Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Andrea Sand Gustavsons Girl plukket ut til BAFTA-godkjente Aesthetica Short Film Festival

Andrea Sand Gustavsons Girl plukket ut til BAFTA-godkjente Aesthetica Short Film Festival

Av Truls Foss 1. november 2016


Blant flere tusen påmeldte kortfilmer, er det en glede å melde at norske Andrea Sand Gustavsons Girl er plukket ut til den BAFTA-godkjente festivalen Aesthetica Short Film Festival (ASFF), som går av stabelen fra og med 3. november i York, England.

ASFF, som går sin sjette årgang i møte førstkommende torsdag, viser omlag 400 kortfilmer fra hele verden; både fiksjon, animasjon, dokumentar, motefilm, musikkvideo, reklame mm. Filmene konkurrerer i en rekke kategorier.

Girl har sluppet gjennom nåløyet, og blitt plukket ut til å delta i kategorien «Experimental», som av festivalen beskrives slik: «Refusing to be de ned by a particular genre, the all-encompassing experimental label simply sets cinema – and its audience – free. Come along for a journey into the accelerating minds of today’s innovators.»

Det begynner å bli en stund siden Gustavson viste Girl (2014) for første gang. Hva slags reise har filmen hatt siden den ble ferdigstilt? Hva betyr det for regissøren at den er tatt ut til ASFF? Gustavson er entusiastisk overfor Montages:

«Jeg føler at filmen har vokst med tiden og ettersom tiden har gått har den blitt en en del av meg og hvem jeg er som filmskaper. I dag jobber jeg med en coming of age-historie i samme landskap.

Filmen har hatt en veldig lang reise, bokstavelig talt. Den har vært både i Kina, Los Angeles, New York, Tokyo og Trondheim. Jeg føler på en måte at den lever sitt eget liv, men når jeg får muligheten til å delta på reisen, sånn som nå, synes jeg det er veldig spennende.

Det betyr veldig mye for meg at den er tatt ut til ASFF – jeg får større selvtillit som filmskaper og blir inspirert til å fortsette langs det sporet jeg begynte på med Girl.»

Maria Grazia Di Meo spiller hovedrollen i «Girl»
Maria Grazia Di Meo spiller hovedrollen i «Girl».

I sin omtale av kortfilmen, i anledning fjorårets Grønnskjerm-visning, skrev Montages-redaktør Lars Ole Kristiansen:

«Girl fanger en bestemt sinnsstemning, uten å ty til klisjéfulle, overtydelige fortellergrep. Andrea Sand Gustavson er ikke interessert i å forløse dramaet for oss. (…) Ved å holde tilbake informasjon og samtidig la oss få tilbringe mye tid med hovedkarakteren, slik at vi kan ta omgivelsene og atmosfæren inn over oss, lykkes Girl med å etterlate uavklarte følelser hos tilskueren.»

Vi gratulerer Gustavson med å ha blitt plukket ut til denne prestisjetunge festivalen. Under kan du se Girl i sin helhet.

*

girl (2014) from Andrea Sand Gustavson on Vimeo.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Fra venstre, norske kortfilmer i Cannes-programmet: «Sniffer» (2006, Peers), «Fartsfeber» (1958, Carlsby) og «Naturlige briller» (2001, Lien)
Cannes 2020

Norske kortfilmer i fokus – her er det alternative kortfilmprogrammet for Cannes 2020

Av Karsten Meinich

Prisvinnere, fra venstre: «Duster 75» av Martin Bremnes (Gullstolen beste musikkvideo) og «Nåde» av Hedda Mjøen (Gullstolen beste norske kortfilm).

Færre priser enn vanlig på Kortfilmfestivalen 2025 – Gullstolen til Nåde av Hedda Mjøen

«The Wonders Beneath the Sea» av Ellen Ugelstad konkurrerer i årets norske kortfilmprogram.
Leder

Å være på utstilling: Kortfilmfestivalen returnerer i digitalt og alternativt format [1]

Av Lars Ole Kristiansen

Fra innspillingen av «Liksom City».

Gråsoner og etiske dilemmaer – en dialog om Den norske filmskolens eksamensfilmer 2024 [1]

Av Lars Ole Kristiansen

Vises på Kortfilmfestivalen 2020: «Apfelmus» (2019, Gratzer, Internasjonal kortfilm), «Kuksvanen» (2020, Heradstveit, Norsk kortfilm) og «Polyfonatura» (2019, Vatne, Norsk kortfilm).
Podkast

Filmfrelst #402: Slik blir Kortfilmfestivalen 2020 – en samtale om årets program (og vanskelige valg)

Norsk kortfilm til Sundance! Markus Tangres Ivar valgt ut blant tusenvis av påmeldte

Norsk kortfilm til Sundance! Markus Tangres Ivar valgt ut blant tusenvis av påmeldte

Av Karsten Meinich

Fra venstre, de norske kortfilmene «Ingenting tar noensinne slutt» og Gullstolen-vinneren «The Wonders Beneath the Sea».

Usynlig kortfilm: 3 grunner til at det er en skandale

Av Silje Reistad

Fra Bendik Kaltenborns «Liker stilen» (2020, vises i konkurranseprogrammet for norsk kortfilm).
Podkast

Filmfrelst #403: Kortfilmfestivalen 2020 – Norsk kortfilm, del 1 [2]

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Ill.: Fra venstre: Regissør Jafar Panahi i «Ingen bjørner» og fra en scene i «Bare et uhell». (Bilder: Arthaus)

Jafar Panahi dømt til fem års fengsel i Iran

Et utsnitt fra traileren til «Making Marie Antoinette» (MUBI).

Marie Antoinette er tilbake på moten: Eleanor Coppolas bakomfilm har snart strømmepremiere

«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Flere artikler
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies