Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Fra venstre, konseptbilder fra «Butterfly» og «Árru».

Eurimages-støtte til to nye norske filmer: Itonje Søimer Guttormsens Butterfly og Elle Sofe Saras Árru

Av Redaksjonen 28. november 2023


Fra venstre, konseptbilder fra «Butterfly» og «Árru».

Norske filmer viser gang på gang at de faller i smak hos Eurimages, Europarådets fond for audiovisuelle produksjoner, og i gårsdagens pressemelding fra Strasbourg ble det kjent at to nye tildelinger er gitt til prosjekter som går i opptak i 2024.

Med sin kritikerroste spillefilmdebut Gritt (2021) fikk regissør Itonje Søimer Guttormsen sitt definitive gjennombrudd, og hennes neste langfilm, Butterfly, er allerede på trappene. I mai kunne vi rapportere at Guttormsen og produsent Maria Ekerhovd fra Mer Film hadde fått et produksjonstilskudd på 10 millioner kroner fra Norsk filminstitutt (NFI) til Butterfly, og nå følger Eurimages opp med en fersk bevilgning på €385.000, som etter dagens valutakurs utgjør 4,5 millioner kroner.

Filmen følger to på hvert sitt vis skakkjørte søstre oppvokst i en charterresort på Gran Canaria. Etter 27 år returnerer de motvillig til barndomsøya fra Askim og Hamburg for å håndtere sin mors død, og får et halvferdig esoterisk retreatsenter i de canariske fjellene i hendene. Innspillingen av Butterfly starter til våren, og ryktene sier at profilerte navn blir å finne i rollebesetningen – men ingenting er foreløpig bekreftet.

Regissør Elle Sofe Sara sin spillefilmdebut, Árru, har også mottatt en betydelig bevilgning fra Eurimages i denne runden (€330.000), og med NFI sitt produksjonstilskudd før jul i fjor på 5 millioner kroner, gitt gjennom talentordningen Neo, er også denne klar for produksjon i 2024. Produsent Elisa Fernanda Pirir bekrefter til Montages at filmens internasjonale tittel blir The Answer is Land, og at Finland og Sverige er med som co-produserende land.

«Árru er en joikemusikal om Maia,» skriver NFI om filmen, «en reindriftsutøver og alenemor som kjemper mot ødeleggelsen av reinbeiteområdene deres. Mens kampen eskalerer oppdager Maia at lederen deres er en overgriper. Hun står ovenfor et vanskelig valg: Være stille og redde familiearven, eller si ifra og stoppe overgrepene?» Elle Sofe Sara er en prisvinnende regissør og koreograf fra Kautokeino, og Pirir ble nylig profilert av NFI som årets Producer on the Move i Cannes, like etter at hun i januar presenterte sitt nye produksjonsselskap Stær Film.

Montages gratulerer, og ser frem mot å følge både Butterfly og Árru etter hvert som filmene går i produksjon og til slutt blir premiereklare på norske kinoer, mest sannsynlig i 2025.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Havfolket» (Bilde: Norsk filmdistribusjon)
Analysen

Analysen: Havfolket (2026)

Av Bjørn Sørenssen

Amanda-nominerte «Hvis ingen går i fella» og «Affeksjonsverdi».

Her er årets Amanda-nominasjoner: Triers Affeksjonsverdi og Dahlsbakkens Hvis ingen går i fella leder an

«Trango» (Bilde: © Carvasal Film, Field Productions, Norsk filmdistribusjon)
Analysen

Analysen: Trango (2025)

Av Bjørn Sørenssen

Analysen: Biru Unjárga – Føkkings Nesseby (2024)
Analysen

Analysen: Biru Unjárga – Føkkings Nesseby (2024) [1]

Av Dag Sødtholt

Vises på Oslo Pix 2026, fra venstre: «Her Private Hell», «Rose» og «Butterfly».

Fem filmer du bør se på Oslo Pix

«Grevlingene» (Bilde: Norsk filmdistribusjon)
Analysen

Analysen: Grevlingene (2025)

Av Astrid Aure

Fra venstre: Gustav Borg (Stellan Skårsgård) i «Affeksjonsverdi» (Bilde: Mer film / Eye Eye Pictures) og Joachim Trier i Regirommet-samtale med Arild Andresen (Bilde: Jannicke Systad Jacobsen)
Podkast

Filmfrelst #661: Regirommet – Joachim Trier og Arild Andresen om Affeksjonsverdi [1]

Split Diopter – sesong 2. Øverst, fra venstre: Emilie Blichfeldt (Foto: Erika Hebbert), Ole Giæver (Bilde: Mer film), Jorunn Myklebust Syversen (Foto: Karina Halvorsen Gravdal), Patrik Syversen og duoen August B. Hanssen og Even G. Benestad (Bilde: Indie Film).

Her er Patrik Syversens podkast Split Diopter – sesong 2 ute nå [1]

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Flere artikler
Ill.: Fra venstre, konseptbilder fra «Butterfly» og «Árru».
butterfly

Butterfly2026

Regi

  • Itonje Søimer Guttormsen
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies