Cannes 2025: Montages sin favorittfilm i Cannes, den japanske coming of age-filmen Renoir, er sikret norsk kinodistribusjon av Another World Entertainment.
Regissør Chie Hayakawas Renoir («Runowâru») er Montages sin soleklare favoritt fra årets Cannes-festival, og i våre øyne en umiddelbar klassiker i japansk film. Her møter vi elleve år gamle Fuki (spilt av nykommer Yui Suzuki), som finner ut nye ting om seg selv og livet sommeren 1987, når faren hennes ligger på dødsleiet og moren rives og slites i fra alle kanter. Hayakawa refererer eksplisitt til Shinji Sōmais mesterverk Moving (1993), og hennes Renoir kan sies å være en slags avlegger – og en som faktisk tåler sammenligningen!
Marius Olsen i AWE er henrykt over å ha sikret seg denne filmen:
Vi er veldig stolte over å kunne vise en av de vakreste filmene fra Cannes. Vi har i årevis bragt Hirokazu Kore-eda sine filmer til norske kinoer, og Renoir vil garantert glede mange av hans fans. Renoir fester seg og vokser på deg, og den er full av empati og kjærlighet. Skuespillerne er utrolig gode, fortellerstilen er annerledes og spennende, filmen overrasker like mye som den griper. Denne bør kunne nå ut til et stort publikum.
Det er ennå ikke bestemt når Renoir vil få norsk kinopremiere, men det virker sannsynlig at den først vil bli presentert på norske festivaler til høsten – som Bergen internasjonale filmfestival og ikke minst Film fra sør – i tillegg til mulige spesialvisninger. Vi kan i alle fall ikke vente med å dele denne filmen med andre! (Hør også vår ferskeste festivalpodkast, der vi blant annet fokuserer på Renoir.)
Nedenfor kan dere se den japanske traileren, samt en nydelig liten scene fra filmen. Renoir har japansk premiere 20. juni.
*