Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Claudia Cardinale i «Rocco og hans brødre» (1960)

Claudia Cardinale er død (1938–2025)

Av Redaksjonen 24. september 2025


Claudia Cardinale i «Rocco og hans brødre» (1960)

Claudia Cardinale, en av Italias og Europas mest ikoniske filmdivaer, er død, 87 år gammel. Hennes agent Laurent Savry skriver i en uttalelse, via AFP: “She leaves us the legacy of a free and inspired woman both as a woman and as an artiste.”

Gjennom 1960- og 70-tallet spilte Cardinale i en rekke klassiske filmer, regissert av noen av de største navnene i filmhistorien: Luchino Visconti (Rocco og hans brødre, Leoparden), Federico Fellini (8 ½) og Sergio Leone (Once Upon a Time in the West). Hun markerte seg også i amerikansk film, blant annet i Blake Edwards’ komedieklassiker The Pink Panther (1963) og Richard Brooks’ western The Professionals (1966). Med sin minneverdige røst, magnetiske tilstedeværelse og kombinasjonen av styrke og sårbarhet, ble hun en markant skikkelse i europeisk film.

Cardinale ble født i Tunis i 1938 i en familie med sicilianske røtter. Hun ble oppdaget gjennom en skjønnhetskonkurranse som tenåring, og kort tid etter begynte en filmkarriere som snart gjorde henne til et ikon for italiensk og internasjonal film.

Også i Norge satte Cardinale spor. Høsten 2008 besøkte hun Cinemateket i Oslo i forbindelse med et Visconti-retrospektiv. Der kastet hun glans over visningen av Leoparden og fortalte åpenhjertig om sine erfaringer med både Visconti og Fellini. «Luchino sa til meg: Du ligner en katt. Men du er en leopard!», fortalte hun den gang til Dagsavisen. Publikum fikk møte en superstjerne som fremdeles var vital og karismatisk, med sin uforglemmelige stemme intakt.

Hun arbeidet kontinuerlig gjennom mer enn fem tiår, og spilte også viktige roller senere i karrieren, som i Werner Herzogs Fitzcarraldo (1982). Cardinale ble hedret med en rekke priser, blant annet en æresløve i Venezia (1993) og en æresbjørn i Berlin (2002). Hun fortsatte å engasjere seg for filmkunsten helt til det siste, og hadde et særlig ønske om å støtte unge regissører.

Med Claudia Cardinales bortgang forsvinner en av de siste levende superstjernene fra 1960-tallets europeiske filmhistorie, og dersom man lenge har tenkt på å se en av disse klassikerne er jo anledningen nå meget god. Til inspirasjon, her er en Coup de Cœur-artikkel om Rocco og hans brødre.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Farrah Fawcett er død

Av Karsten Meinich

Filmfotografen Robby Müller er død – stod bak bildene i bl.a. Paris, Texas (1984) og Breaking the Waves (1996)

Filmfotografen Robby Müller er død – stod bak bildene i bl.a. Paris, Texas (1984) og Breaking the Waves (1996)

Av Karsten Meinich

John Barry (1933-2011)

John Barry (1933-2011) [1]

Av Thor Joachim Haga

Claudia Cardinale i «Rocco og hans brødre» (1960)

Claudia Cardinale er død (1938–2025)

Thomas Nordseth-Tiller (1980-2009) [2]

Av Karsten Meinich

Rob Reiner i «The Wolf of Wall Street» (2013).

Rob Reiner (1947-2025)

Christian Braad Thomsen er død, 84 år gammel. (Portrettbilde: © Susanne Mertz)

Christian Braad Thomsen talte for sin syge moster – og filmkunsten – hele sit liv

Av Christian Monggaard

Angelo Badalamenti (1937-2022)

Angelo Badalamenti (1937-2022) [1]

Av Thor Joachim Haga

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Flere artikler
Ill.: Claudia Cardinale i «Rocco og hans brødre» (1960)
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies