfotografene gjennom alle tider.

Montages var så heldige at vi fikk møte Zsigmond i forbindelse med et besøk på Filmens Hus i 2013, som resulterte i et intervju du kan lese her. I introduksjonen skriver vi følgende:

Ungarske Zsigmond studerte først i Budapest med sin gode venn og kollega Lazlo Kovacs, og sammen filmet de 1956-revolusjonen i landet ved blant annet å gjemme kameraer i handleposer. Deretter flyktet han til USA og arbeidet på en lang rekke B-filmer gjennom hele 60-tallet.

Selv om han hadde et slags gjennombrudd med The Picasso Summer (1968), er det kanskje først og fremst Robert Altmans McCabe & Mrs. Miller (1971) som virkelig satte ham på Hollywood-kartet, spesielt i bruken av den såkalte flashing-teknikken, der små deler av filmstripen eksponeres for lys i et forsøk på å tillegge de mørke delene av bildet flere visuelle detaljer. Senere ble det ikoniske samarbeider med toneangivende regissører som Steven Spielberg, Brian De Palma,Woody Allen og Robert Altman.

For undertegnede vil alltid Close Encounters of the Third Kind (1977) og Images (1972) stå som det sterkeste avstøpet av Zsigmonds uttrykk, men De Palma-samarbeidene har også en høy stjerne.

Vi minnes den avdøde mesterfotografen med et utvalg frysbilder fra hans arbeider. Hva er din Vilmos Zsigmond-favoritt?

Close Encounters of the Third Kind (1977)
Images (1972)
Blow Out (1981)
McCabe & Mrs. Miller (1971)
McCabe & Mrs. Miller (1971)
The Sugarland Express (1974)
The Sugarland Express (1974)
Obsession (1976)
Obsession (1976)
The Deer Hunter (1978)
The Deer Hunter (1978)
The Witches of Eastwick (1987)
The Witches of Eastwick (1987)

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 2 kommentarer

  1. Mads sier:
    6. januar 2016, kl. 10:28

    Alt er egentlig nevnt. Men jeg liker også hans arbeid i Altman’s «The Long Goodbye» Fantastisk stemning i den filmen.

    Som jeg er sikker på at PTA må ha hente litt inspirasjon fra når han lagde «Inherent Vice»

    Svar
  2. Tor Erik Martinsen sier:
    8. januar 2016, kl. 22:37

    Apropos filmpersonlighet, det hadde vært artig å sett podcaster hvor dere diskuterer filmfolk (regissører, skuespillere, kinematografer, filmklippere, filmkomponister osv.)

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Christian Braad Thomsen er død, 84 år gammel. (Portrettbilde: © Susanne Mertz)

Christian Braad Thomsen talte for sin syge moster – og filmkunsten – hele sit liv

Av Christian Monggaard

Fra venstre: «Sátántangó» (1994) og portrett av Béla Tarr (European Film Academy Foto: © Eszter Gordon)

Béla Tarr (1955–2026) [2]

Av Karsten Meinich

Skuespiller Alan Rickman er død

Skuespiller Alan Rickman er død

Av Karsten Meinich

Rob Reiner i «The Wolf of Wall Street» (2013).

Rob Reiner (1947-2025)

Jean-Luc Godard, fra venstre: i en liten rolle i Agnès Vardas «Cléo à 5 de 7», portrett fra 1968 (Foto: Wikimedia Commons) og i skjermbilde fra ECALs Instagram Live-masterclass i 2020.

Adieu, Jean-Luc Godard (1930-2022) [1]

Angelo Badalamenti (1937-2022)

Angelo Badalamenti (1937-2022) [1]

Av Thor Joachim Haga

En Hollywood-legende har vandret heden: Mike Nichols (1931–2014)

En Hollywood-legende har vandret heden: Mike Nichols (1931–2014)

Thomas Nordseth-Tiller (1980-2009) [2]

Av Karsten Meinich

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

«Markens grøde».
Trailer

Markens grøde blir årets åpningsfilm på BIFF – se den ferske traileren [1]

Flere artikler
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies