Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Denis Villeneuves Dune får verdenspremiere under filmfestivalen i Venezia
Venezia 2021
Venezia 2021

Denis Villeneuves Dune får verdenspremiere under filmfestivalen i Venezia

Av Redaksjonen 27. mai 2021


Filmfestivalen i Venezia, som i år går av stabelen 1. september, blir trolig det første noenlunde gjenkjennelige arrangementet for film siden pandemiens start. Nå er det klart at Denis Villeneuves intenst etterlengtede og påkostede adaptasjon av Dune skal ha verdenspremiere der.

Villeneuve har tidligere gjestet festivalen med både Nawals hemmelighet (2010) og Arrival (2016), og nå returnerer han altså med sitt pandemi-utsatte science fiction-epos Dune, basert på Frank Herberts kultroman ved samme navn. Deadline melder at det ennå ikke er avklart hvorvidt Dune blir festivalens åpningsfilm, og visstnok har bransjenettstedet mottatt signaler om at dette ikke er tilfellet.

Venezia-festivalen er kjent for å gi den såkalte «Oscar-sesongen» en pangstart, og blant de senere årenes store prisvinnere, finner vi forbausende mange titler som først har blitt vist i eller utenfor konkurranse på Lido: Birdman (2014), La La Land (2016), The Shape of Water (2017), A Star is Born (2018), Joker (2019) og Nomadland (2020), for å nevne noen.

At Warner Bros. nå velger å la Dune få premiere i Venezia signaliserer dermed at studioet antar filmen vil gjøre seg bemerket i tunge Oscar-kategorier og ikke «bare» være en sjangerfilm for fansen.

Med Blade Runner 2049 demonstrerte kanadiske Villeneuve at han virkelig mestrer science fiction-sjangeren og det å ivareta og videreutvikle et allerede etablert fiksjonsunivers med både integritet og respekt. Etter at David Lynch gikk på trynet i sitt forsøk på å skape filmmagi av Herberts visjoner i 1984, har det bare vært et tidsspørsmål før noen igjen skulle gi seg i kast med utfordringen Dune – og Villeneuves prosjekt var lenge i utvikling før det omsider gikk i opptak. På et tidspunkt skulle det bli to filmer, men denne ideen ble skrinlagt.

Det er Timothée Chalamet som spiller Paul Atreides, den unge hovedpersonen fra planeten Caladan, og rollelisten er ellers fylt til randen av store navn som Zendaya, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Oscar Isaac, Charlotte Rampling, Stellan Skarsgård, Javier Bardem og Jason Momoa.

Montages satser på å kunne være til stede som vanlig i Venezia, der festivalen i år utspiller seg i tidsrommet 1.-11. september.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Luca Guadagninos «Queer»
Podkast

Filmfrelst #603: Luca Guadagninos Queer

Filmfrelst #521: Venezia 2022 – Ana de Armas er Marilyn Monroe i Blonde
Venezia 2022

Filmfrelst #521: Venezia 2022 – Ana de Armas er Marilyn Monroe i Blonde

«Father Mother Sister Brother» har vunnet Gulløven i Venezia.

Jim Jarmusch har vunnet Gulløven i Venezia

Filmfrelst #567: Venezia 2023 – Michael Manns Ferrari
Podkast

Filmfrelst #567: Venezia 2023 – Michael Manns Ferrari [3]

«No Other Choice».

Jim Jarmusch sin Gulløve-vinner og Park Chan-wooks No Other Choice er sikret norsk kinodistribusjon

Pedro Almodóvars «The Room Next Door».

Gulløven i Venezia til Pedro Almodóvar og The Room Next Door – regiprisen til Brady Corbet for The Brutalist

«Joker: Folie à Deux» (foto: Niko Tavernise © 2024 Warner Bros. Entertainment Inc.).
Podkast

Filmfrelst #604: Venezia 2024 – Joker: Folie à Deux

Mike Faist, Zendaya og Josh O'Connor «Challengers».

Luca Guadagninos Challengers med Zendaya åpner Venezia-festivalen i august

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Ill.: Fra venstre: Regissør Jafar Panahi i «Ingen bjørner» og fra en scene i «Bare et uhell». (Bilder: Arthaus)

Jafar Panahi dømt til fem års fengsel i Iran

Et utsnitt fra traileren til «Making Marie Antoinette» (MUBI).

Marie Antoinette er tilbake på moten: Eleanor Coppolas bakomfilm har snart strømmepremiere

«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Flere artikler
dune

Dune2021

Regi

  • Denis Villeneuve
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies