Emilie Blichfeldts body horror-versjon av eventyret om Askepott, Den stygge stesøsteren, fortsetter å gjøre seg bemerket internasjonalt. I dag vant den hovedprisen på filmfestivalen i Sitges.
Park Chan-wook tok med seg regi-prisen for sin nye film, No Other Choice, så det er litt av et selskap Den stygge stesøsteren har vært i der borte. Sitges – International Fantastic Film Festival of Catalonia er en av verdens viktigste sjangerfilmfestivaler, med et særlig fokus på fantasy, science fiction og skrekk. Patrik Syversens Demring ble også vist på festivalen, i seksjonen «Novos Visions».
Her hjemme ble Den stygge stesøsteren nominert til bare et lite knippe Amanda-priser, men i utlandet har Blichfeldts debut virkelig satt sitt avtrykk på filmåret 2025 med publikumspriser, ivrige diskusjoner på Letterboxd, supportere som Charli XCX og Sean Baker, i tillegg til noen saftige Blu-ray-utgivelser.
At filmen nå har vunnet hovedprisen i Sitges markerer et foreløpig høydepunkt for filmens reise rundt omkring i verden. En komplett oversikt over prisene som ble delt ut i dag, finner du på festivalens hjemmesider.