Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Mot naturen er nominert til Nordisk råds filmpris

Mot naturen er nominert til Nordisk råds filmpris

Av Redaksjonen 31. august 2015


Ole Giævers kritikerroste Kanonpris-vinner Mot naturen (co-regissert med Marte Vold) er den norske kandidaten til Nordisk råds filmpris 2015.

Mot naturen vil konkurrere med én film fra hvert av de øvrige nordiske landene, som har nominert henholdsvis Stille hjerte (Bille August, Danmark), They Have Escaped («He ovat paenneet», J-P Valkeapää, Finland), Virgin Mountain («Fusi», Dagur Kári, Island) og Gentlemen (Mikael Marcimain, Sverige).

Den norske juryen består av Silje Riise Næss, Kalle Løchen og Britt Sørensen. I begrunnelsen skriver de følgende:

I Mot naturen skaper Ole Giæver en selvrefleksjon over våre moderne liv og den nordiske mannen av i dag. Med en personlig og direkte fortellerstemme dannes en collage av mentale bilder som uttrykker minner, drømmer, håp og følelsesmessige stemninger. Alt gjort med en humor som tar opp i seg pinligheter, skam og smerte.

Foruten prestisjen, får vinneren av Nordisk råds filmpris 350.000 DKK. I tillegg til kunstnerisk kvalitet, bør filmen ha en synlig forankring i den nordiske kulturen. Målet med prisen er blant annet å styrke det nordiske kulturfellesskapet og utvikle Norden som et kulturelt hjemmemarked.

Regissør Giæver responderer entusiastisk til nominasjonen i en pressemelding fra Kulturmeglerne:

«Jeg er utrolig glad for nominasjonen! Noen priser henger litt høyere enn andre og Nordisk Råds Filmpris er definitivt en av disse. Det er i tillegg en svært kompetent jury som står bak nominasjonen, så det gjør meg både ydmyk og stolt at de har valgt Mot Naturen som Norges kandidat. Nominasjonen er en stor anerkjennelse til alle som har vært med å lage filmen.»

Norge har ikke tidligere vunnet Nordisk råds filmpris, men har gode muligheter i år. Sveriges kandidat har fremkalt lite annet enn skuldernikk der den har blitt vist, og Finlands bidrag er etter vårt syn altfor snålt og ujevnt til at en jury kan samle seg rundt det. Bille Augusts comeback Stille hjerte har imidlertid mottatt mye anerkjennelse fra både kritikere og publikum, men vi har likevel klokkertro på Giæver blant disse, og krysser fingrene for en norsk pris i år.

Mot naturen hadde verdenspremiere i Toronto i 2014, og ble vist i seksjonen Panorama under Berlinalen tidligere i år, der den vant Europa Cinemas Label Award.

Norsk filminstitutt arrangerer Nordisk filmhelg med visninger av de nominerte filmene og samtaler med filmskaperne lørdag 24. og søndag 25. oktober, på Cinemateket i Oslo, i forkant av at vinnerne offentliggjøres under Nordisk Råds sesjon i Reykjavik 27. oktober.

Kilde: Kulturmeglerne

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Årets nominerte filmer, fra venstre: «Fluefangeren», «Forældre», «Sameblod», «Hjartasteinn» og «Tyttö nimeltä Varpu».
Podkast

Filmfrelst #283: Om de fem filmene nominert til Nordisk råds filmpris 2017

«Louder Than Bombs» (Joachim Trier, 2015).
Podkast

Filmfrelst #247: Om det nordiske og kjønnsrepresentasjon – Nordisk råds filmpris 2016

Islandske Lamb vant Nordisk råds filmpris

Islandske Lamb vant Nordisk råds filmpris [1]

Benytt anledningen til å se en av årets vakrest fotograferte filmer, svenske «Ravnene», på stort lerret.

Montages bidrar aktivt under Nordisk filmhelg på Cinemateket (26.-28. oktober)

Dag Johan Haugeruds Barn vant Nordisk råds filmpris

Dag Johan Haugeruds Barn vant Nordisk råds filmpris

Vinnerne av Nordisk råds filmpris 2019, for filmen «Dronningen»: manusforfatter Maren Louise Käehne og regissør/manusforfatter May el-Toukhy i midten, flankert av produsentene Caroline Blanco og René Ezra. (Foto: Magnus Froderberg, Nordisk råd, Creative Commons (CC BY-NC-SA 4.0))

Nordisk filmpris 2019 til den danske filmen Dronningen

Linnea Skog og Paula Vesala spiller hovedrollene i «Little Wing».

Finske Little Wing vant Nordisk råds filmpris

Joachim Trier og Thelma nominert til Nordisk råds filmpris

Joachim Trier og Thelma nominert til Nordisk råds filmpris

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Flere artikler
mot-naturen

Mot naturen2014

Regi

  • Marte Vold
  • Ole Giæver
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies