Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Disney setter Jon Favreau til å lage en ny filmatisering av Løvenes konge

Disney setter Jon Favreau til å lage en ny filmatisering av Løvenes konge

Av Thor Joachim Haga 28. september 2016


Walt Disney annonserer en ny versjon av animasjonsklassikeren Løvenes konge (1994), under ledelse av Jungelboken-regissør Jon Favreau.

Disney har gravd i eget arkiv de siste årene, og fisket frem gamle animasjonsklassikere som enten restaureres eller nytolkes i live action-format – kanskje som en respons på de stadige ekspanderende tegneserieuniversene til DC og Marvel. Bare den seneste tiden har vi fått Maleficent (2014, basert på Tornerose), Eventyret om Askepott (2015) og Jungelboken (2016). Snart kommer også en ny versjon av Skjønnheten og udyret (2017) med Emma Watson i tittelrollen. For ikke å snakke om gjenbruken av Disneys figurkatalog i TV-serien Once Upon a Time (2011-). Derfor er det kanskje ikke så rart at man nå snur seg til en av konsernets mest ikoniske filmer.

Løvenes konge («The Lion King») er som de fleste vet ikke bare en av verdens største animasjonssuksesser (med globale billettinntekter på snart én milliard dollar), men også en fullblods franchise som omfatter bøker, dataspill, tv-serier og en hærskare rett-på-VHS/DVD-oppfølgere. Kanskje mest populær utenom selve filmen er Julie Taymors musikalversjon som har surret og gått uavbrutt i snart to tiår. Den er fremdeles en av Broadways mest populære attraksjoner.

Nå er altså turen kommet til en ny filmatisering, rapporterer Disney. Jon Favreau er ikke et spesielt overraskende valg med tanke på suksessen til Jungelboken tidligere i år. Store franchiser er heller ikke noe nytt for den amerikanske regissøren, ettersom han har vært tungt involvert i flere Marvel-filmer, både som regissør, produsent (og skuespiller!).

Hvordan kommer så overgangen fra tegnet animasjon til et cgi-animert og live action-lignende univers til å fortone seg? Det er nærliggende å tro at Simba, Mufasa, Scar, Timon, Pumba og de andre dyrene i Lion King-universet konseptualiseres med samme metode som Favreau brukte for Rudyard Kiplings historie – altså med utstrakt bruk av CGI og motion capture, men ellers med «ekte» bakgrunner og omgivelser. Disney rapporterer også at Elton Johns eviggrønne sanger vil dukke opp i denne nye versjonen, akkurat slik Sherman-brødrenes sanger gjorde i The Jungle Book, men sier ingenting om Hans Zimmers Oscar-vinnende instrumentalmusikk.

Hva tror du? Vil filmen overleve en slik adaptasjon, eller vil dyrebesjelingen føles anstrengt i en live action-lignende utgave?

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 2 kommentarer

  1. Anders Narverud Moen sier:
    29. september 2016, kl. 13:48

    http://www.cartoonbrew.com/feature-film/get-right-disney-animated-not-live-action-remake-lion-king-143343.html

    Svar
    • Karsten Meinich sier:
      29. september 2016, kl. 16:51

      Artikkelen du peker til har et godt poeng, og selv om jeg føler man kan unnskylde begrepsforvirring i en så mangefasettert og multi-kompositorisk cgi-verden Hollywoods storfilmer lever i, har vi benyttet anledningen til å justere på overskrift og formuleringer i denne nyhetssaken til å indikere at denne nye filmatiseringen vil ha et «live action-lignende» uttrykk, fremskapt av cgi-animasjon og utstrakt bruk av motion capture-teknologi.

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Michael Bay produserer nyfilmatisering av Alfred Hitchcocks The Birds

Michael Bay produserer nyfilmatisering av Alfred Hitchcocks The Birds [1]

Jessica Harper i «Suspiria» (1977).

Opptakene i gang på Luca Guadagninos Suspiria-remake, og Jessica Harper fra Argento-originalen har fått en rolle

Av Karsten Meinich

Scarlett Johansson aktuell for live action-adaptasjon av Ghost in the Shell

Scarlett Johansson aktuell for live action-adaptasjon av Ghost in the Shell

Av Truls Foss

Fra Paul Verhoevens «Starship Troopers» (1997)

Ny filmatisering av Starship Troopers på vei fra District 9-regissør Neill Blomkamp

Jessica Harper i Dario Argentos «Suspiria» (1977).

Tilda Swinton og Dakota Johnson klare for Luca Guadagninos nytolkning av Suspiria [2]

Av Truls Foss

Herbert Nordrum som Poppe i «Fjols til fjells» (2020).
Analysen

Analysen: Fjols til fjells (2020) [6]

Av Atli Bjarnason

Denzel Washington i «Highest 2 Lowest» (A24 / Apple TV+)
Trailer

Her er første teaser-trailer til Spike Lees Cannes-aktuelle Kurosawa-nytolkning Highest 2 Lowest

Av Karsten Meinich

«Dronningen» (El-Toukhy, 2019)

Fat Girl-regissør Catherine Breillat gjør comeback med nytolkning av den danske thrilleren Dronningen

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

«Markens grøde».
Trailer

Markens grøde blir årets åpningsfilm på BIFF – se den ferske traileren [1]

Fra venstre: Eskil Vogt (Foto: Christian Breidlid) og utsnitt av omslaget til bokutgivelsen av Vogts manus til «De uskyldige» (Tiden forlag).

Ny spillefilm fra Eskil Vogt får NFI-støtte – psykologisk thriller om kunst og makt

Flere artikler
lovenes-konge

Løvenes konge1994

Regi

  • Rob Minkoff
  • Roger Allers
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies