Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Thomas Robsahm og Maria Ekerhovd i Cannes, 10. juli 2021, i samtale om sine filmer og den historiske norske deltagelsen i det offisielle programmet. (Foto: Montages)
Cannes 2021
Cannes 2021

Filmfrelst #456: Cannes 2021 – En samtale med produsentene Maria Ekerhovd og Thomas Robsahm

Av Redaksjonen 11. juli 2021


Thomas Robsahm og Maria Ekerhovd i Cannes, 10. juli 2021, i samtale om sine filmer og den historiske norske deltagelsen i det offisielle programmet. (Foto: Montages)

Cannes 2021: I denne episoden fra årets Cannes-festival snakker vi med produsentene bak de norske filmene Verdens verste menneske og De uskyldige, som deltar i henholdsvis hovedkonkurransen og sideprogrammet Un certain regard.

Maria Ekerhovd og hennes selskap Mer Film har produsert De uskyldige, som er skrevet og regissert av Eskil Vogt, og deltar i sideprogrammet Un certain regard. Thomas Robsahm fra Oslo Pictures er produsent for Verdens verste menneske, regissert av Joachim Trier, og skrevet av Trier og Vogt.

Montages’ to utsendte i Cannes, Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen, leder samtalen med Ekerhovd og Robsahm – en uformell prat ved et kafébord i skyggen, like ved festivalpalasset. Episoden sneier innom en hel del ulike aspekter ved de to produsentenes opplevelser med sine nye filmer, fra hvordan det er å sikte mot Cannes-festivalen som et mål allerede mens man legger strategien for en film som skal lages, og hvilke kort man har på hånden overfor festivalens programkomité, til hvordan de opplever forskjeller og likheter ved Trier og Vogt som regissører, og hva det betyr for filmenes videre liv etter å ha fått tildelt plass i festivalverdenens fremste utstillingsvindu.

Det at vi er vitne til en historisk god norsk Cannes-årgang, er naturligvis også et overhengende tema underveis. Episoden inneholder ingen spoilere.

God lytting!

Abonnér på Filmfrelst:
iTunes   |  Spotify   |  RSS

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Cannes 2026, fra venstre: «All the Lovers in the Night», «Moulin» og «Garance» (Bilder: Filmfestivalen i Cannes)
Cannes 2026

Filmfrelst #669: Cannes 2026, del 1 [2]

«Affeksjonsverdi» har vunnet Grand Prix i Cannes (foto: Mer Film).
Cannes 2025

Cannes 2025: Grand Prix til Joachim Trier og Affeksjonsverdi – Gullpalmen til Jafar Panahi

«Fjord» (foto: Another World Entertainment).
Trailer

Nå kan du se traileren til årets Gullpalme-vinner Fjord

Filmfrelst #635: Cannes 2025, del 3 – Affeksjonsverdi og oppsummering av årets festival med Christian Monggaard
Cannes 2025

Filmfrelst #635: Cannes 2025, del 3 – Affeksjonsverdi og oppsummering av årets festival med Christian Monggaard

«It Was Just an Accident».
International Edition

Jafar Panahi’s Golden Palm winner It Was Just an Accident is a profoundly necessary humanist work

«Fjord» (foto: Another World Entertainment).
Cannes 2026

Norsk-rumenske Fjord med Renate Reinsve har vunnet FIPRESCI-prisen i Cannes

«Bitter Christmas» (foto: Another World Entertainment).
Cannes 2026

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for en rekke Cannes-titler inkl. Almodóvar, Zvyagintsev og Koreeda

Cannes 2026, fra venstre: «Soudain», «Hope» og «Fjord» (Bilder: Festival de Cannes / Neon)
Cannes 2026

Filmfrelst #672: Cannes 2026, del 4 – oppsummering av årets festival med Christian Monggaard [1]

Del på Bluesky
Del på Facebook
Cannes 2021
Prisvinnere fra Cannes 2021: «Titane» og «Verdens verste menneske».
Cannes 2021

Filmfrelst #460: Cannes 2021 – De norske filmene, Gullpalmen og prisutdelingen [3]

Cannes 2021: Herbert Nordrum, Renate Reinsve og Joachim Trier mottar publikums hyllest i festivapalasset under premierevisningen av «Verdens verste menneske» torsdag 8. juli.
Cannes 2021

Filmfrelst #455: Cannes 2021 – Intervjuer om Verdens verste menneske med Joachim Trier, Herbert Nordrum og Renate Reinsve [1]

Manusforfatter og regissør Eskil Vogt er i Cannes med filmene «De uskyldige» og «Verdens verste menneske». (Foto: Montages / Teaser-plakat: Mer film)
Cannes 2021

Filmfrelst #457: Cannes 2021 – En samtale med Eskil Vogt og klipper Jens Christian Fodstad om De uskyldige

Thomas Robsahm og Maria Ekerhovd i Cannes, 10. juli 2021, i samtale om sine filmer og den historiske norske deltagelsen i det offisielle programmet. (Foto: Montages)
Cannes 2021

Filmfrelst #456: Cannes 2021 – En samtale med produsentene Maria Ekerhovd og Thomas Robsahm

Cannes 2021: Filmer fra hovedkonkurransen som vi diskuterer i denne episoden (fra venstre): Mahamat-Saleh Harouns «Lingui» fra Tsjad og Juho Kuosmanens «Sovekupé nr. 6» fra Finland.
Cannes 2021

Filmfrelst #458: Cannes 2021 – Mahamat-Saleh Harouns Lingui og Juho Kuosmanens Sovekupé nr. 6

Se alle
Ill.: Thomas Robsahm og Maria Ekerhovd i Cannes, 10. juli 2021, i samtale om sine filmer og den historiske norske deltagelsen i det offisielle programmet. (Foto: Montages)
de-uskyldige

De uskyldige2021

Regi

  • Eskil Vogt
Filmside
verdens-verste-menneske

Verdens verste menneske2021

Regi

  • Joachim Trier
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies