Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Islandske Kvinne på krigsstien danket ut Thelma under årets Harpa-seremoni
Berlinalen 2019
Berlinalen 2019

Islandske Kvinne på krigsstien danket ut Thelma under årets Harpa-seremoni

Av Thor Joachim Haga 18. februar 2019


Berlinalen 2019: Ola Fløttums musikk til Joachim Triers Thelma var blant de nominerte til årets Harpa-pris for beste nordiske filmmusikk, men den internasjonale juryen syntes åpenbart Davíð Þór Jónssons musikk til Benedikt Erlingssons Kvinne på krigsstien («Kona fer í stríð») var bedre.

Det er ingen tvil om at islandsk film fremdeles scorer høyt blant internasjonale publikummere og kritikere, og dette ble ettertrykkelig demonstrert under Harpa-seremonien som gikk av stabelen under Nordic Film Music Days i Berlin i forrige uke. Prisen er per dags dato den eneste rendyrkede filmmusikk-prisen i Norden. I min rapport fra arrangementet kommenterer jeg valget slik:

«På en måte kan jeg forstå hvordan man har tenkt – Island er fremdeles et populært “annerledesland” i filmsammenheng med sine eksotiske særegenheter som det internasjonale publikummet har lagt sin elsk på (vil det ingen ende ta?). Men ‘annerledes’-perspektivet i Kona fer í stríð er egentlig ikke så mye mer enn en gimmick når alt kommer til alt. Erlingsson og Jónsson leker på nybølge-vis med det diegetiske og ikke-diegetiske og lar musikken/bandet bli en del av fiksjonsuniverset som en slags ‘urkraft’, litt som Mel Brooks’ Blazing Saddles eller Alejandro González Iñárritus Birdman. Men noe mer enn det er det egentlig ikke; noen tuba-blås og et par perkusjonsriff. Har man latt seg lure av musikkens fremtredende rolle i synsfeltet?

Jeg synes man først og fremst burde premiere det filmmusikalske håndverket der både musikalsk innhold og integrering er det viktigste. Selv om jeg tar av meg de forutinntatte, norske brillene og ser på de nominerte med mer objektive filmkritiker-linser, er det ingen tvil i min sjel om at Thelma var i en suveren klasse her – både gjennom Joachim Triers visjonære filmskaping, men også gjennom Ola Fløttums sitrende, musikalske stemme; det store dynamiske spennet mellom høyt og lavt som speiler rollefiguren og hennes karakter og skjebne. Sjelden har det vært så stort kvalitetssprang mellom én nominert og de øvrige i denne prisutdelingen, og juryens valg tenderer derfor mot det skandaløse, etter min mening.»

De andre nominerte i kategorien var Qeda (Jonas Struck, Danmark), Suomen hauskin mies («Laugh or Die», Timo Hietala, Finland) og Goliat (Johan Testad, Sverige).

Vi benytter anlendingen til å varsle om at Fløttums Thelma-soundtrack nylig ble utgitt på vinyl av selveste Mondo, kjent for sine fantastiske design.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Vist i Berlinalens hovedkonkurranse, fra venstre: Lucile Hadžihalilovićs «La Tour de glace», Cattet og Forzanis «Reflet dans un diamant mort» og Dag Johan Haugeruds «Drømmer».

Berlinalen 2025: Noen lyspunkter, flere skuffelser – Drømmer var et høydepunkt i hovedkonkurransen

Av Simon Holm

Filmfrelst #334: The Souvenir
Podkast

Filmfrelst #334: The Souvenir

Hunter Schafer i «Cuckoo».

Cuckoo: Hunter Schafer er trekkplasteret i en ellers middelmådig skrekkfilm

Av Simon Holm

Filmfrelst #433: Berlinale 2021 – Céline Sciammas Lille mamma
Berlinalen 2021

Filmfrelst #433: Berlinale 2021 – Céline Sciammas Lille mamma [2]

Islandske Kvinne på krigsstien danket ut Thelma under årets Harpa-seremoni
Berlinalen 2019

Islandske Kvinne på krigsstien danket ut Thelma under årets Harpa-seremoni

Av Thor Joachim Haga

«Drømmer» har vunnet Gullbjørnen i Berlin.

Dag Johan Haugerud blir historisk: Drømmer har vunnet Gullbjørnen i Berlin! [1]

Renate Reinsves to Berlinale-filmer, fra venstre: «Another End» (Foto: Berlinalen / © Kimberley Ross / Indigo Film), «A Different Man» (Foto: Berlinalen / © Faces Off LLC)
Podkast

Filmfrelst #581: Berlinalen 2024, del 1

Reality med Sydney Sweeney får likevel norsk kinodistribusjon

Reality med Sydney Sweeney får likevel norsk kinodistribusjon

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [1]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

Flere artikler
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies